Prehistorická Evropa: Britské souostroví

19. března 2016 v 10:43 | Martinoraptor |  Projekty
V tomto novém projektu jsem se rozhodl začít s Velkou Británií (v článku budu říkat "Velká Británie" a "Anglie", ale myslím tím celé Britské sousostroví) a to hned z několika důvodů. Tahle ostrovní země je podle mého jedna z nejúžasnějších na světě. Krom zajímavých zvyků, historie a sympatických a známých lidí nám i mnohé přinesla a dala by se nazývat kolébkou věd jako je geologie i paleontologie a stejně jako dnes měl i před miliony lety tento ostrovní stát co nabídnout. Jak se vůbec ostrovem stál?
Pro odpověď na tuto otázku se musíme vrátit na konec doby ledové na jih dnešní Británie. Dnes se tam rozprostírá takzvaný Beachy head - obrovský útes nabízející obdivuhodné scenérie a vyhlídku na moře. Před asi 10 000 lety však ukazoval ne moře nýbrž pevninu a led. Hladina oceánu byla tehdy níž a Británie tedy byla připojená ke zbytku Evropu a mohlo tam tak migrovat spousta zvířat, která v tu dobu žila tam případně na kraji Francie jako třeba obávaný jeskynní lev (v případě, že by jeskynní zvíře vůbec migrovat chtělo), několik různých druhů vysoké zvěře a nejspíš i mamuti nebo jiní chobotnatci. Na konci doby ledové se však planeta začala globálně oteplovat, i největší ledovce se rozpadaly a stahovaly zpátky na sever čímž se výrazně zvýšila hladina oceánu, zatopila tak velkou část krajiny a dala vzniknout Lamanšskému průlivu. Jak na tom však byla Anglie trochu dál v minulosti, kde bylo moře, kde pouště a co zde žilo?

Přesuňme se na takzvané Jurské pobřeží (JurassicCoast) si 120km dlouhé pláži a je to ideální místo pokud by jste si chtěli prohlédnout Anglii prakticky v jakémkoliv období druhohor. JurassicCoast totiž monitorovalo svět po 180 milionů let od Triasu až po Křídu. A by jste tam plavali s desítek, možná stovkami druhů korýšů, ostnokožců, plesiosaurů, pliosaurů, žraloků a samozřejmě ryb a kdyby jste se hodně (myslím fakt hodně!!!) správně trefili mohli by jste dokonce pozorovat jak umírá Ichtiosaurus jehož za 150 milionů let najde jedenáctiletá Mary Anningová. Naopak dál do vnitrozemí, v té době mořem rozkouzkované Anglie, pryč od Jurrassic coast se nacházel ráj roztodivných savců a hlavně dinosaurů, například Baryonyx, samozřejmě Iguanodon a Megalosaurus. Rostly zde zatím jen jehličnatými lesy, cykasy, stromové kapradiny a přesličky.

Myslím, že ty co mě trochu znají - nebo pravěk - alespoň napadlo, že se teď podíváme trochu dál, do období Karbonu. Ten má sice největší zastoupení fosílií hlavně ve Francii, ale poprvé byl popsán právě ve Velké Británii a pochází odtamtud několik druhů zajímavých živočichů. Celkově to bylo dost zajímavé období po celém světě a kdybychom se do Karbonu vrátili, první co by nás zarazilo by bylo asi horko a složení vzduchu. Dnes je ve vzduchu asi 21 % kyslíku, v Karbonu to bylo 35%! Dalším velkým rozdílem bylo postavení, v té době byl na Zemi ještě jeden Pangea a Anglie se nacházelJistě bychom mohli historii Anglie a Irska studovat ještě víc podrobněji, jít do hloubi a odhalit ještě úžasnější tajemství, ale myslím, že ani nemusíme. Jasně jsme se přesvědčili, že v jakékoliv éře, epoše či století byla tato země nesmírně zajímavá, dala vzniknout ohromným živočichům, přírodním krásám i úsměvným tradicím a na každý pád měla důležitý vliv na svět kolem sebe. Co víc říct?a přímo na rovníku. Místo mystických nestvůr by jste tedy i ve Skotsku našli spíš husté pralesy gigantických přesliček a kapradin a na každém kroku by jste se bořili do bažin a močálu. V tomto teplém prostředí se skvěle dařilo obojživelníkům, takže by jste mohli vidět druhy jako byl třeba 3 metrový Proterogyrinus nebo velmi specializovaný Crassigyrrinus jehož nenajdete nikde jinde - jen ve Skotsku. Vysoký obsah kyslíku v atmosféře znamenal, že vyrostl i hmyz a relativně by jste mohli být ohroženi velkými škorpiony - jako Pulmonoscorpius, pavouky - třeba Megarachne, teoreticky stonožkami - třeba Arthropleura (ta teda byla býložravá, ale zase měla 3 metry a i dnešní stonožky se umí bránit). Nad hlavami vám mohly poletovat obrovské vážky (Meganura), šídla atd. Hlavně, ale nesmím zapomenout na úžasnou skupinu tvorů jenž v té době vznikla, plazy. Ač je to neuvěřitelné, právě ve Skotsku se před 312 miliony let vyvinula malá "ještěrka" Hylonomus - první nezpochybnitelný plaz. Od tohoto drobného ještěra lovícího hmyz (Jak to funguje? Některý hmyz se v důsledku kyslíku zvětší a jiný zase ne? Zvláštní.) se v budoucnu bude odvíjet vývoj všech druhů plazů, vzniknou dinosauři i savci.
Jistě bychom mohli historii Anglie a Irska studovat ještě víc podrobněji, jít do hloubi a odhalit ještě úžasnější tajemství, ale myslím, že ani nemusíme. Jasně jsme e přesvědčili, že v jakékoliv éře, epoše či století byla tato země nesmírně zajímavá, dala vzniknout ohromným živočichům, přírodním krásám i úsměvným tradicím a na každý pád měla důležitý vliv na svět kolem sebe. Co víc říct?

No, první díl je u konce, musím říct - nejsem na něj nějak zvlášť hrdý, ale zase na druhou stranu zírám kolik se mi toho nakonec povedlo sepsat.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 19. března 2016 v 15:55 | Reagovat

Super! Krásný článek o pravěku jedné z mých oblíbených zemí! :-) Jinak i prehistorie Walesu je hodně zajímavá, ačkoliv je to teprve nedávno, co tam byl objeven první welšský dinosaurus... Pěkné je, že včera večer jsem si četl o jednom z největších britských přírodovědců, Charlesi Darwinovi, a dnes je tu tento článek... :-)

2 HAAS HAAS | Web | 20. března 2016 v 10:06 | Reagovat

Vlastně je náhoda, že já včera napsal o typickém britském prvohorním zvířeti, a ty celkově o pravěku Británie... :-D Jak je to asi možné? :-D

3 HAAS HAAS | Web | 21. března 2016 v 17:32 | Reagovat

Děkuji. :-D Jinak vidím, že máš nový avatar (obrázek v profilu). Je to hezký zelený raptor... :-D :-D

4 Magicmax Magicmax | 24. března 2016 v 11:15 | Reagovat

Nádherný úvod. Plně s tebou souhlasím!! Velmi rád sem se o Britském souostrový dozvěděl krapíčiliníčílinek vic.

5 HAAS HAAS | Web | 25. března 2016 v 14:36 | Reagovat

To já si stejný avatar držím už asi šest a půl roku... :-D

6 HAAS HAAS | Web | 28. března 2016 v 9:28 | Reagovat

Právě jsem dal na blog takovou menší soutěž, pokud by jsi měl zájem, podívej se... :-D  ;-)

7 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 28. března 2016 v 22:04 | Reagovat

Přeji Ti veselé Velikonoce! :)

8 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 31. března 2016 v 18:45 | Reagovat

Ahoj, právě pořádám soutěž, která se týká 10 nejnebezpečnějších hadů jižní Evropy :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama