Den Země

22. dubna 2016 v 19:58 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Země, třetí planeta Sluneční soustavy, největší terestrická planeta v soustavě. Vznikla asi před 4,6 miliardami lety, má jednu přirozenou družici (Měsíc). Na první pohled není nějak výjimečná, další planeta mezi miliony, možná miliardami dalších. Země má však zvláštnost. Když vznikla, bylo to místo srovnatelné s biblickým peklem. Teploty dosahovaly stovek stupňů, doslova nebylo kam šlápnout. Povrch byl bombardován meteority a prvotní atmosféra by cokoliv spolehlivě zahubila. Pak se něco změnilo.
Nikdo neví jistě jak a proč, ale povrch planety se ochlazoval, vznikaly horniny, hory a hlavně se objevila voda. Trvalo to miliardy let, ale voda vytvořila podmínky vhodné k životu. Nejprve, působením intenzivního UV záření a elektrických výbojů blesků vznikly složité organické sloučeniny. Potom předchůdce buněk, koacerváty (ohraničené útvaru do nichž se hromadily organické sloučeniny). Z těch vznikly první nedokonalé buňky a první život se objevil v podobě bakterii a později i sínic, před 3 miliardami let. Prvotní život se přizpůsoboval, měnil a utvářel a začátkem prvohor už tady byly skutečně zajímavé a relativně složité organismy. Během následujících 550 milionů let se Země i život měnily. Postihly je katastrofy v podobě meteoritů, gama záření či sopečné aktivity. Na pozadí nikdy neustávajících geologických a klimatických změn, jako růst a zánik pohoří, pohyb kontinentů čí extrémních výkyvů teplot, se objevilo a vymizelo dechberoucí množství živočichů od trilobitů, přes obří hmyz a dinosaury až k obřím savcům. Před několika miliony lety, v porovnání s životem planety jen mrknutí, se objevili první hominidé. Ti se rychle vyvíjeli a během pěti milionů let vznikl člověk. První druh, který výrazně zasáhl do okolí kolem sebe. První druh jenž si uvědomil, že je snadnější chovat než lovit, pěstovat než sbírat. Začal stavět, vytvářet a měnit. Bohužel však, ruku v ruce s tím i ničit, masově zabíjet a plenit. Jediný druh napáchal škody srovnatelné s velkými vymíráními v historii. My, to my vypouštíme do atmosféry jedovaté plyny, ničíme vrstvy jenž nás po miliony let chránily. Prakticky bez jakékoliv úcty k přírodě měníme a bereme si co není naše a co nechceme, z toho uděláme skládku. Zníto možná trochu smutně a je pokrytecké někoho obviňovat - píši tento článek na počítači, který se přede mnou jen tak sám neobjevil. Naštěstí existuje alespoň jeden den kdy se všichni lidé spojí a udělají něco pro naši matku, planetu, Zemi. Na Den Země, 22. dubna čistíme alespoň své okolí a každý člověk může trochu pomoci. Já zítra (dnes už to nestihnu) taky vyrazím do terénu s rukavicemi a pytlem, mám tady kousek od domu pěkný kopec a nesnáším když tu kamenitou cestu lemuje doslova koberec papírků, plechovek a cigaret, bohužel je tam vždy - nikdo se neobtěžuje kruci fix odnést si ten pitomý nedopalek domů a vyhodit ho, raději hodit jej do trávy. Místo toho se všichni spíš starají aby někde náhodou nezůstalo psí *****, mám novinku: ten exkrement (nemluvím vždy jako kněz, to jen kvůli blogu) tam zůstane podstatně kratší dobu a je zemině podstatně užitečnější než kus nějakého plastu. Nemyslíme na to, že krom nás tady žijí i jiné organismy a musí snášet co my z*******!!! Zakončil bych tenhle článek tím, že hlavně musíme doufat, že z té planety, klenotu vesmíru, neuděláme stejné peklo jakým bylo v době svého vzniku a pomoci tomu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Antroz T6 Antroz T6 | Web | 23. dubna 2016 v 7:50 | Reagovat

Velmi pěkný článek.
Co se týče mne, tenhle komentář bude docela morbidní.
Podle mě je lidstvo choroba matky Země. Neděláme prakticky nic dobrého pro ni, v globálním měřítku, to, že si to několik jedinců uvědomuje, nepomůže globálně.
Lidstvo se snad jednoho dne nad sebou zamyslí, ale takový prostě nejsme, sám to vidím, když jdu ve městě ven. Jeden kuřák támhle, hází cigaretu do trávy, druhý pije z plechovky, hází to do trávy. Jediní, kdo to uklízejí mimo den země jsou ti, kteří jsou k tomu nuceni veřejně prospěšnými pracemi.
Dle mého lidstvo samo jednoho dne sebe zahubí, a pokud nám matka Příroda bude přát, zahubíme jen sami sebe, a ne ještě něco dalšího, což už se nám v historii nesčetněkrát povedlo.

Jak jsem řekl, docela morbidní. I tak, moc hezký článek. A šťastný den země!

2 HAAS HAAS | Web | 23. dubna 2016 v 9:45 | Reagovat

Pěkné, ještě dodatečně chci popřát pěkný Den Země! :-) Doufám, že se ochraně přírody bude věnovat více lidí-je to opravdu třeba. Když ale vidím, co se dnes děje, je to celkem hrozivé. Je opravdu bizarní, že jeden druh v současnosti páchá více škod, než všechny ty meteority, rozpady kontinentů, sopečná činnost a další podobné události v posledních pěti stech milionech let... Lidé si to bohužel mnohdy neuvědomují, což je obrovský problém. Nedávno jsem slyšel Jeffa Corwina mluvit o nebezpečí, jaké představují plastové sáčky v oceánech, a jakým strašným způsobem tyto sáčky zabíjejí mořské želvy. To je jen jeden z tisíců případů, které se dnes dějí... A vlastně že každých 20 minut ztratíme jeden druh z této planety, to je opravdu strašné. Na druhou stranu je pravda, že lidé jsou na vrcholu potravního řetězce a když nějaký článek tohoto řetězce vymažou, vyhubí i sebe. Být na vrcholu potravního řetězce znamená být závislý na všech těch zvířatech a rostlinách, které jsou pod námi. Opravdu doufám, že se to změní a že lidé začnou chránit tuto planetu. Nejlépe kdyby se do toho zapojili všichni, zvláště ale ti, co k tomu mají finanční prostředky (paradoxem je, že právě ti miliardáři nejčastěji myslí jen na sebe). Snad se to zlepší, já si myslím, že ještě není pozdě na změny a že je můžeme učinit... :-)

3 Bleskobleska Bleskobleska | 23. dubna 2016 v 14:05 | Reagovat

[2]: Naprosto souhlasím. I s článkem nahoře. Je to otřesné. Palmový olej a tohle všechno... Občas mám pocit, že ti bohatí lidé jsou úplně zaslepení. Já nesnesu, když někdo přede mnou ublíží čemukoliv živému, takže když vidím obrázky se spálenými pralesy, pokoušejí o mě mrákoty.

4 HAAS HAAS | Web | 23. dubna 2016 v 17:41 | Reagovat

[3]: Já nedávno podepisoval petici Greenpeace, která požadovala neužití palmového oleje v různých výrobcích. A když pak Greenpeace ukázala asi dvanáct tisíc podpisů (včetně toho mého) jedné firmě v Praze, ignorovali to... Ale podle mě to ničení přírody lze zastavit. Jen si lidé musí uvědomit, že takhle už to dál nejde.

5 Bleskobleska Bleskobleska | 23. dubna 2016 v 19:56 | Reagovat

[4]: Další případ slepoty. A hluchoty. Bohužel, to palmové svinstvo je skoro ve všem, ale snažím se jíst jídla, ve kterých není. Tož co, já se bez brambůrek obejdu, aspoň nepřiberu :D

6 HAAS HAAS | Web | 30. dubna 2016 v 17:31 | Reagovat

Jinak jak jsi u mě na blogu minulý týden zmínil Steva Irwina, vzpomněl jsem si, že Australia Zoo zasvětila Den Země ochraně nosorožců. To je také opravdu důležité. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama