Vliv pravěku na svět: část 1 - Fantazie Orientu

19. března 2017 v 10:37 | Martinoraptor |  Projekty
Čína a přilehlé státy jsou poslední dobou skutečným rájem pro paleontologii. Pocházejí odtamtud úžasné druhy dinosaurů jako Microraptor a Epidexipteryx nebo neuvěřitelné hromadné fosílie, jako dávné pterosauří hnízdiště. V rámci celé své historie se však hlavně tyto státy potýkají s ošklivým faktem hromadného ničení fosílií. Je to neuvěřitelné, ale už více jak čtyři tisíce let se kosti draků (jenž Číňané příhodně pojmenovali konlong - "hrozný drak") drtí na prášek a používá se jako zaručený (a zřejmě velmi drahý) lek na mnoho nemocí, především pak impotenci. Nejsem si úplně jistý, jak se tohle ujalo (blbosti se zřejmě šíří rychle), ale v některých zapomenutých lokalitách se tyto kosti drtí dodnes. Pro každého paleontologa i nadšence je jen představa likvidace takového množství kostí přímo děsivá.
Dinosauři však nemuseli jen (ne)léčit problémy lidí, ale tvořit i něco mnohem výraznějšího. Jak už jsem se prve zmiňoval, Číňané pojmenovali tyto kosti "hrozný drak", protože skutečně věřili, že kdysi na jejich území žili neuvěřitelní tvorové. Plazi schopní nevídaných zázraků, dokonce létat nebo chrlit oheň. Vtipné, že se poměrně strefili. Důležitější pro nás však je, že tehdejší obyvatele cítili nutnost vzdát těmto drakům úctu (snad ze strachu aby se nevrátili a nenaštvali se). Slavná čínská tradice dračích průvodů a všeobecného znázorňování draků napříč celou čínskou kulturou má tedy zřejmě původ už ve 150 milionů let starých, jurských tvorech. Kromě toho, draci, jsou velmi univerzálním mýtem. Stejně jako kosti obřích ještěrů se i draci v různých obměnách vyskytují v mýtech po celém světě.
Pro další vtipný odkaz musíme na konkrétní místo, do takzvané "Pevnosti lotosové hory", která je nyní vůbec největší lokalitou na dinosauří fosílie v jihozápadní Číně. Konkrétně toto místo je však zajímavé hlavně otisky stop, jenž se tam dochovalo přes 400 a vytvořily pole, dost podobné hladině poseté lotosy (včetně listových žilnatin). Odtud právě pochází název této lokality. Staří Číňané se na tomto místě scházeli, modlili a považovali jej za svaté - lotos je totiž u buddhistů symbolem míru a klidu. Některé dobové obrazy dokonce zachycují velký lotos rostoucí ze země.

Posledním odkazem uvedeným v tomto článku nebudeme tak docela v Číně, ale v sousedně ležícím Mongolsku kde tato legenda zřejmě vznikla a později se rozšířila i dál. Jedná se o známého Gryfa, jeden z mých oblíbených "omylů". Gryf je bájné stvoření s hlavou, křídly a předními nohami orla, tělem a zadními končetinami lva. S jejími ostatky se zřejmě setkávali již staří Skytové, bojovný kmen známý však i svou šikovností při hledání pokladů a zlatých žil. Podle jejich příběhů, byl Gryf právě dávným ochráncem pokladů a zlatých nalezišť. Jak, ale najít zkamenělinu Gryfa? Nic takového přece neexistovalo. No, v poušti Gobi je to poměrně snadné (respektive bylo). Když Skytové totiž kopali, nalezli mimoděk i rozlámané kosti dávných dinosaurů, v této lokalitě nás zajímá konkrétně Protoceratops. Relativně malý ceratopsid z období Křídy se totiž vyznačoval zahnutým zobák a samozřejmě čtyřmi končetinami. Jeho štít našel také využití. Někteří jej líčí jako velké uši, jiní zase jako část ohromného křídla. Orlí nohy a zbytek už dodala fantazie hledačů pokladů a obchodníků. Poušť Gobi je navíc svým způsobem děsivým místem, což mytičnost Protoceratopsů jen posilovalo, toliko k bájnému Gryfovi…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 19. března 2017 v 12:03 | Reagovat

Výtečný článek... Je zajímavé vidět, jak si lidé kdysi představovali tyto úžasné pravěké tvory...

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 19. března 2017 v 16:49 | Reagovat

Velmi povedeně zpracovaný článek!!.. Skutečně taktéž nerozumím tomu, jak někdo může i v dnešní době drtit ty kosti.. Jinak jde opravdu skvěle vidět, jak hluboké kořeny mají v dějinách Číny draci a dinosauři, což je naprosto fantastické.. A to spojení mezi Gryfem a Protoceratopsem se mi upřímně líbí :D ..

3 Magicmax Magicmax | Web | 23. března 2017 v 11:10 | Reagovat

Super velké naleziště a jediné místo, kde se záměrně ničí - to je něco zajímavého! Tomuto má opravdu význam psát článek, protože tohle lidi zaujme!
Rád bych někdy polemizoval nad tím jak se mohlo stát že drcené kosti zpúsobuí impotenci, a hlavně že se to tak ujalo. Myslíte si že i T-Rex, tenkrát za starých časů, jedl kosti období jako lék na impotenci? Úplně vidím jak snědl omylem nějakou kost a celej den pak mu stál i menší T-Rex. :-) Já sice nad tím přemýšlím jako by to byla pravda, ale beru to jako mýtus. Třeba sem před chvílí vymyslel - Legendu o malém T-Rexovi. :D
Souhlasím s Dinodaurss, povedený článek!
Inak:
Megalodom ie moc zaímavé téma a to hlavně protože oceán ie velký a neprozkoumaný. Takže ie možnost a vysoká ale iá veřím, že i přesto že želvy a krokodylové sou naživu skoro bez změny že spíš se už něak vyvinul. Ale otázka ie estli ho poznáme. Dinosaurus - pták, to taky ie rozdíl a přesto. :)

4 Leaellynaraptor Leaellynaraptor | Web | 28. března 2017 v 9:55 | Reagovat

Skvělý článek! vybral sis moc zajímavé téma!

5 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 27. dubna 2017 v 21:59 | Reagovat

Kdo věří ze drcený prášek z kosti draka léčí impotenci tomu možná opravdu pomůže...placebo je někdy mocné...a pak se pověst siri

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama