Prosinec 2017

Dronte mauricijský

25. prosince 2017 v 12:42 | Martinoraptor |  Čtvrtohorní tvorové
Mezi jedny z nejikoničtějších vyhynulých tvorů, patří bezpochyby Dronte mauricijský, známý taky jako Blboun nejapný nebo prostě "Dodo". Tento zástupce měkkozobých (stejný řád, kam patří holubi a hrdličky) žil ještě během 16. století na ostrově Mauricius. Dronte byl asi jeden metr veliký a okolo 23kg vážící pták, pokrytý šedomodrým peřím. Disponoval poměrně velikým černým zobákem s červenou tečkou, esovitě prohnutým krkem a silnýma žlutýma nohama. Křídla, na druhou stranu, byla titěrná a rýdovací pera (tvořící u ptáků ocas) ztratil úplně. Místo nich měl jen malý chomáč kadeřavých per. Často je zobrazován jako hodně tlustý, ale odborníci věří, že se jedná převážně o vykrmené kusy. Všichni jistě tušíte, že s tak "ubohou" výbavou nemohl dronte samozřejmě nikdy vzlétnout nebo šplhat, takže jen běhal i hnízdil na zemi. Blboun je už podle jména proslulý svou…natvrdlostí. Ve skutečnosti neměl dodo nějak výrazně menší nebo prokazatelně zaostalý mozek. Byl ovšem neuvěřitelně důvěřivý. Všeobecně se má za to, že se tak mohli vyvinout jen protože, neměli přirozeného nepřítele. Během období vlhka se pravděpodobně živili zralým ovocem a pořádně se vykrmovali na období sucha, kdy jej byl nedostatek. Některé zprávy však mluví dokonce o pojídání ryb. Dobové zprávy se však zmiňují o tom, že pomocí svého silného zobáku doslova "sežral na, co přišel", včetně kamení a železa (to však pravděpodobně jen pro lepší trávení). On sám prý moc poživatelný nebyl. Jeho maso bylo tuhé, moc dobře nechutnalo a dronte sám byl dost špinavý. Když tedy v roce 1505 dorazili námořníci a na důvěřivého, nelétavého holuba narazili - překvapivě jej zřejmě hned neodlovili. Dokonce projevili snahu je chovat pro jejich vejce. Právě dostatek potravy po celý rok mohl snadno vést ke zmíněnému překrmení. Nejdříve se tedy zdálo, že se dronte nebude mít špatně. Lide ovšem brzy začali na ostrov přivážet i jiná zvířata. Ta se po ostrově rozšířila a začala drontům konkurovat. Pro živočicha, který není schopen prakticky ničeho, je to hodně špatné. Lidé navíc začali ostrov obydlovat, což znamenalo udělat místo. Jak ničili dronteho přirozené prostředí, ptáku ubývalo a za necelé století, už nezbyl ani jeden.


Veselé Vánoce

24. prosince 2017 v 10:07 | Martinoraptor
Jak všichni víte, máme zde zase ten zvláštní čas, kdy ve vzduchu voní všechno možné od smažených ryb až po cukroví. Kdy se domy rozléhají koledy. Respektive by to tak asi mělo být. Mnohým lidem místo toho tečou nervy, křičí po sobě a snaží se na poslední chvíli nakoupit pytel dárků, protože předtím je to jaksi nenapadlo a protože mají pocit, že je to to jediné na čem už záleží. Upřímně vám tedy všem návštěvníkům přeji, abyste mezi takovouto skupinu lidí nepatřili. Přeji vám, abyste si sedli, vychutnali večeři a pak společně s rodinou zasedli k tradiční Popelce (nebo co se vlastně dneska vysílá), Samozřejmě vám i přeji, aby jste dostali všechno co jste si přáli, ale kdyby se všechno přece jen nesplnilo, nebuďte zklamaní a nenechte si dnešek ničím zkazit.
Spolu s tím, bych rád poděkoval za návštěvnost. I když jsem poslední dobou moc nepsal (dokonce jsem prošvihl i výročí blogu), stejně jste sem chodili. Zkusím to v následujícím volnu trochu odčinit.