Lev jeskynní

16. dubna 2018 v 13:02 | Martinoraptor |  Čtvrtohorní tvorové
Mezi nejznámější zástupce kočkovitých šelem patří bezesporu lvi. Ohromné kočky s hřívou a schopností vyřvat vám uši z bubínků (nebo tak nějak…). Dnes jsou neodmyslitelně spjatí s Afrikou, ale ještě relativně nedávno tomu tak nebylo a během několika posledních milionů či dokonce tisíciletí, byste různé typy lvů nalezli v Americe, Asii i Evropě. Mezi takovéto lvy patřil například právě lev jeskynní (Panthera spelaea), který se ještě v době před 370 -12 tisíci lety vyskytoval napříč celou Eurasii - od Španělska až po Dálný východ). Když byl lev jeskynní nalezen (a vlastně ještě dlouho po tom), byl považován za poddruh dnešního lva (leo). Teprve nejnovější testy analýzy mitochondriálního genomu (mtDNA) ukázaly, že vývojové větve těchto dvou druhů se od sebe oddělily asi před 2 miliony lety. No a jak si vedle sebe vedly? Z kosterních nálezů víme, že lev jeskynní byl dozajista o něco větší a hlavně mohutnější, než jeho dnešní průměrní příbuzní. Bez ocasu měřil na délku 2,1 - 2,5 metrů, vysoký byl 1,2 metrů a vážit mohl 250 - 320kg (největší známý, současně žijící lev, měl bez ocasu asi 2,3 metrů a vážil 313kg). Dá se předpokládat, že taková velikost byla přizpůsobením panující době ledová, která zkrátka dávala velkým, odolným a silným zvířatům přednost. Soudě dle jeskynních maleb, slonovinových figurek pralidí, vypadal lev jeskynní vesměs podobně jako dnešní lev, ale neměl zdaleka tak bujnou hřívu. Stále však patřil mezi vrcholové predátory své doby a dokázal ulovit různé soby a jeleny (například Megaloceros), koně, mláďata mamutů, srstnatých nosorožců a výjimečně i medvědů jeskynních. Kvůli tomu se musel často střetávat s dospělými medvědy a ne vždy z toho vyšel jako vítěz. Při lovu kořist zřejmě strhl silnými tlapami a prokousl jí hrdlo. Není jasné, zda žil ve smečce nebo osamoceně. Ve svém prostředí pravděpodobně musel soupeřit s jeskynními hyenami, medvědy a lidmi. Dost možná nesoupeřil jen o potravu, ale možná i ubytování (čili jeskyně). Ačkoliv byl lev jeskynní opravdu fascinující tvor a každý z nás by si zřejmě přál mít jej v přírodě (ačkoliv…), nedokázal přežít konec doby ledové, změnu prostředí ani lidi, kteří toto majestátné zvíře lovili pro kůži, kosti a zuby, zřejmě hlavně z náboženských důvodů.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 StrYke StrYke | E-mail | Web | 2. června 2018 v 13:13 | Reagovat

Pěkný blog, je fajn mít někde ucelený seznam některých pravěkých tvorů :)

2 Magicmax Magicmax | Web | 3. července 2018 v 7:41 | Reagovat

Máš ve zvyku psát zajímavé články a to já samozřejmně cením.

„Dnes jsou neodmyslitelně spjatí s Afrikou, ale ještě relativně nedávno tomu tak nebylo..." Mně udivilo slovo jeskynní - přece jsem neviděl kočku žijící v jeskyni, ale opak je pravdou. Děkuji. Děkuji za rozšíření obzorů. :)

Byly odlišné a ty si na to reagoval: „No a jak si vedle sebe vedly?" A nabídl si porovnání! :) Ten přístup se mi líbí. To je jako když jsem zjistil, že Nova provozuje blogovací portál i v Chorvatsku ale vypadá a je  udělaný jinak a tak jsem to porovnal. Teď ale možná přisuzuju tobě, co udělali ve skutečnosti spíše vědci. Je jedno, že už vyhynuli a už tady nejsou. Je jedno, že je Blog.hr v Chorvatštině a neumím vůbec chorvatsky. Člověk by řekl, že jsem se něco, za ty 3 měsíce něco naučil. :D A když na to teď vzpomínám: Jsem rád, že jsme lepší. Oni takové podobně zaměřené blogy jako je tvůj vůbec nemají. Škoda na jednu stranu pro ně, aspoň jej máme mi.

„slonovinových figurek pralidí" Je todivný. Víš. Tenkrát bylo rozhodně špatné je zabíjet. Takové velké stvoření. Ale vlastně... najedli se, najedli ostatní a udělali slonovinové figurky. Díky kterým něco víme, ale kdyby ty slony nezabili, tak by jsme je neměli. Vlastně jedním zlem udělali více dobra. :-)

3 spravedlivysoud spravedlivysoud | Web | 28. října 2018 v 18:45 | Reagovat

Velmi zajímavé. Já jsem o něm napsal článek na Wikipedii.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama