Říjen 2017

Nelítostné války hmyzu

21. října 2017 v 15:37 | Martinoraptor |  Dokumenty
Jelikož už jsem dost dlouho nepopsal žádný dokument, tak to dneska změníme. Tentokrát se bude dokonce jednat o australský dokumentární seriál, nesoucí název Nelítostné války hmyzu (Monster bug wars) z roku 2011 - 2012. Celý seriál má poměrně jednoduchou osnovu. Tvůrci si vždy vyberou několik párů různých druhů vzdušnicovců (hmyz, stonožky, mnohonožky…) nebo klepítkatců (štíři, pavouci, roztoči…), každého z nich nejdřív podrobně představí a pak je mezi sebou nechají bojovat. V rámci celkem dvanáctidílného seriálu, přičemž každý díl je rozdělen na pět kol, můžete sledovat souboj např. mezi svižníkem a kudlankou. Aby se průměrný divák při sledování záběrů členovců z přírody nezačal náhodou nudit, je každý díl obohacen ještě o prostou, poměrně hezkou animaci každého zápasícího druhu. Celý seriál uvádí odborníci dr. Linda Rayorová a dr. Bryan Grieg Fry. Popravdě řečeno, s tímto seriálem moc spokojený nejsem. Uznávám, že pokud se trochu zajímáte o členovce a hledáte jen nějakou zvukovou kulisu plnou extravagantních zajímavostí ze života konkrétních druhů, není ten dokument vyloženě hrozný. Na druhou stranu, jako učební materiál nebo plnohodnotný dokument, bych to určitě nedoporučoval. Místo, aby mluvil o tom, jaký hmyz vlastně je a jak žije, soustředí se primárně na jejich zbraně. To se pak odráží i v komentáři, čili hodinu posloucháte moudra ve stylu: "krvelačná příšera", "les černý a zlověstný jako smrt", "kdo z těchto zabijáků přežije a kdo zemře" "dokonalý stroj na zabíjení", "zbraně jako ze sci - fi", což ještě zhoršuje, někdy až směšně působící, dramatická hudba. Místo použití odborných termínů (jenž většina dokumentů přinejmenším jednou vysvětlí) se budete muset spokojit s příměrem k lidem nebo jiným zvířatům - "V tichém nebezpečném lese se pavouk pohybuje jako shaolinský mistr kung-fu, kdykoliv připraven zabíjet", "zatroubí na svůj roh a strašlivá legie malých dravců se dá do pohybu", "napadený štír řve jako lev a zuřivě se vrhá do protiútoku, vším co má" atd. Ačkoliv to tedy má být australský dokumentární cyklus o členovcích, přijde mi to spíš jako ukázka: "Jak by asi vypadala americká Včelka Mája". Drama a pak už…nic.
První český dinosaurus

15. října 2017 v 11:45 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Nejdřív něco úvodem - já jsem idiot. Zhruba koncem září, byl oficiálně popsán první český dinosaurus. Tehdy jsem o tom napsal článek, ale...z důvodů, jenž zná zřejmě jen Bůh, jsem ho tehdy nevydal. Čili ho vydám, alespoň teď.

Pokud jste o tom ještě neslyšeli (jako, že teď už asi slyšeli), koncem září byl zveřejněn článek o novém dinosaurovi. Ten tentokrát nepochází z Ameriky, Číny nebo Afriky, nýbrž z naší malé České republiky. O tomto objevu už přede mnou napsal "kolega" Haas a teď už i Mossy Plains (a určitě spousta dalších), jejichž články si můžete přečíst. Jelikož byli rychlejší, normálně už bych se na toto téma nerozepisoval. Přesto si myslím, že takováto událost by se měla na každém aktivním českém blogu o paleontologii přece jen objevit, takže tentokrát asi udělám výjimku. S dinosaury měla Česká republika vždycky trochu smůlu. Jelikož byla většina našeho území v druhohorách pod vodou, neměli jsme ani moc šancí. Jediné známky po dinosaurech byly vesměs stopy, zub a (od roku 2003) 40cm dlouhá stehenní kost (a pár dalších drobnějších kusů kosti tohoto tvora) z doby před 94 miliony lety. O stehenní kosti se vědci domnívali, že tvor patřil mezi některý z druhů Iguanodona, který byl rozšířen prakticky všude. Malou velikost si vysvětlovali jako znak Rýnsko - českého ostrova. Pokud totiž určitý druh tvora žije na ostrově, postupem času se výrazně zmenší, aby mu stačilo prostředí a potrava. Vědci věřili, že to je i tento případ. Jenže i paleontologie se naštěstí neustále vyvíjí a po podrobné studii těmi nejmodernějšími metodami, můžeme říci, že se jedná o nový druh.Náš dinosaurus dostal jméno Burianosaurus augustai. Jeho rodové jméno je poctou českému kreslíři Zdeňku Burianovi, který se proslavil známými kresbami pravěkých tvorů a ilustrací dobrodružných knih. Druhové jméno zase vzpomíná na jeho kolegu, Josefa Augusta, českého paleontologa a spisovatele, s nímž Burian při tvorbě svých pravěkých obrazů spolupracoval. Osobně jsem za toto pojmenování velmi rád. Paleontologové zatím nebyli schopni Burianosaura přiřadit k žádné konkrétní skupině, ale celkem jisté je, že se jedná o velice primitivního ornitopoda. Soudě dle stehenní kosti se jeho délka odhaduje asi na tři až čtyři metry a výška kolem jednoho metru. Dinosaurus však zřejmě nebyl "ostrovním" trpaslíkem. Živil se pravděpodobně rostlinnou stravou. Na obrázku vidíte předpokládanou podobu Burianosaura (řekl bych, že se stále dost opírá o iguadony), ale bez nálezů lebky a dalších kostí to vždy bude jen velmi hrubý odhad.