Září 2016

Tusoteuthis

4. září 2016 v 9:27 | Martinoraptor |  Mořští tvorové
Všichni jistě známe slovo Kraken. Mytickou obří chobotnici či jí podobné zvíře žijící v severních mořích přepadávající lodě. V dnešní době byl Kraken označen za nový živočišný druh krakatici obrovskou. I pravěk však měl své krakeny a mezi nimi se krásně vyjímá křídový Tusoteuthis. Jedná se o překvapivě málo známé zvíře ačkoliv je to zřejmě jedna z největších olihní, která kdy plavala v oceánech. Zatímco dnešní druhy těchto chapadlovitých potvůrek nebývají obvykle větší než 60cm, Tusoteuthis mohl i s chapadly dosahovat délky od 6 do 11 metrů. Tento velikostní rozdíl je způsoben hlavně tím, že stejně jako například u žraloků se zachovávají jen určitě části, v tomhle případě schránky.
Velká zkamenělá schránka dá sice dost slušnou představu o velikostí, ale téměř nic neříká o "typu" olihně a vědci tak vytvořili dvě možné rekonstrukce. První se zakládá na krakatici obrovské. To je druh hlavonožce dosahujících až neuvěřitelných 13 metrů. Dlouhé, charakteristické tělo disponuje několika, normálně desíti, velkými chapadly z nichž dvě jsou podstatně delší než ostatní. Tato krakatice má též obrovské oči. Druhá verze je naopak založená na druhu olihně známe jako vampýrovka hlubinna. Je relativně malá, baculatá a dosahuje jen asi 30cm, ale má velmi specifickou podobu. Krom toho, že jsou pokryty fosfory, má osm chapadel propojené blánou s přísavkami na jejich k. I přes značně neblahé jméno je zcela neškodná, živí se jen organickými zbytky klesajícími do jejího území. Podle relativně
nedávných výzkumů (no, pár let už to bude) je v současnosti uznávaná spíše ta druhá podoba a Tusoteuthis se mezi vampýrovky nyní řadí. Jeho tělo bylo tedy spíše kratší a zavalitější. Takovému mackovi samozřejmě zbytky nestačily a tak se předpokládá, že lovil ryby, menší hlavonožce a vzhledem k hojnosti mořských plazů, zřejmě i některé menší druhy. Stejně tak však existují spolehlivé důkazy, že Tusoteuthis sám byl napadán většími mosasaury nebo třeba hejny žraloků. Tuto oliheň nalezl a popsal vědec Logan okolo roku 1898 někde na území Kanady.
Obrázek pochází ze skvělé stránky: http://prehistoric-wildlife.com/

Informačka

3. září 2016 v 15:31 | Martinoraptor
Už jste si asi stačili všimnout, že články teď vydávám hodně málo a celá moje aktivia je teď trochu pochybná. To se teď, se začátkem školního roku, ještě zhorší. Jistě, na nedostatek článku jste si už asi zvykli, ale jelikož nebudu přes týden doma - dříve zmíněná škola - nebudu moci ani komentovat články ostatních (za což se omlouvám) nebo na svých vlastních článcích během týdne moc pracovat, alespoň dokud si neseženu nějkou možnost připojení k internetu i na intru. To však může trvat pár týdnů takže veškerá má aktivita se dočasně omezuje na víkendy. Ještě dnes nebo zítra se pokusím dodělat a vydat jeden drobný článeček o vyhynulém tvorovi, ale nic úžasnějšího tenhle týden nečekejte, bohužel.