Nyctosaurus

18. července 2017 v 12:42 | Martinoraptor |  Ptakoještěři
Rád bych se omluvil za tu dlouhou odmlku, jak ve vydávání článků, tak v komentování cizích. Byl jsem nějakou dobu mimo ČR s mizerným internetem a samozřejmě bez přístupu k rozdělaným článkům. Původně jsem chtěl tohle vydat ještě před odjezdem a vy byste si ani nevšimli, že jsem pryč, ale jak na potvoru selhal internet i tady, takže...smůla.

Dalším, poměrně bizarním druhem pterosaura je jistě Nyctosaurus (neboli "noční ještěr"). Jednalo se převážně o severoamerický rod z období před 85 - 84 miliony lety (svrchní Křída), jenž, někde okolo roku 1876 poprvé nalezl a popsal paleontolog Marsh - původně pod jménem Nyctodactylus. Dnes jsou s určitostí známy tři druhy: (N.gracilis, N. nanus, N. lamegoi.) Anatomicky dost připomínal malého Pteranodona. Celková délka jeho těla činila jen 37 cm a váha maximálně 2kg. Tělo tedy bylo malé a křehké, dost možná i mírně opeřené. Podobně jako Pteranodon měl dlouhý, špičatý a bezzubý zobák, kterým pravděpodobně čeřil vodní hladinu a lovil ryby pod ní. Naproti tomu, křídla byla v poměru k tělu obrovská, celkové rozpětí tvořilo až dva metry. Jako jediný známý pterosaurus ztratil všechny ostatní prsty, krom jediného. Jako u ostatních pterosaurů se jednalo o prodloužený prst, od kterého byla natažena kožená blána, až k zadní noze a tvořila tak křídlo. Opravdu zajímavý je ovšem svým neobvyklým hřebenem, o délce víc jak půl metru - téměř třikrát tak dlouhý jako celé tělo. Celý hřeben se skládal ze dvou drážkovaných částí, jakýchsi "trámů", takže ve výsledku trochu připomínal třetí křídlo. Přímo z hlavy vyrůstala delší z kostí a z té pak zezadu vyrůstala kratší, asi 30cm dlouhá. Ačkoliv to není podloženo jakýmikoliv hmatatelnými důkazy, někteří vědci předpokládají, že mezi kostmi byla natažená kožnatá blána, stejně jako u křídla. Funkce tohoto hřebenu není známa. Mohlo se ovšem zřejmě jednat buď o kormidlo, nebo o nástroj k přilákání partnerky. V takovém případě by byl zřejmě, podobně jako u druhu Tapejara, výrazně zbarvený. Nyctosaurus je známý především svým výstupem v dokumentárním seriálu Prehistorický park v šesté a dokonce i první epizodě (ačkoliv tam už měl být téměř 20 milionů let po smrti).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 18. července 2017 v 16:25 | Reagovat

Pěkné. V Prehistorickém parku byl úžasný!

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 19. července 2017 v 4:35 | Reagovat

Nyctosaurus je úchvatný pterosaur.. Vždy mě nesmírně fascinoval.. Rozhodně patří k těm nejbizarnějším vůbec.. Skvělý článek!! :-)

3 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 23. července 2017 v 9:24 | Reagovat

Pokud měl na tom hřebeni skutečně kožnatou blánu, tak by vypadal jako taková živoucí plachetnice. :D Super článek. 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama