Pohádka o lišce aneb kruté zacházení se zvířaty v ČR

25. ledna 2017 v 16:41 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Osobně, stejně jako mnoho dalších lidí, bych na sebe nikdy neoblékl kožich, nějaký kožešinový doplněk ani cokoliv podobného co kdy bylo na těle jiného tvora. Ne všichni tento můj názor bohužel sdílí a na svět pořád existují různá pochybná zařízení, kožešinové farmy. V desíti evropských zemích již byla tato zařízení zakázána, nicméně ČR k nim nepatří a devět kožešinových farem se tedy momentálně nachází i zde - alespoň těch registrovaných. Nebudu se moc rozepisovat o mém přesvědčení, že by se nemělo masově zabíjet nic a ž vůbec ne kvůli zcela zbytečným lidským vrtochům jako móda nebo takzvaně "vyššímu standardům". Tentokrát se zaměřím přímo na chování oněch farem. Ke zvířatům v nich chovaným, jako jsou lišky, rejsci a vzácně i fretky, se
zaměstnanci, na rozdíl od mnohých útulků, chovají spíš jako k věcem, než živým tvorům. Za každým kožichem co si vezmeme do zimy, totiž stojí smrt zvířete, jenž po většinu života nebo možná nikdy nepoznalo svobodu. Bylo zavřeno nebo se přímo narodilo do nevelké klece, kde se nemohlo pořádně pohybovat, kde jim pletivo ničilo tlapky a přitom jim neposkytovalo ani základní ochranu proti vnějším vlivům jako déšť nebo mráz. Chlad je dobrý pro kožešiny a o to přece jde. O výdělek a kvalitu. Komu tady záleží na té trpící lišce. Často se také stává, že zvířata v mezerách mezi pletivem či mřížemi uvíznou, dostanou se do nepřirozené polohy a bolí je to, jenže i to je všem jedno. Jejich osud byl dán, tak proč bych se staral. Většina tvorů něco takového příliš dlouho nevydrží. Konstantní utrpení ve formě drátěného metru krychlového většinu zvířat dožene k zoufalým a marným pokusům o útek při, kterých se často sama ošklivě zranila a bez péče trpěla různými onemocněními. Nedostatek pohybu, izolovanost a nuda se nakonec projeví na psychice tvorů a ti se doslova "zblázní". Bůhví, že když nadejde jejich čas, je to pro ně spíše úleva. Faktem je, že spousta farem se nyní zavírá, ale stále ještě jich mnoho existuje a každý rok v nich zemře zhruba 20 000 zvířat. Pokud chcete na vlastní oči vidět, jak tam zvířata žijí, podívejte se na toto "roztomilé video": https://www.youtube.com/watch?v=X4iBi5yxqO0


Proti tomuto naštěstí bojují různé organizace, jako například OBRAZ - Obránci zvířat. Jejich web https://www.obrancizvirat.cz (z, kterého mimochodem pochází i video) je plný informací nejen o těchto farmách, ale i o různých psích množírnách a dalších příkladů o týrání zvířat u nás. Na webu naleznete i několik petic (jenž jsem já osobně již podepsal). Co se týče zákazu kožešinových farem, koncem roku 2016 proběhlo první čtení zákonu o jejich zakázání. Většina poslanců hlasovala pro zákon a výbory to nyní projednávají. Pokud chcete více informací, navštivte web, podepište petice a třeba i pošlete nějaký dar. Možná už to nic nezmění, ale osobně si to beru jako povinnost, přinejmenším ten podpis.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 25. ledna 2017 v 17:47 | Reagovat

Vím, že o tomhle tématu je těžké, velmi těžké mluvit... Ale jako člověk, který má kolem sebe lidi pracující v oborech přímo spojeným s výrobou pravých kůží nebo kožešinových výrobků, musím protestovat proti nařčení.

Existuje skutečně množství idiotů, co nechápe zákony a zvířata kvůli nim trpí a vidí jenom megasnadný byznys. Tito lidé by zasloužili pověsit. Ale existují také lidé, pro které je to celoživotní živnost a kteří zvířata c hovají od narození až jejich den D (žádná smrt není příjemná a bezbolestná, ani kdyby byla přirozená..., nelze tedy skuhrat nad bolestmi prožívaných i u toho nejhumánnějšího utracení).

Ve skutečnosti jsou na tohle velice ale opravdu velice přísné zákony. Slyšela jsem, že podléhají i pravidelným kontrolám, aby nedocházelo k porušování základních práv. Navíc, kdybych byla někdo, kdo by choval zvířata kvůli jejich překrásné srsti na kožichy, starám se o ně o sto šest, aby jejich srst byla dokonalá a zvířata zdravá. Teta mě vysvětlovala, jak to funguje, protože kdyby se nespokojené zvíře zraňovalo, bylo nemocné, nebo by jiným způsobem trpělo, byla by srst a kůže nekvalitní.

Víš, je hezké, že lidi se zaměřují na zakázání kožešnických oborů, či se vůbec vyhrazují proti týrání zvířat, ale proti tomuhle jedno ještě jedno velké PROTI: pomyslel někdo NA PŘÍRODU?

Co se stane, když vyhodíme dva páry bot, jeden z kůže a jeden z umělých tkanin?

Logicky, KŮŽE, ač zpracovaná, zušlechtěná a ošetřena, se rozloží rychleji, než syntetické náhražky kůže a tudíž z hlediska ochrany přírody KŮŽE chrání přírodní prostředí víc, než tenisky z umělé tkaniny a látky...

Víc než pro ochranu "pár tisíc zvířat pro kůži" bych psala články o masivní ochraně přírody a životního prostředí jako celku, o tom, že lidstvo je přemnožené a tady je třeba celý problém řešit, nikolivěk zakazováním kožešin nebo masa, vaječných a mléčných výrobků.

Pokud lidé chtějí být přírodní, měli by být přírodní se vším všudy a nevybírat si zeleninu, ale jíst i maso a vajíčka nebo dokonce i mléčné výrobky (člověk je chytřejší díky tomu, že se z něj stal více méně predátor, lovil kořist, koordinoval se, a predátoři jsou přeci jen od přírody malinko inteligentnější...), a pak dodatečně chodit v syntetikách a říkat, že chráníme přírodu...

Musíme se nad tím vším zamyslet jinak; najít pro i proti, abychom mohli dojít k nejlepšímu řešení právě takových situací. :)

Sem se hrozně rozepsala, ale tyhle témata mě šíleně berou...

2 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 25. ledna 2017 v 21:14 | Reagovat

Neboj, neberu to jako útok. Mělo to hlavu a patu. Jen tě můžu poprosit, je to hodně zajímavé téma, jestli by bylo možné to posílat do Diskuzního koutku. :) Pod články takové rozhovory už ze své zásady mažu (snad mě pochopíš).

Na jednu stranu máš pravdu; asi jsem se unáhlila ve svých výrocích.. Jen mi vadí, že jsou některé věci nevyváženě protlačovány do popředí a nejsou zvěřejněny všechny okolnosti. Takhle jsou házeni do pytle i lidé, co se snaží, aby jejich zvířata, ač na maso nebo kůži, žila důstojně, i když v menším prostoru, než by bylo třeba (ostatně, myslím, že na to i nějaké směrnice jsou, jak velké minimálně můžou být klece, takže to řekni radši úředníkům...). Na druhou stranu, kdyby se opravdu najednou kožešnictví zakázalo, cokoliv, co souvisí se zvířaty a jejich zabíjením pro produkci ve fabrikách, víš co by se stalo s těmi nebohými zvířaty? Ve velkém by je vybili. Většina firem, které takové produkty dělají, jsou bohatí a vysoce postavení magnáti; nebudou za pár korun prodávat krávu, aby si někdo mohl užít mléka, když je ostatní, maso, z čehož kape víc peněz, zakázané?

Ale je fakt, že to, co jsi zveřejnil, to je v tom videu a obrázku ukázka opravdu extrémních případů, kdy lhostejnost a peníze zašla daleko od zodpovědnosti.

Neříkám ničemu stop nebo dokonce podporujte, to jsem neřekla, jen chci, aby to bylo v rámci hranic na všech stranách. Petice či další takové věci tomu nepomůžou a zákazy už vůbec ne. Chtěla jsem se ještě vrátit k otázce recyklace, protože to by mohlo být řešení takové otázky. Představa, že by všichni recyklovali úplně všechno, by bylo naprosto supr, kdyby se mohla recyklovat třeba i voda ze záchodu a spousta dalších věcí: mohli bychom si dovolit rozhodně lepší ovzduší, ale tohle jejště vzdálená budoucnost; ale zpět: co se zvířaty, která byla chována na kůži, maso? Kdyby to bylo zakázáno úplně, bez možnosti chovat na kůži, maso a tak pro soukromé účely? Oni je nemůžou jednoduše vypustit do přírody, nebo prodat - ta zvířata jsou chovaná v zajetí, nemají základní instinkty, které by jim pomohli přežít a velká část z těch zvířat by zemřela nebo by musela být stejně utracena. Představ si, že krávy, ovce, kozy, slepice, husy, kachny - všechna zdomácnělá plemena (nemyslím třeba divoké verze...) by zmizela. Proč, protože bychom to zakázali. Musíme uvažovat i takhle - zákaz rovná se definitivum. Já si třeba neumím představit výběh bez chundelaté ovce... aw.

Máš pravdu s tím, že zvířatům by bylo lépe v přírodě, ale za jakou cenu? Většina druhů chovaných na kůži pro kožešiny u nás nejsou přirozené, stejně jako řada jiných druhů chovaných na kůži - jak to udělali ti blázni tehdy, že označili řadu exemplářů na jedné s těch farem na kůži, a vypustili je do přírody? O škodu ani nejde, ale myslivci sami řekli, že ohrozili stabilitu v přírodě a polovina z těch zvířat zahynula - buď hlady (chybějící instinkty) nebo v pastích a kulkách myslivců a místních lidí... (a taky jedem z barvy, kterým je označili ti "ekomaniaci").

Zvířata v dnešní době už ani nemají prostor kde žít... A kdyby měla velká část lidí zemřít? Popravdě, sebevraždu by nikdo nespáchal, protože na to máme pojistku v podobě pudu sebezáchovy a věř mi, že i u mě to platí.

Nikdo neví, co by pro zvířata bylo lepší. Zákaz a jejich smrt pro nic, vyhození na těl na hromady dalších, nebo jejich pokračování a zužitkování, přinejmenším jejich kůže...?

Mimochodem... maso z rejska ochutnají maximálně d ravý ptáci. Neumím si představit, jak by jsi rejska jedl, takovou jednohubku. :D

3 dinosaurss dinosaurss | Web | 27. ledna 2017 v 0:46 | Reagovat

To je až k pláči... Nechápu, co to za lidi může vůbec tyhle ty kožešinové farmy provozovat.. Ty zvířata děsně trpí.. Tohle je krutý lidský hyenismus a s provozem těchto smrtelných zařízení rozhodně nesouhlasím.

4 Magicmax Magicmax | Web | 28. ledna 2017 v 16:50 | Reagovat

Je moc moc moc dobře že ses na toto téma rozepsal a hodil ho tak na oči milovníkům zvířat, ti s tím totiž udělají něco spíš než nemilovník zvěře. Takže je moc dobře že si to publikoval.
"Chlad je dobrý pro kožešiny a o to přece jde." skvělý příklad lidské chamtivosti.
Tvůj článek mně natolik zaujal, že jsem zašel na stranky Obranci zvířat a zaujala mně tam věta: Víte, proč ty klece nemají pevnou podlahu? Je to jednoduché, „chovatel“ má méně práce – nemusí se vyměňovat podestýlka a nedojde ke znečištění kožešiny…
Je dobře že všechny motivuješ k podpisu. Třeba se zapojím až bude mít muj podpis platnost. Já myslím že je zle, co těm liškám dělají ale na druhou stranu. Já si hraju často se slepičkama v kurníku a kdyby ty lišky byly na svobodě, tak zabijou více životů slepic než by jsme zachránili mi lišek. Takže je lepší uvěznit jednu lišku a utrápit jí než aby desítky slepic neměli žít vůbec. Takže být já politik, tak tito továrny plné pracovních míst nezavírám ale donutím majitele aby zajistili méně nesnesitelné podmínky. Ten chlad mi nevadí. Klidně ať si lišky mrznou. Od toho jim příroda dala kožich. Ale ty klece jsou hrozné! Neustále se řeší pracovní podmínky pro člověka. Firmy nás lidi vlastně taky zneužívají. Berou nám část životú sil a usměrnují nás vlastními směry a dostaneme za to nějaký plat. Lišky dostanou jídlo a nemusí ani lovit. A až zemřou tak si od nich vezmem kožich, když už ho stejně nepotřebujou. Já bych přinutil majitele vyměnit neužitkový majetek (klece,...) a tečka. Volte mně! :-D
Ale co já vím, neprostudoval jsem to pořádně. A zapoměl jsem: Líbí se mi název článku - Pohádka o lišce aneb kruté zacházení se zvířaty v ČR. Jinak navštěvuju tě, komentuju tě, zúčastňuju se soutěží. Ono bys měl chtít správně za to něco ty ale k tématu. Chci ukázat článek Učitel, mé radosti stvořitel mé učitelce a chci pro ní aby tam měla co nejvíc komentářů, takže tě prosím, o to aby si tam přidal komentář. :-)

5 Magicmax Magicmax | Web | 30. ledna 2017 v 20:08 | Reagovat

Martinoraptore, pěkně prosíííím. :-)  :-)  :-) ;)

6 Ú-čárka Ú-čárka | 31. ledna 2017 v 11:49 | Reagovat

Lišky to mají zlé. Ale lidi by to m ěli mít zlé a místo toho mají pohdlný kožich. Ble! :-)

7 Magicmax Magicmax | Web | 31. ledna 2017 v 15:10 | Reagovat

Moc díky Martinoraptore za koment! :)

8 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 12. února 2017 v 2:07 | Reagovat

S podobnými zařízeními, kde jsou zvířata týrána, také nesouhlasím.

Jen se trochu vyjádřím k diskuzi výše. Co se týče té rozložitelnosti plastů - existují biologicky odbouratelné polymery, které se rozkládají mnohem lépe. A mimochodem, na skládkách s PET odpadem se již vyvinuly bakterie, schopné tento plast rozložit a žít z produktů rozkladu. Takže bych se nedivil, kdyby se takovéto organismy začali objevovat i jinde.

9 Leaellynaraptor Leaellynaraptor | Web | 12. února 2017 v 15:56 | Reagovat

No, tady je hezky vidět, na jakou úroveň se člověk propadl.
Petici podepíšu, i kdy musím uznat, že Viza zmínila nějaká zajímavá fakta.

[4]: Dost mnou ale otřásl názor tady Magicmaxe. Přijde mi, že je trochu lhostejný k problému. Ano, taky se mu nelíbí přímo podmínky, ve kterých žijí lišky, ale zase se tu moc hezky ukazuje lidská chamtivost, a to dokonale.
" kdyby ty lišky byly na svobodě, tak zabijou více životů slepic než by jsme zachránili mi lišek. Takže je lepší uvěznit jednu lišku a utrápit jí než aby desítky slepic neměli žít vůbec."
Coo?! Lišky jsou predátoři, proboha! Lišky se vyvinuly tak, aby zabíjely zvířata jako slepice a králíky! To je to samé, jako by si řekl, že je lepší, když umučíme delfína k smrti, protože ten delfín by sežral několik tisíc ryb za svůj život, a je přece lepší, aby žilo několik tisíc ryb, než aby je nějakej delfín sežral.
Nechápu tvou logiku, hlavně v téhle části.

Co se týče klecí, moc tady nevidím řešení. Pořádná liška by si zasloužila klec o velikosti alespoň 3x3-5x5 metrů s pořádným zařízením. (Podestýlka, jídlo, pití, teplo) Ale to je samozřejmě moc drahé a nevyplatí se to, takže na co to dělat. Upřímně by mě zajímalo, jak by těm lidem, co tyto zvířata takto vězní bylo, kdyby je vysvlíkli do naha, hodili do klece kde si nemůžou ani sednou společně s nějakou samicí stejného druhu (Všimněte si zvířecího označení) a nechat je, aby se spářili. Hned, jak je samice březí, by samce (Tedy toho chovatele) zabili, nejlépe v plynu nebo stažením z kůže zaživa. (Hlavně co nejvíc bolestivě)
Takhle to udělat i s milovníky kožených výrobků a ualá: máme tu populaci lidí, co už nechtějí podporovat kožešinové farmy! Jéj!
Samozřejmě, že by to nefungovalo, kdyby se tento "experiment" udělal v malém měřítku na pár subjektech, aby se něco začalo hejbat, museli by se takto uvěznit hlavně provozovatelé těchto farem a velcí obchodníci, co tyto farmy podporují, potom by se možná už něco stalo. No, a možná ještě pár těch politiků, kteří hlasují proti.

Říkejte si, jak moc morbidní jsem, tohle bych bez mrknutí oka a bez vteřiny zaváhání udělal, kdybych mohl, a žádné výčitky svědomí bych neměl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama