Piktské zvíře

11. března 2016 v 21:04 | Martinoraptor |  Kryptozoologie
Pracoval jsem na prvním dílu Prehistorické Evropy a pak mi došlo, že mám vlastně i jiné rubriky, které jsou teď opuštěné. Nedalo mi to a něco jsem sepsal, takže doufám, že se vám tohle podivné zvířátko bude líbit.

Předmět: Podivný mořský tvor
Kontinent: Evropa, Skotsko

Už jsme si asi zvykli, že kolem Skotska se tak nějak celkově dějí podivné věci. Magické mlhy, gigantičtí červi, obří blíže neidentifikovatelní tvorové mrkající na turisty z jezer a hlavně ... muži skákající v sukních (kiltech, no) hrajíce přitom na dudy. Nikoho už tedy asi zřejmě nepřekvapí, že by tam v té krajině mohlo žít ještě něco děsivějšího a určitě staršího. První zmínka o dnešním zvířátku vlastně pochází z 10 století n.l kde sever dnešní Británie obývali staří Piktové, známí hlavně svými dokonalými kresbami živočichu,
jenž skutečně pozorují a vídají kolem sebe. Z jejich nákresů na ozdobných kamenech jsou dobře patrní jeleni, koně či různé druhy dobytka. Zřejmě je však fascinovalo ještě jiné zvíře. Toto "Piktské zvíře"(jak byl tvor pojmenován) tvoří téměř polovinu všech nákresů a zachycuje tvora s velkou, protáhlou hlavou krátkým silným krkem, oválným tělem a hlavně čtyřmi velkými ploutvemi. Na většině obrazech bývá často vyobrazován podivný trn, který by teoreticky mohl sloužit jako jakýsi náznak dýchacího otvoru a tím i faktu, že zvíře muselo čas od času k hladině aby s e nadechlo.Velikost je poněkud neznámá
protože z kamenů se to moc špatně poznává a ač byli Piktové skvělí malíři zřejmě je nenapadlo načrtnout tabulku velikostí (i když by to po 100 letech stejně asi nebylo nic platné). Možností je hned několik. Mohlo se jednat o zkreslené kresby delfína či jiné mořské savce nebo plazy. Dal jsem si práci a podíval se na skupiny všech živočichu v moři, kteří by teoreticky pasovali. Když už jsem našel jakžtakž čtyři ploutve (spíš dvě a pak ploutvovitý ocas, ale…) chyběly dlouhé čelisti. Když najdu dlouhé čelisti a správný tvar těla, chybí ploutve a fakt, že žije v Austrálii. Další možností je samozřejmě výmysl a legendy, ale to vyvracejí nejen příliš častá vyobrazení, ale i shodu prakticky ve všech detailech zvířete. Zkrátka ať už prohledáme knihy i internet křížem krážem a podíváme se na prokazatelně existující druhy zavádí nás to opět do pravěku, konkrétně do období Jury před 160 miliony lety. Tehdy na Zemi žily desítky druhů přesně takových živočichů v mnoha velikostech. Od 3 až po 20 metrů. Proti, tady hovoří fakt, že když Jura skončila ujala se vlády nad mořem ještě děsivější a dokonalejší forma mořských plazů a tato zvířata byla považována zcela za vyhynulá na konci doby dinosaurů. Naopak pro hovoří přesnost kreseb jenž nejblíže odpovídají rodu Peloneustes. Jednalo se o malého pliosaura, okolo 3 metrů dlouhého žijícího na území dnešní, překvapivě právě Anglie. Jeho velikost mu teoreticky mohla pomoci přežít stejně jako žralokům, krokodýlům, savcům, ptákům a možná i některým i dinosaurům. Je to jistě poněkud neuvěřitelné a nepravděpodobné, ale ne nemožné. Například latimérie podivná. Tato, skoro jako člověk velká, ryba se vyvinula již před 360 miliony lety a před 70 miliony lety zase vyhynula. Nic neobvyklého, kdyby jí v minulém století neobjevili jak si poklidně plave poblíž Afriky. Na začátku téhle rubriky jsem se rozhodl, že nebudu podléhat nadšení, unáhleným teoriím či ničemu podobnému. Lhát o něčem co chce druhý slyšet je velmi snadné a já se bál abych tomu "nepodlehl". Z dostupných informací se však kupodivu právě přežívající druh malého plaza v celém širém oceánu zdá nejpravděpodobnější a já to mohu uzavřít akorát tím, že zatím nebyl dán jediný důkaz mluvící o opaku. Bohužel to však bylo právě 10. století a pokud by snad nějaký pravěký tvor přežíval bojím se, abychom ho za tu dobu nestihli zcela zahubit.

Určitě pište vaše názory, jsem opravdu zvědavý co si myslíte vy. Pokud budete mít případně zajímavou teorii mohl by to později do článku přidat (přirozeně pod vaším jménem), čím zajímavější to bude, tím líp.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Antroz T6 Antroz T6 | Web | 12. března 2016 v 7:38 | Reagovat

Velmi zajímavé! Místy jsem se pěkně zasmál.
Musím přiznat, že nad tímhle už by se člověk mohl zamyslet, s latimérií souhlasím, navíc, (a tohle se vztahuje i na Lochnesku) pokud žili v nějakém izolovanějším prostředí (jezero, kupříkladu), nemuselo se jich masové vymírání zas tak dotknout, možná je ani nevyhubilo.
Velmi zajímavé :-)

2 HAAS HAAS | Web | 12. března 2016 v 8:47 | Reagovat

Krásný článek!!! Akorát já tomu moc nevěřím... Obecný fakt je, že skotská jezera jsou na plazy až moc studená a představit si nějakého plesiosaura nebo v tomto případě pliosaura žít v tak studené vodě... Spíše si myslím, že je to pěkná stará báje. Ve středověku, a zvláště v 10. století, přece v Evropě vznikaly příběhy o dracích. Ale je to moc zajímavé téma...

3 HAAS HAAS | Web | 12. března 2016 v 8:49 | Reagovat

Ale počkej, co když někde z Isle of Die doplaval do Skotska pliosaurus? :-D :-D

4 Magicmax Magicmax | Web | 12. března 2016 v 9:52 | Reagovat

Ten úvod se ti fakticky povedl - Skotsko si popsal skvěle a navíc jak báječně to navazuje. Jinak ty nákresy zní ovzlášt zajímavě. Úplně mně to pohrtilo číst dááál. A to je teprve ten moment co jsem do toho článku spadl - něco jako když si teprve sedneš do vozítka horské dráhy. Pak až přišel ten dýchací otvor a delfíňi tak mně to začalo fascinovat ježtě víc. Nevím proč ale takové teorie mně berou.
Další úžasnou věcí (jo je jich tam hora) je že si ty sám probádal možné podobné tvory. Já ani nevím co na to pořádně napsat - Seš prostě frajer. Položil ses do věci - to hodnotu článku zvyšuje.
A i zbytek článku značí že se opravdu vyznáš ale to už rozepisovat nebudu.
Hele až mně mrzí že teď si ten článek přečtou tak až 4 lidi a upadne v zapomění. Chtělo by to nějakej přehled nejlepších článků z dinokomunity, aby to více lidí přitahovalo si to přečíst. Už vidím ten slogan "Opravdový nadšenci a jejich nejlepší "díla"!" Ale bylo by hodně těžké něco takového vybírat. Tak radši nic.

5 Magicmax Magicmax | Web | 12. března 2016 v 15:10 | Reagovat

Jasně. Však ty si to zasloužíš.

6 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 22. března 2016 v 20:11 | Reagovat

Pěkný článek :). Souhlasím ale s HAASem, Skotsko je pro takové plazi příliš studené, bude se jednat pravděpobně o jiného tvora.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama