Nelítostné války hmyzu

21. října 2017 v 15:37 | Martinoraptor |  Dokumenty
Jelikož už jsem dost dlouho nepopsal žádný dokument, tak to dneska změníme. Tentokrát se bude dokonce jednat o australský dokumentární seriál, nesoucí název Nelítostné války hmyzu (Monster bug wars) z roku 2011 - 2012. Celý seriál má poměrně jednoduchou osnovu. Tvůrci si vždy vyberou několik párů různých druhů vzdušnicovců (hmyz, stonožky, mnohonožky…) nebo klepítkatců (štíři, pavouci, roztoči…), každého z nich nejdřív podrobně představí a pak je mezi sebou nechají bojovat. V rámci celkem dvanáctidílného seriálu, přičemž každý díl je rozdělen na pět kol, můžete sledovat souboj např. mezi svižníkem a kudlankou. Aby se průměrný divák při sledování záběrů členovců z přírody nezačal náhodou nudit, je každý díl obohacen ještě o prostou, poměrně hezkou animaci každého zápasícího druhu. Celý seriál uvádí odborníci dr. Linda Rayorová a dr. Bryan Grieg Fry. Popravdě řečeno, s tímto seriálem moc spokojený nejsem. Uznávám, že pokud se trochu zajímáte o členovce a hledáte jen nějakou zvukovou kulisu plnou extravagantních zajímavostí ze života konkrétních druhů, není ten dokument vyloženě hrozný. Na druhou stranu, jako učební materiál nebo plnohodnotný dokument, bych to určitě nedoporučoval. Místo, aby mluvil o tom, jaký hmyz vlastně je a jak žije, soustředí se primárně na jejich zbraně. To se pak odráží i v komentáři, čili hodinu posloucháte moudra ve stylu: "krvelačná příšera", "les černý a zlověstný jako smrt", "kdo z těchto zabijáků přežije a kdo zemře" "dokonalý stroj na zabíjení", "zbraně jako ze sci - fi", což ještě zhoršuje, někdy až směšně působící, dramatická hudba. Místo použití odborných termínů (jenž většina dokumentů přinejmenším jednou vysvětlí) se budete muset spokojit s příměrem k lidem nebo jiným zvířatům - "V tichém nebezpečném lese se pavouk pohybuje jako shaolinský mistr kung-fu, kdykoliv připraven zabíjet", "zatroubí na svůj roh a strašlivá legie malých dravců se dá do pohybu", "napadený štír řve jako lev a zuřivě se vrhá do protiútoku, vším co má" atd. Ačkoliv to tedy má být australský dokumentární cyklus o členovcích, přijde mi to spíš jako ukázka: "Jak by asi vypadala americká Včelka Mája". Drama a pak už…nic. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Magicmax Magicmax | Web | 22. října 2017 v 18:23 | Reagovat

Hele ale vypadá to dost zajímavě! A zní to dobře: Monster Bug Wars! Vždyť to zní přece skvěle! :D

Já už jsem jednou na tvůj tip dal, tak jsem rád že píšeš o dokumentech. Aspon budue vědět, na co se kdyžtak můžu podívat. :-)

Líbí sem i že myslí na to aby se divák nezačal nudit. Líbí se mi že to zní přírodopisně a zajímavě. :)

Hele osobně vždy nehledám plně dokumentální povzdišení. :) Tak si říkám: "Proč ne?" Až se budu na něco chtít večer dívat, tak proč si to nenajít. :-) Mně se líbí, že se nebojíš ve článku napsat vlastní názor! :) To je moc dobře, že píšeš to co si myslíš, protože to je důležité! :)

"Zbraně jako ze sci-fi" - Takový bych chtěl mít svoje komentáře! :) Počkat. Právě se tak děje. :D Já jsem ale kluk šikovej. :D :D Legrace. :) Líbí se mi, že si vypíchnul pár věcí co v dokumentu říkají. Že sis dal tu práci a sepsal to. :)

Chápu, takže je to dokument udělaný tak aby ho sledovali lidi, kteří nesledují dokumenty. :D Nápad za všechny prachy. :D

Nelítostné války hmyzu - sledujte na TV Martinoraptor. :D

Docela by mně zajímalo, jak je donutí se porvat. To jako se každý brok když někoho potká s ním začně prát? :D

Já zbožnuji jeden vtip z iCarly z dílu iBigfoot "Hele Freddy, podívej se, ty veverky se támhle perou." a Freddy odpoví "Carly, ty veverky se neperou." "Aha." :D  :D Zbožnuji Freddyho, Spencera i Sam! :) Carly taky ujde. :)

To těm hmyzům řeknou - "Poperte se. Je to pro celostátní televizi. :D" Kdyby to tak fungovalo, to by bylo božský. :D A to hmyz nemá doma ani televizi! :D Tak co teprve lidi. :D "Hele holky, tady máme trochu bláta, poperte se a budete v televizi." :D Až na to, že nevím, kde mám kameru. Myslíš si, že by mi to bez kamery zbaštili? :D :D :D

Jinak už si četl o těch pokusech oživit Mamuta? :) Já ano. :) Zní hezky ale mně by se více líbilo, kdyby oživili zvíře, které nemá svého "následníka". Vím, že mají spousty jiných rysů jako menší uši a podobně ale stejně lidi vidí ve výsledku jen chlupatého mamuta. :/ A já bych viděl osobně mutanta. Hele kdo by chtěl aby mu někdo dal menší uši, srst a dlouhý chobot? :/ Já teda ne. :D Já bych se bál, že věda nepočítá s mnoha věcmi, které by nevyšli a já bych se s nimi musel trápit. Už tak sami od sebe se těla níčí - viz. dětské rakoviny, motýlí kůře,... Ani na to nechcu myslet. Hele radši bych viděl opravdovýho dinosaura ale někde se musí začínat? :-) A co je lepšího než ze slona udělat mamuta? :) Hele ale já se v tom tolik nevyznám. Tebe by třeba něoo mohlo napadnout. Ale nevěřím, že by ho někdo z nás dvou sám v garáži naklonoval. :D Hele ale bylo by boží, kdyby to někdo dokázal. :) "Hele já mám souseda, co si v garáži klonuje dinosaura." :D "Trochu přepracovanej chlap ale jinak je mentálně v pohodě." :D Hele ale co mi víme? :) Třeba všichni, co jsou pro nás mentálně mimo jsou ve skutečnosti v pohodě a jenom mi jsme mentálně mimo. :D Páni, to jsou až moc hluboký myšlenky na někoho, kdo byl nedávno v kině sám na Šmoulech. :D  :-D Hele ale u mně animákového nadšence, to nevypadá tak blbě jako  když si tam zašli Cuky a Luky. :D Ty ze Streamu. :) To bylo super. :D

No a už se bojím, že jsem překročil trochu komentářovu kapacitu. :D Tak ahoj a účastni se, PROSÍM, mojí poznávačky na blogu. :-)

2 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 23. října 2017 v 9:03 | Reagovat

Upřímně mi přijde tenhle seriál poněkud zvrácený. Informační hodnota takřka nulová a zacházení s těmi zvířaty by se dalo nazvat týráním. Tohle nejsou záběry z přírody, ale nucené souboje v kulisách nějakého studia.

3 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 24. října 2017 v 20:46 | Reagovat

[2]: Já jsem tak rád, že jsem ve světe i inteligentnější lidi, třeba než jsem já. Teď nemyslím, že vy dva - Alfo a Martine, jste byly inteligentnější ve všem. Teď mluvím o informacích o přírodě. :-)

Já jsem upřímně člověk, kterému sice přijdou dokumenty báječné a rád si lehne ke Spektrum a nechá si ho zapnutý klidně celý den. :D Ale zároveň i přesto radši vyhledávám jiné aktivity, které nesouvisí s přírodou a informační hodnotou.

A právě proto mi zpracování tohoto dokumentu nevadí. :) Vlastně teď jsem ti přišel napsat, Martinoraptore, že jsem dokument viděl. :) Díval jsem se včera a dneska. Díky za zmínku. :)

Upřímně doufal jsem že se budou snažit (podobně jako youtuber Kovy) předávat informační hodnotu, zajimavým zábavným způsobem i když vlastně prostřednictvím dramatu a podobných přirovnání.

Ale proč nepoužívat zajímavá přirovnání? Co je na tom špatné? Lidi, vy jste ti inteligenější, co rozhodně nemají ničím extra moc vymetené palice. Ale pak tady jsou lidi, co se o danou kategorii věcí nazajímaj a tak se podobná přirovnání docela dost hodí. Hele, vy jste nikdy se nasnažili partu gamerů naučit za jednu 10-ti minutovou přestávku fyziku. Lidi, to je něco fakt těžkýho! :D Udžet dost jejich poroznost neustálím poutáním a věcmi, které je zaujmou, jsou snadno zapamatovatelné a všelijaké výhody a musí to ke všemu být - k danému učivu.

Vždycky když byly gameři v koncích, tak se mně zeptali DESET MINUT PŘED TESTEM jestli je to nechci nějak neučit. :D : - D : - D :D A trochu podobně jako právě ve článku zmíněný pořad, jsem jim to přednášel. Hele :D ale já jsem vtipný, zajímavý, akční a co ví - opravdu je to tenkrát bavilo. :D Dodnes se divím, jak jsem tenkrát tak rychle přišel na dost zajímavé učební metody. :D Dokonce některé se tak moc dobře uchytili!, že se to gameřům líbilo natolik, že to ukázali lidem v jiných třídách - těm se to taky líbilo. :D A TAK TO ŠLO DÁL. :D Třeba moje Keč kot kot, do angličtiny. :D

Dokonce jednou mi učitelka říkala "Hele vzdávám to. Dneska tady učíš ty. :D :D" Ale to byla v podstatě nenormální čínost. Já teda ani tehdy neučil. Tehdy jsem užil Honzu na Dějepis, tak to nešlo. :D Já do hodin připravoval hru - Chcete být jedničkářem? Takže milionář ve školské verzi. :D Hele mrzím mne. Mrzím mně. Že už to není. Že už nepříjdu do školy s tím, že ani aspoň jedna učitelka není ochotná převzíct hodinu. Takže žádné kvízy nepřipravuji. Možnááá... jednou.

Co chci říct: Vy preferujete inteligentnější formu vzdělávání ale pro některé je lepší se vzdělávat touto metodou.
Vy píšete, že tam informační hodnota není :D ale to je blbost. :D "Kobylka drží skvěle rovnováhu, i když se její objed snaží dost z jejích úst. Drží se listu pevně ať sebou klidně její oběd mlaská o život. :D" A navíc tam seznamují s útočnými metodami, jsou tam příklady z praxe,... akorát... Třeba můj kamarád Zoobotanik zná základy chování a vlastnosti hmyzu jako vy umíte chodit ale normální člověk neví, že Kobylka je zelená aby mohla lépe splinout se svým okolím. :)

Každému více sedí jiná forma vzdělávání. A třeba kluk, který sleduje každý den boxovací turnaje a má rád monstra, takouvou učební pomůcku by mohl skouknout klidně i dobrovolně. :D A není to přece bááječnéé? :D

Já osobně doufal, že to bude stejně dobrý jako já. :D Nebylo. :D

Gameři vždy když jsem je učil dostali - 1. Všichni! Takže evidentně mi to vyšlo, ale to bylo hlavně že oni chtěli. Na vysvětčení měli ale někteří stejně za čtyři. :D Martin říkal:"Proč mám mít na vysvětčení 4, když mi vychází průměr za 2-3??" a učitelka "No protože, na tu jednu jedničku si potřeboval Magicmaxe, takže by měl jedničku dostat spíše on." :D Ale já jí nakonec přesvědčil, že kluci mně přesvětčili ochotně a že se snažili, takže měl 2 nebo 3 - už nevím. :D Tenkrát říkala, že jsem si jedničku zasloužil spíše já. :D No a i když vlastně oficiálně jsem jí za doučování rozhodně nedostal, tak jednou ve vyšším ročníku jsem díky učení někoho jiného ani nestihl naučit pořádně sebe, tak paní učitelka si na to vzpoměla, jak jí tenkrát potěšilo rozdávat výjmečně spoustu jedniček, tak z jedné nehezké troječky se stala krásná jednička. :) Vlastně si myslím, že to tenkrát dokonce byla pětka. :D

Hele bůůůh ví jak to tenkrát vlastně bylo. Když víte jakou mám pamět. Do Winsauruse jsem Martinoraptora zapsal jako Martinosauruse. :D Můj velkej omyl. :D Ježtě teď se ti Martine omlouvám. :D

Takže poučení? Na všem, co se zdá být špatné, může být něco dobré. Kdysi dávno (opravdu) si jeden manželský pár koupil lístky na Titanic ale nemohli jezd protože byla jejich vesnice chvíli kvůli nákaze izolována. Což nevím, jak tenkrát udělali. :D A proto se vlastně vyhnuli neštestí. :) Neužili si pravdu - smutné, ale jinak by se život odehrával jiným směrem. Blíže k smrti. Co víme? Třeba to že najdeme jednokačku na zemi nás spozdí sice o 10 sekund ale třeba se díky tomu nestihneme autobus, nepotkáme lásku, nebo taky naopak stihneme autobus bez čekání a potkáme životní lásku. :-)

Pro každého je dobré něco jiného. A taky rozhoduje více faktorů, které časem přestanou a tak se stáne lepší, třeba to co jsme nenáviděli. :-) Tento dokument není sice určený extra moc vám ale pořád je dobrý pro určené publikum, proto mít vlastní stanici. Klidně bych ho odvysílal. :-)

5 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 28. října 2017 v 2:22 | Reagovat

Martinoraptore, neuvažoval jsi o členství v Dinokomunitě na Discordu? Rádi tě tam uvítáme. :-)

6 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 28. října 2017 v 19:09 | Reagovat

[5]: Jéé publikace v 2:22 super čas!! :D
Můj kamarád nahoře se tě sice snaží přemluvit o účast v jeho klubu. :D Ale jelikož tam jsem taky a chodím tam rád, tak to jenom doporučuju. :) Občas ti neodpoví ani za hodinu :-) ale třeba jsme se dobře pobavili u jedné fotografie kterou jsme všichni asi pětkrát vtipně okomentovali, zjistili jsme o sobě pár zajímavých věcí a torchu jsme pokecali. Jenom tam zadáš přezdívku a email a můžeš si hned povídat s ostatními. :) Hele ale do ničeho tě nenutíme. Třeba já tam teď nejsem protože mi to přilo nudný, :D

Gratuluji ti k správnému tipu v mojé poznávačce! :-) http://nd02.jxs.cz/348/979/df9b9c1885_104612849_o2.png Jako výhru ti předávám tento diplom. :)

7 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 28. října 2017 v 19:23 | Reagovat

Napadlo mně, možná jsem ti kdysi dávno nedal zvlášt tvé logo, tak: http://nd02.jxs.cz/592/384/5e8e6e9a96_104613138_o2.png
Kdyby se ti náhodou hodilo. Třeba do tvých diplomů. :)

8 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 31. října 2017 v 17:55 | Reagovat

Díky ti za komentář! :) Potěšilo mně ho od tebe vidět. :) :)

9 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 21. listopadu 2017 v 19:47 | Reagovat

U hmyzu mne kdysi překvapili parazitoidi jaké mají mechanismy života jak je kladení vajíček do jiného hmyzu - jsou i parazitoidi parazitoidi parazitoidi rozšířeno...svou pomalosti hubení jsou asi horší než dravci co jsou se vším hned hotovi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama