Leden 2017

Pohádka o lišce aneb kruté zacházení se zvířaty v ČR

25. ledna 2017 v 16:41 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Osobně, stejně jako mnoho dalších lidí, bych na sebe nikdy neoblékl kožich, nějaký kožešinový doplněk ani cokoliv podobného co kdy bylo na těle jiného tvora. Ne všichni tento můj názor bohužel sdílí a na svět pořád existují různá pochybná zařízení, kožešinové farmy. V desíti evropských zemích již byla tato zařízení zakázána, nicméně ČR k nim nepatří a devět kožešinových farem se tedy momentálně nachází i zde - alespoň těch registrovaných. Nebudu se moc rozepisovat o mém přesvědčení, že by se nemělo masově zabíjet nic a ž vůbec ne kvůli zcela zbytečným lidským vrtochům jako móda nebo takzvaně "vyššímu standardům". Tentokrát se zaměřím přímo na chování oněch farem. Ke zvířatům v nich chovaným, jako jsou lišky, rejsci a vzácně i fretky, se
zaměstnanci, na rozdíl od mnohých útulků, chovají spíš jako k věcem, než živým tvorům. Za každým kožichem co si vezmeme do zimy, totiž stojí smrt zvířete, jenž po většinu života nebo možná nikdy nepoznalo svobodu. Bylo zavřeno nebo se přímo narodilo do nevelké klece, kde se nemohlo pořádně pohybovat, kde jim pletivo ničilo tlapky a přitom jim neposkytovalo ani základní ochranu proti vnějším vlivům jako déšť nebo mráz. Chlad je dobrý pro kožešiny a o to přece jde. O výdělek a kvalitu. Komu tady záleží na té trpící lišce. Často se také stává, že zvířata v mezerách mezi pletivem či mřížemi uvíznou, dostanou se do nepřirozené polohy a bolí je to, jenže i to je všem jedno. Jejich osud byl dán, tak proč bych se staral. Většina tvorů něco takového příliš dlouho nevydrží. Konstantní utrpení ve formě drátěného metru krychlového většinu zvířat dožene k zoufalým a marným pokusům o útek při, kterých se často sama ošklivě zranila a bez péče trpěla různými onemocněními. Nedostatek pohybu, izolovanost a nuda se nakonec projeví na psychice tvorů a ti se doslova "zblázní". Bůhví, že když nadejde jejich čas, je to pro ně spíše úleva. Faktem je, že spousta farem se nyní zavírá, ale stále ještě jich mnoho existuje a každý rok v nich zemře zhruba 20 000 zvířat. Pokud chcete na vlastní oči vidět, jak tam zvířata žijí, podívejte se na toto "roztomilé video": https://www.youtube.com/watch?v=X4iBi5yxqO0


Proti tomuto naštěstí bojují různé organizace, jako například OBRAZ - Obránci zvířat. Jejich web https://www.obrancizvirat.cz (z, kterého mimochodem pochází i video) je plný informací nejen o těchto farmách, ale i o různých psích množírnách a dalších příkladů o týrání zvířat u nás. Na webu naleznete i několik petic (jenž jsem já osobně již podepsal). Co se týče zákazu kožešinových farem, koncem roku 2016 proběhlo první čtení zákonu o jejich zakázání. Většina poslanců hlasovala pro zákon a výbory to nyní projednávají. Pokud chcete více informací, navštivte web, podepište petice a třeba i pošlete nějaký dar. Možná už to nic nezmění, ale osobně si to beru jako povinnost, přinejmenším ten podpis.

Coelophysis

23. ledna 2017 v 20:07 | Martinoraptor |  Druhohorní tvorové
Rozhodně jedním z nejcharakterističtějších a nejikoničtějších dinosaurů období Triasu a možná vůbec, je rod Coelophysis (neboli "dutý tvar") z období před 203 - 195 miliony lety. Byl to celkem typický bipedálnítheropod, asi 3 metry dlouhý a vysoký tak 1 metr v kohoutku. Vyznačoval se dlouhým, esovitě prohnutým krkem, dlouhým rovným ocasem a rovněž i dlouhými, silnými končetinami. Své jméno si vysloužil svými dutými kostmi jako mají ptáci, ty jim pomáhají být lehčí. V důsledku toho nemohl vážit o moc víc než 20kg. Jeho celkově lehká a vlastně docela úzká stavba těla, duté kosti a již zmíněné dlouhé nohy mu navíc propůjčovaly extrémní rychlost a spolu s dlouhým ocasem, zřejmě i pohyblivost a obratnost. Našly se rovněž i jeho zuby. Ostré, zahnuté a pilovité - ideální ke krájení masa. Lebka byla úzká, protáhla s dopředu směřujícíma očima. Po důkladném prozkoumání lebky vědci navíc usoudili, že měl výborný zrak - jeho oči (nebo jejich posazení) nejvíc připomínají dnešního jestřába nebo orla. Jako dinosaurus byl navíc Coelophysis i docela inteligentní, přinejmenším tedy ve srovnání s ostatními predátory, jako byl Postosuchus nebo Arizonosaurs. Zkrátka, Coelophysis byl svým způsobem vrcholem evoluce své doby a postrachem většiny tvorů od drobnějších synapsidů až po větší druhy hmyzu. Jeho křehká stavba mu bohužel nedovolovala vrhat se do bojů proti větší kořisti či dokonce větším predátorům, ale i o to se zřejmě postaral. Vzhledem k velkému počtu jedinců nalezených spolu se paleontologové domnívají, že se Coelophysisové sdružovali do skupin a ve větším počtu už byli schopni zlikvidovat dokonce i zvířata podstatně větší než oni sami. V každém případě, ačkoliv byl Coelophysis rozhodně velmi zajímavým tvorem, skvěle přizpůsoben svému prostředí a ukázkou toho, proč se jeho potomci ujmou vády nad Zemíi na 160 milionů let, začátkem Jury, věkem obrů, vyhynul a po uplynutí 195 milionů let jej konečně našel Edward Cope v roce 1881, během svého soupeření s Marshem. Tehdy však kosti nikdo pořádně neprostudoval a trvalo tedy ještě dalších mnoho let než paleontologové zjistili jak výjimečný tvora tvor se skrývá přímo v jednom z jejich skladu. Objevil se v mnoha médiích, příkladem je třeba Putování s dinosaury.


Vyhodnocení soutěže Záhadné Vánoce 2016

6. ledna 2017 v 13:27 | Martinoraptor |  Soutěže
Nejprve bych se rád omluvil, že to trvalo tak dlouho. Musel jsem z několika soutěžících těžce dostat co chcou na diplom a včera večer se mi na blogu objevilo asi pět komentářů (podle data už skoro týden starých) kde to všechno bylo (tak nevím). Nakonec to bylo ještě štěstí, jinak bych jednoho soutěžícího úplně vynechal. Každopádně, teď už je snad všechno v pořádku a pojďme se podívat na výsledek.

Čtvrté místo získal Magicmax. Ten neznal odpověď na první otázku, myslel jsem Pikty a Piktské zvíře (nebo něco co se mu podobá). Pak jsi ještě nevěděl bonus. Vzhledem k tomu, že to byl spíš vtip, čekal jsem to, ale jelikož to zřejmě bylo velmi snadné, musím to započítat. Odpověď byla: víc článku než kdykoliv předtím. Ještě si neodpustím pár poznámek ke třetí otázce. Tu si sice věděl, ovšem zorientovat se v tom byla síla. Nebudu komentovat tu občanku a Pikachu, ale…tvůj pokus kontaktovat ho? Vážně? No, snad jsem to prokouknul, ale asi bys měl dostat speciální cenu Smějící se Bohužel jsi nenapsal, co chceš na diplom (nebo se to zatím ještě neobjevilo), tak jsem ti něco vybral.

Třetí místo získal těsně HAAS. Ten si zhruba vzpomněl na živočicha jenž kreslili, ovšem konkrétní národ neznal. Tvá odpověď na pátou otázku nebyla moc uspokojivá. Zhruba tam zazněla správná slova ovšem nikdo by z toho asi nic nepochopil, promiň. Chtěl jsi na diplom kryptida a tak jsem ti vybral dvě Megalanie.
Na druhém místě se umístil Alfaraptor, jen o půl bod bohatší než HAAS. Nevěděl jen odpověď na bonusovou otázku. Chtěl si Godzillu, tak jsem ti vybral tohle.
No a celé to vyhrál Dinosaurss. Ten poznal snadno všechno a mužu ti dát rovnou diplom.