Prehistorická Evropa: Itálie

2. března 2017 v 12:40 | Martinoraptor |  Projekty
Itálie je důležitým státem Evropské unie. Její rozloha činí asi 300 tisíc čtverečních kilometrů a dělí se na 20 regionů, přičemž jejím hlavním městem je Řím. Jako země vysokých hor, kouzelných písčitých pláží a jak bohaté historie, tak i světoznámé kuchyně je Itálie oblíbenou turistickou destinací mnoha lidí, kteří chtějí jen tak lenošit nebo obdivovat nekonečné přírodní krásy (sakra, mluvím jak zaměstnanec nějaké cestovky). Každopádně krom antiky má Itálie ještě další velice zajímavou stránku historie, mnohem starší. Ačkoliv nedisponuje nějak velkým množstvím nalezených pravěkých druhů či fosílií jako severnější státy, jsou ty nalezené rozhodně velmi zajímavé. Základem pro paleontologický obrázek v Itálii je především dlouhodobá přítomnost moře Tethys, které po dlouhou dobu ovlivňovalo (a jeho pozůstatky - čili Středozemní moře - vlastně pořád ovlivňují) život a vývoj v této části světa.
První místo kam se podíváme, není tak úplně místo v Itálii, ale v maličké republice San Marino, obklopené ze všech stran Itálií. Monte Titano je 3 kilometry dlouhý, vápencový hřeben izolovaný od hlavního pásma Apenin. Podle nejstarších legend je to dokonce první stupeň obrovského schodiště postaveného titány, snažících se zmocnit Olympu. Na západním svahu tohoto schodu se dnes nachází hlavní město San Marino. Před zhruba 12 miliony lety tu však nebyly města, pevnosti a už vůbec ne schody. Ačkoliv na titány bychom tu narazit mohli. V prvé řadě by tady však bylo podstatně víc vody. Moře Tethys tehdy sahalo až hluboko do vnitrozemí a hora Monte Titano někdy v té době teprve vznikala. Tehdejšími vodami se samozřejmě proháněla spousta druhů ryb, především žraloků. Důležitý je, ale hlavně nález velryb. V miocénu se tam tudy totiž proháněl Titanocetus. Jednalo se o sice jen asi 6 metrů dlouhého savce, ale velmi důležitého neboť to byl jakýsi předchůdce kosticovců (čili ty druhy kytovců jenž potravu filtrují).
Tato velryba, ač je relativně málo známá, zřejmě byla základním kamenem pro ty největší živočichy, kteří dnes na naší planetě žijí a dokonce předčí většinu toho, na co jste během 500 milionů let pravěkého života mohli narazit.

Ne vždy a všude však byla Itálie pod vodou. Abychom si to dokázali, přesuneme se o pár desítek milionu let zpátky do minulosti, do období kdy světu vládli dinosauři. Pravdou je, že Itálie nemá příliš druhů dinosaurů se, kterými by se mohla chlubit ovšem ti co zde přeci jen žili, byli velmi zajímaví. Například, během pozdní Křídly se po území zabírající přinejmenším několik kilometrů čtverečních pohybovala stáda relativně malých hadrosaurů druhu Tethyshadros. Tihle kachnozobí dinosauři by se sotva mohli rovnat velkým americkým gigantům. Na délku sice měřili asi čtyři metry, ale v kohoutku dosahovali sotva jednoho metru a zřejmě nevážili víc než půl tuny. S takovou velikosti byli takovými domácími dinosaury. Je dost pravděpodobné, že území kde před 70 miliony lety žili, bylo pouhým ostrovem a hadrosauři a dinosauři, kteří tam žili obecně se, proto přizpůsobili a zmenšili.

Zřejmě nejznámějším prehistorickým tvorem apeninského poloostrova je však malý theropod Scipionyx, který je velice významným dinosaurem. Relativně malý theropod patřil mezi Compsognathidae. Byl tedy zřejmě rychlý, hbitý a měl dobře vyvinuté smysly. Druh sám by možná nebyl nějak extrémně výjimečný nebýt právě tohoto konkrétního nálezu. Když jej v roce 1992 objevil poblíž Neapole jeden amatér, nepovažoval svůj objev za významný a několik let jej tajil. Až v roce 1998 jej ukázal odborníkům, kteří okamžitě rozeznali význam. Nejen, že se jednalo o prvního nalezeného italského dinosaura, ale konkrétně o mimořádně dobře zachovalé miminko. Krom prakticky neporušené kostry tak vědci získali možnost prozkoumat anatomii tohoto druhu, tedy orgány játra, střeva a pak různé části tkáně a průdušnici. Scipionyx se tedy celkem oprávněně řadí mezi klenoty pravěké Itálie.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 :) :) | 3. března 2017 v 8:42 | Reagovat

DOBRÝ! To je aspoň námět na zajímavý článek.

2 HAAS HAAS | Web | 3. března 2017 v 17:26 | Reagovat

Nádherný článek... Pravěká Itálie byla nesmírně pozoruhodná! Scipionyx asi navždy bude tím nejvýznačnějším nálezem dinosaura z této země...

3 dinosaurss dinosaurss | Web | 3. března 2017 v 19:25 | Reagovat

Opravdu velmi povedený a zajímavý článek.. S poslední větou naprosto souhlasím! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama