Prosinec 2016

Záhadné Vánoce 2016

25. prosince 2016 v 15:50 | Martinoraptor |  Soutěže
Máme tady krátkou soutěž zaměřenou na kryptozoologii a Bermudský trojúhelník, který jsem vám v tomto měsíci představil. Doufám, že se vás přihlásí hodně. Otázky nebudou nějak zvlášť těžké a odpovědi můžete klidně psát do moderovaných komentářů až do 31.prosince (já komentáře stejně uzavřu) během dne soutěž vyhodnotím a o půlnoci vám sem dám diplomy. Ještě nezapomeňte přidat co si na něj přejete. Hodně štěstí.

1)Jak se jmenoval skotský národ, známý především svými dokonalými kresbami živočichu a s, kterým z kryptidů je tento národ spojený?

2)Vyjmenujte alespoň tři teorie ohledně podivných zmizení v bermudském trojúhelníku.

3)Napište tři věci o Ahoolovi.

4)Tři body tvořící vrcholy bermudského trojúhelníku?

5)Jaká zvláštní událost potkala posádku lodi EllenAustin?

Bonusová otázka: Nejzvláštnější událost na blogu (hlavně tohoto prosince).

Šťastné a veselé Vánoce 2016

24. prosince 2016 v 13:46 | Martinoraptor
Rok opět utekl jako…eh,ale, co to tady zase kecám. My všichni už přece známe otřepané fráze o času a v kalendáři umíme rovněž číst všichni (jakžtakž). Čili tentokrát přeskočíme nudné poučky o tom, že je zase 24. prosince, že se přesně před 2016 lety narodil Ježíš Kristus a nebudu tu ani shrnovat všechny ty tradiční vánoční aktivity. Raději vám tedy k tomuto slavnostnímu dni rovnou popřeji. Všichni jsme totiž určitě rádi, že jsme zase o rok starší, že si můžeme po těch hysterických nákupech, zběsilých úklidech a opravami známek na poslední chvíli sednout a spolu s rodinou užívat dobré jídlo, dárky a celkovou atmosféru tohoto zvláštního svátku. Přeji vám tedy, aby pro vás tyto dny byly tolik zaslouženým odpočinkem od všech možných starostí a bolestí a aby se vám dnes večer, alespoň některá vaše přání, splnila a vy jste si celé Vánoce skvěle užili.
Zároveň bych rád poděkoval všem, co pravidelně chodili na můj blog a přidávali komentáře a sám bych se jim rád omluvil. V posledních měsících jsem byl trochu neaktivní nejen, co se týče článů, ale i komentování. Rad bych abyste vy v naší malé dinokomunitě věděli, že i když někdy nějaký komentář nepřidám, neznamená to, že se mi článek nelíbil. Komentáře dávám, když mám skutečně co napsat( super, bezva, výborný článek - to zní jak od automatu). Můj vlastní blog bude pokračovat samozřejmě i po svátcích. Ještě dnes večer nebo zítra dodám malou soutěž. Pro zachování již nastoleného tématu se bude zabývat záhadami přírody (tedy Bermudský trojúhelník a kryptozoologie). Ještě jednou vám přeji šťastné a veselé Vánoce!

Bermudský trojúhelník část.5 Co se děje?

23. prosince 2016 v 17:52 | Martinoraptor |  Projekty
V předešlých částech jsem uvedl několik tragický příběhů různých lodí i letadel, jenž se do trojúhelníku vypravily a beze stop zmizely. Jenomže proč? Co ty posádky potkalo, kam se poděly zbytky dopravních prostředků a proč se niky nikdo neozval. Faktem ovšem je, že i bez těchto podivných zmizení je trojúhelník dost záhadnou a ne zcela obyčejnou oblastí. Už Kryštof Kolumbus popisoval záhadné záblesky a ohnivé pruhy na noční obloze. Mohl to být vzkaz od cizí civilizace? Ehm… spíš meteorit. Když oblastí pokračoval, všimnul si i výrazných výchylek na svém kompasu. Tento problém vlastně působí v trojúhelníků dodnes a je pravděpodobnou příčinou většiny problémů lodí a letadel v oblasti. Co má však ony podivné úkazy a zmizení na svědomí? Tady je několik teorií.

1. Existuje mnoho vědců, kteří na Bermudský trojúhelník vlastně nevěří. Tvrdí, že to není o nic více nebezpečná oblast a všechny "podivné" jevy tam lze vysvětlit přirozenou cestou. Oblast bermudského trojúhelníku je například dopravně mimořádně frekventovaná, vede zde velké množství lodních dopravních tras a statisticky tedy není nebezpečnější než ostatní oblasti. Proslulost trojúhelníku navíc ještě přitahuje další zvědavce a láká je do nebezpečného moře. Připočteme - li ještě velmi náročné počasí - bouře, mlhy, hurikány a vzdušné turbulence a fakt, že některé oblasti mezi ostrovy jsou až 6 kilometrů hluboké a členité plné příkopů a jeskyně, není nějaké zmizení lodi zase tak divné. Jednou z novějších teorií je dokonce velká koncentrace hydrátu methanu stlačeného na mořském dně tlakem vody v pevném stavu. Občas se část uvolnía zvolna vystupuje k hladině. Jak klesá tlak okolní vody, začíná se hydratovaný methan přeměňovat na plyn, takže při dosažení mořské hladiny jde o obří bublinu.Pokud by nad takovým místem proplouvala loď, mohla by se náhle bez varování potopit díky snížené hustotě vody, případně by mohlo dojít k explozi uvolněného plynu iniciovaného nějakým ohněm na lodi nebo elektrickou jiskrou. Stejný osud by mohl potkat i prolétající letadlo.
2. Ovšem…druhá skupina lidí vyznává trochu spekulativnější vysvětlení.

a)Mezi nejoblíbenější teorie patří rozhodně UFO a návštěvy kosmických lodí cizích vesmírných civilizací, které zřejmě unášejí lidi pro výzkumné účely. Na podporu této teorie nutno říci, že statisticky je výskyt UFO v Bermudském trojúhelníku vyšší než kdekoliv jinde. Někteří lidi dokonce věří, že tam v podmořských jeskyních mají mimozemšťani své základny, odkud vyrážejí na průzkumné lety. Co k tomu dodat? Nakrm šílenství a ono pozře tebe. Velmi totiž pochybuji, že všechna pozorování UFO se zakládají na pravdě. Ti co skutečně něco viděli, byli zřejmě "stržení" pověstmi a zbytek chtěl být prostě slavný.
b) Další teorií nás zavádí trochu dál do minulosti, až k počátku celé civilizace a samotná teorie je už 3000 let stará. Pradávné město nebo přesněji dokonce kontinent pocházející z řecké mytologie, údajně starý přes 9000 let, pradávná Atlantida. Kultura státu ležícího mezi Herkulovými sloupy byla prý na obrovské výši a položila základní kameny všech ostatních civilizací. Potom se však něco stalo. Kontinent byl zasažen zemětřeseními a ohnivými bouřemi a celý během jedné noci zmizel. Spousta lidí věří, že Atlantida byla místo s neuvěřitelnou technologií, jejíž některé energetické systému jsou i po 9000 letech stále funkční a mají na svědomí ty podivné anomálie a záblesky světel. Ačkoliv má tahle teorie rozhodně spoustu mezer (jako třeba lokalitu), osobně je mi rozhodně bližší než UFO.
c) No a třetí teorie, pro nadšence pravěku rozhodně nejzajímavější, říká, že uprostřed trojúhelníků se mezi sebou prolínají samotný čas a prostor a zmizelé dopravní prostředky tedy cestovaly napříč časem či dokonce realitami a skončily někde jinde nebo dokonce jindy. Zastánci této teorie se opírají především o občasná svědectví podivných časových posunů pozorovanýchposádkami letadel nebo hlášení o zmizení letadla z obrazovky a jeho opětné objevení po nevysvětlitelně dlouhé době. Nějak nevím co mám z téhle teorie jako vyvodit krom toho, že se asi podívám na Pravěk útočí. Na rozdíl od těch dvou předchozích teorií, tuhle asi nikdo neprokáže a kdyby jo - bude považován za blázna.

To byly zhruba tři hlavní konspirační teorie. Samozřejmě by se jich našlo i víc od strašlivé kletby po útoky obřího monstra, ale…většina rozumných lidí se asi stejně přikloní spíš k té faktičtější části článku. Piště co si o těch teorii myslíte vy.

Bermudský trojúhelník část.4 Let č.19

20. prosince 2016 v 20:36 | Martinoraptor |  Projekty
Tak jo, tady je čtvrtá část. Je trochu slabší, ale doufám, že to je naposled. Příští část nebo dvě už budou podstatně zajímavější.

Abych nemluvil pořád jen o zmizení lodí, dám sem dnes i příklad zmizení letadel a zřejmě nejznámějším z těchto zmizení je tragédie letu č.19, dosud nevysvětlitelné zmizení pěti amerických bombardérů Grumman TBF Avenger z 5.prosince roku 1945. Válka už tehdy teoreticky skončila a bombardéry ani neletěly do bitvy. Měly podstoupit jen jednoduchou cvičnou misi, poslední zkoušku před přiřazením k trvalé letce. Všech pět bombardérů odstartovalo z vojenské základny ve Fort Lauderdale na Floridě s úkolem proletět trojbodovou trasu, přičemž "vybombardují" starý lodní vrak uvízlý na skalách a vrátí se na základnu. Cesta probíhala klidně. Počasí bylo jasné, bez žádných souvislých mraků a ideálních povětrnostních podmínek. Let probíhal klidně, ale po svržení cvičných bomb, během cesty k třetímu z bodů došlo zřejmě k nějakým potížím s orientací. Velitel letky, zkušený instruktor Charles Tailor, se spojil s letištěm a hlásil rozporuplné údaje přicházející z kompasů (ze všech), z palubních hodin (pokud tam vůbec byly, tento detail není zcela ověřen) a výrazné zhoršení viditelnost. Posádka (tvořená dohromady 15 lidmi) se nedokázala bez navigačních přístrojů domluvit kam vlastně mají letět a začala se mezi sebou hádat, čemuž mohlo letiště jen bezradně naslouchat. Velitel letky nakonec zadal směr a držel všechna letadla pospolu, dokud jim nedošlo palivo a nebyli nuceni přistát na vodě. To bylo naposled, co se spojili s věží a ani po důkladném průzkumu nikdy nikdo nenašel žádné trosky ani posádku. Konkrétně u tohoto případu je však celkem zajímavá dohra. Velké pátrací letadlo (čítající 13 členů posádky) se při pátrání po letu 19 totiž rovněž ztratilo a to bez jakýchkoliv stop či nalezených zbytků. Navíc, několik týdnů po skončení oficiálního pátrání, obdržela rodina jednoho ze zmizelých pilotů, záhadný, poměrně osobně psaný, dopis a jeho autorem byl právě onen zmizelý pilot. "Byli jste chybně informování. Jsem v pořádku," hlavní náplň dopisu. To většinu lidí vede k závěru, že byl a) unesen mimozemšťany, kteří mu dovolili naposledy kontaktovat rodinu b) vláda něco tutlá c) někdo si udělal ošklivou legraci. Ačkoliv osobně mi toto zmizení určitě nepřijde tak zarážející jako ta předešlá, poukazuje na častý problém v Bermudském trojúhelníku - orientaci - a dopis do toho vnáší trochu té kontroverze. Příště si tedy řekneme několik teorií ohledně toho co se v té prokleté oblasti děje.

Bermudský trojúhelník část.3 Bludný Holanďan

18. prosince 2016 v 13:29 | Martinoraptor |  Projekty
Zmizení celých lodí je sice zajímavá věc, ovšem osobně mi to nepřijde tak divné jako například to co se stalo o několik desetiletí dříve, roku 1881 posádce škuneru jménem Ellen Austin. Tato rychlá plachetnice byla na své cestě z Londýna do New Yorku. Zrovna proplouvali pekelným trianglem, když si všimli druhé lodi, jak pluje přímo proti nim. Jakmile se k neznámému škuneru přiblížili, zjistili, že na palubě není jediný námořník. Rozhodli se tedy nalodit a plavidlo lépe prozkoumat. Loď se zdála být v relativně dobrém stavu. Plachty byly sice trochu potrhané, ale pořád funkční a lanoví bylo zcela netknuté. Trup lodi byl rovněž nepoškozený a loď byla schopna v klidu plout. V nákladním prostoru byla nalezena zásilka mahagonu ovšem vůbec žádné stopy po posádce nebo vodítka k tomu kam zmizela. Nenašly se ani známky násilí či přepadu. Kapitán škuneru se nakonec rozhodl vlastní posádku rozdělit a neznámou loď dopravit do New Yorku. Plavba obou lodí probíhala klidně, ale když se blížily k hranicím trojúhelníku, počasí se znenadání změnilo. Obě lodě byly stiženy ohromnou bouří, která je od sebe oddělila. Ellen Austin i její posádka se dostala ven z trojúhelníku v pořádku, ale "Bludný Holanďan", i s vypůjčenou posádkou na ní…zmizel. Zbylí námořníci jistě podnikli, alespoň krátké pátrání bezprostředně po situaci, ale i přes jejich snažení nebyly už nikdy žádné trosky ani přeživší nalezeni. Tady opravdu nevím, co se mohlo stát. Našel jsem jen velmi málo informací a nemám tak zcela objektivní možnost posouzení. Vlastně mě napadá jedině útok pirátů nebo otrokářů. Ovšem zase, který příčetný pirát by unášel posádku a nepoškozenou loď naplněnou žádaným dřevem by nechal svému osudu? A jak by to vůbec provedli, aniž by loď poškodili? Mohli být tak neopatrní, že by se někde všichni vylodili a nespustili kotvu? Pište, co si o záhadě myslíte vy, jsem opravdu zvědav.
Zítra nebo pozítří snad další část.

Bermudský trojúhelník část.2 Antická trojice

17. prosince 2016 v 18:06 | Martinoraptor |  Projekty
V úvodu bych rád řekl, že se v technice nevyznám (v lodích a letadlech už vůbec ne) a předem bych se rád omluvil, pokud některé mé formulace, informace a dedukce z nich vyvozené nebudou úplně...nechci říct špatné, ale... spíš ne úplně uspokojivé. Kdyby to někomu vadilo, stačí aby mi napsal a já to rád upřesním či opravím. Teď už k prvnímu zmizení.

Psal se 4.březen roku 1918, světem zuřila jedna z nejhorších válek, když americká nákladní loď USS Cyclops (po nestvůře z antické mytologie, žijící na ostrově uprostřed moře) na cestě z Barbadosu do Norfolku ve Virginii zmizela. Skoro 165 metrů dlouhá nákladní loď, vybavená vysílačkou, několika děly a naložená 19 tunami manganové rudy. Posádku tvořilo 293 členů posádky a pasažérů. Během zcela obyčejné cesty přes moře se naše lodička zkrátka "vypařila". Nikdo nikdy neobdržel žádný nouzový signál, nic z nákladu nebo členů posádky nebylo zachráněno a
rovněž se nenašel ani žádný kus onoho plavidla. Co se tehdy stalo? Vzhledem k válečné době se nejdřív logicky předpokládalo, že loď dostala jedna z nepřátelských ponorek nebo min. Po válce, Německo sice tvrdilo, že tam zrovna v té době nic neměli, ale spousta lidí je stále skeptických. Další teorie se zase naváží do kapitána. Ten byl totiž původně potomkem německých přistěhovalců a podle mnohých navíc i velmi nestabilní "zločinec" a spousta lidí věřila, že loď sám unesl a náklad doručil nepříteli - toto obvinění se však nezakládá na žádných skutečných důkazech. Zbylá posádka by se jej navíc jistě snažila zastavit. Teorie ani nevysvětluje, co se s tou lodí stalo. Co se technické a provozní stránky samotné lodi týče, USS Cyclops měla v dané třídě pouze dva sourozence - USS Proteus a USS Nereus (obě lodi pojmenovány po řeckých mořských bozích). Ona sama byla dokončena a na vodu zpuštěna jako první. Jak už jsem uvedl dřív, o lodích vím prdlačku, ale někde jsem našel názor či diskusi o konstrukční vadě této lodi a celé třídě. Nakláněla se údajně na bok což mohlo být na tak divokém moři kritické. Teoreticky by to vysvětlovalo zmizení lodi, ale proč nikdo nevolal o pomoc nebo nebyl nalezen? Mohla být vlna a průběh katastrofy tak rychlý, že to prostě nestihli a Golfský proud pak odnesl námořníky mimo oblast pátrání? S jistotou se to neví, ale teoreticky je to možné. Určitě však víme, že její dvě sestry 1.světovou přečkaly a dále sloužily až do roku 1941 než se obě vypravily na misi do Bermudského trojúhelníku, kdy...zmizely bezestopy (vše proběhlo stejně jako v prvním případě) a nakonec se i přes své pokročilejší vybavení a technologie přidaly ke své nejstarší sestře.

Pište mi co si o záhadě ocelových sester myslíte vy, jsem totiž opravdu zvědav na váš názor i nápady. Zítra sem přidám další záhadné zmizení. Článek už mám napsaný, takže vám to můžu klidně odpřísáhnout :)

Bermudský trojúhelník úvod+část.1

11. prosince 2016 v 13:30 | Martinoraptor |  Projekty
Máme tady první článek měsíce, tentokrát trochu z jiného soudku. Něco na toto téma jsem chtěl napsat už delší dobu, ale dlouho jsem zvažoval jak to pojmu. Nakonec z toho udělám krátký projekt, který bych chtěl dokončit do Vánoc, tedy asi tři nebo čtyři části. V každé části (tedy krom této) představím tak jedno či dvě záhadná zmizení a přidám k tomu teorii. Snad se vám to bude líbit, přestože k pravěku či zoologii to má daleko.

Maiami, Portoriko, Bermudy. První myšlenka některých lidí bude zřejmě moře, teplo, léto a prázdniny. Jiným se však jako první vybaví něco záhadnějšího a rozhodně mnohem zlověstnějšího. Mluvím samozřejmě o oblasti Bermudského trojúhelníku nebo, jak je taky znám, Ďáblova trojúhelníku. Tato oblast rozprostírající se na ploše ve tvaru téměř rovnostranného trojúhelníku o rozloze
1 134 105,5 km² je neblaze proslulá obrovským počtem zmizení různých lodí a letadel a to za velmi záhadných okolností. Proč? To zatím nikdo nezjistil, dokonce i přes četnost různých teorií ,z nichž jsou některé celkem seriózní, nikdo skutečně netuší, co se tam děje. Během tohoto projektu, seriálu, děleného článku (říkejte tomu, jak chcete) bych rád zmínil několik konkrétních zmizení, obeznámil vás s teoriemi jež je provázejí a sám se k nim i vyjádřil. Chtěl bych sepsat záhady, které mě zaujaly nejvíc a zároveň slyšet i váš vlastní názor. Pokusím se být neutrální a posuzovat věci objektivně, ale he he, co je to v případě stoleté záhady objektivní?

Abychom mohli uspokojivě posuzovat a snad i chápat podivné události v trojúhelníku, musíme o něm nejdřív vědět všechna skutečná, teoreticky důležitá fakta. V tomto případě se jedná především o geografii. Jak už jsem uvedl výše, je bermudský trojúhelník obecně přes 1 100 000 km² velká oblast mezi třemi body v moři. Někteří vědci a autoři tuto oblast ještě rozšiřují až někam do Mexického zálivu či Karibského moře a tvoří tím tak spíš jakýsi čtyřúhelník nejistého tvaru, samozřejmě mnohem větší než body Miami, Bermudy, Portoriko (někdo, já ne, by si dokonce mohl spočítat konkrétní velikost). Krom velikosti je však trojúhelník geograficky zajímavý i jinak. Zhruba středem totiž protéká Golfský proud, poměrně rychlý proud protékající Atlantským oceánem. Možná z důvodu tohoto a dalších proudů je oblast proslulá svými zabijáckými vlnami. Ty se objevují znenadání, jsou velmi silné a dokážou ošklivě zatopit i velkým odolným lodím. Za zmínku stojí též počasí. To se tady totiž chová jak chce. Vzhledem k podnebí
jsou bouře celkem obvyklé a stejně jako děsivé vlny i ty přicházejí a mizejí zničehonic. Když to sečteme, vyjde nám už sama o sobě sice zajímavá, leč relativně nebezpečná oblast, kterou by žádný kapitán neměl podceňovat.

To by bylo pro dnešek všechno. Během týdne (nejpozději příští neděli) další část, ve které už se podíváme na konkrétní případy zmizení.