Listopad 2016

Nalezen hadí bůh jižních moří

24. listopadu 2016 v 18:16 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Všichni asi víme, že plazům to v chladných oblastech moc nesvědčí. Jako chladnokrevní živočichové jsou závislí na teplotě okolního prostředí. To je taky důvod proč žádné plazy nenajdeme na pólech, tedy, rozhodně ne živé. Během dějin Země vystřídala několik pekelných období a několik dob ledových a ať si každý mluví o globálním oteplování jak chce, v porovnání s některými epochami to nic nebylo. Proto asi nepřekvapí, že tam kde je dnes jen led a sníh, se teploty normálně pohybovaly i nad nulou, tekla sladká voda a v lesech srovnatelných s mírným pásmem byl různorodý život…a moře na tom byla podobně. Dokladem toho je například tento měsíc uveřejněný nález dalšího člena, již tak dost početné rodiny mosasaurů a je to tedy výstavní kousek. Kaikaifilu hervei (no jo, já vím. Mosasaurus jménem Kaikaifilu…z toho musela mít každá kořist v okolí fakt noční můry) nalezen v 66 milionů let starých horninách až z daleké Antarktidy. Zatímco jeho druhové jméno pochází
od geologa Francisca Herva, rodové jméno bylo převzato z tamní "mytologie". Obří had Kai Kai Filu byl doslova pánem moří a života v něm. V příbězích věčně soupeřil se svým protějškem TrengTreng Filu jenž byl zase hadím bohem země. Toto jméno k novému dravci celkem sedí. Se svými 10 metry délky totiž okamžitě převzal titul nejen největšího antarktického mosasaura, ale především největšího predátora tamních moří vůbec - včetně dneška. Tento nový druh je blízký příbuzným, možná dokonce přímým potomkem doposud největšího antarktického mosasaura, Taniwhasaura jenž však dosahoval délky "pouze" okolo 6 metrů. Za povšimnutí stojí též zuby tohoto krále jižních moří. V jeho čelistech se totiž nacházelo hned několik odlišných typů zubů, jednalo se tedy o heterodonta. Vtip je, ale v tom, že jednotlivé zuby, nalezené už dřív, vědce trochu mátly. Několik různých typů zubů přiřadili různým druhům a až tento nejnovější nález vnesl do celé věci trochu jasno. Vědci takového ještěra jistě nenechají hned tak někde válet a je tedy možné, že se o něm brzy dozvíme další informace, které opět zamávají pohledem na prehistorický jižní pól.


Vyhodnocení strašidelné poznávačky

8. listopadu 2016 v 13:04 | Martinoraptor |  Soutěže
No, po troše čekání je tady vyhodnocení naše halloweenské soutěže. Chtěl bych vám ještě poděkovat za tu účas a teď už rovnou k výsledkům.

Na druhém místě se umístil JPRex se třeti ze čtyř bodů. Nevěděl pouze čtvrtou otázku, byla to Megarachne. Ostatní tvory však uhádl a tak si zasloužil tento diplom. Snad se ti bude líbit.

Na druhém místě se však se stejným výsldkem umístil i HAAS, který rovněž nepoznal Megarachne. Stále však skvělá práce a zasloužil sis tak tento diplom.

První místo pak opsadil Dinosaurss, který uhádl všechno a není tedy co řešit. Doufám, že se ti diplom bude zamlouvat.

No a stejně tak si vedl i Alfaraptor.
Ještě jednou vám všem gratuluji a děkuji za účas. Snad vám nevádí, že máte podobné diplomy.