Prosinec 2015

Dodatek k Adventnímu kalendáři: Vyhodnocení poslední soutěže

25. prosince 2015 v 10:43 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Nevím proč, ale vaše odpovědi u "Jak prosté drahy Watsone" se mi objevily teprve teď a já je přirozeně nemohl započítat do celkového výsledku. Dobrá zpráva je, že na pořadí se nic nezmění, jen Kryptoraptorovi dlužím trochu víc bodů - konkrétně 23 BODŮ.
Tady už je odpověď.

1. Na prvním obrázku byl theropod, konkrétně Dromaeosaurus z Putování s dinosaury
2.Bylo to černé peří, konkrétně krocana
3.Velká čínská zeď, to je jasné
4.Nějáká blíže neidentifikovatelná housenka (na listu)
5.Většinu lidí bych tím dostal, ale vy znalci jste zřejmě poznali, že je to část loga Prehistorického parku
6.No a rogalo (napíši přesnou definici), zařízení umožňující klouzavý let

A co vznikne když spojíte theropoda, černé peří, Čínu, hmyz, Prehistorický park a klouzavý let?
Přirozeně Microraptor.

Tím si Kryptoraptor vysloužil ještě 5 BODŮ a zlatou medaili.

24. Adventní kalendář: Vyhodnocení

24. prosince 2015 v 19:31 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Tak, je tady konečně poslední část mého prosincového projektu "Adventní kalednář". Musím říct, že mě velmi potěšilo jak aktivní jste byli, že jste si našli čas. Nejvíc se mi asi líbila aktivita s novými jmény, ve které jste se opravdu vyznamenali. Teď už je tu však vyhodnocení všech soutěží a berte na vědomí, že pokud se někdo hlásil do méně soutěží získá přirozeně méně bodů a proto má třeba "horší" výsledek, ale vy sami víte kolik jste kde získali bodů.

Třetí místo získává Ankylosaurus. Ten vždy získal zlaté medaile, ale bohužel se přihlásil jen dvakrát a proto měl šanci získat 10 bodů. I tak je to, ale krásné a je mi ctí předat mu tuto cenu:
Druhé místo získává Kryptoraptor. Ten se zůčastnil skoro všech soutěží ačkoliv ne vždy měl úplně 100% výsledek. Celkově získal 18 bodů, což je moc pěkný výsledek a jsem rád, že mu můžu předat tuto krásnou cenu:
No a absolutním prosincovým vítězem je HAAS. Ten se zůčastnil skoro všeho (vynechal tuším jen jednou) a vždy na zlatou a celkově si pro sebe ulovil 25bodů. Proto si zaslouží tuto překrásnou cenu:

23.Adventní kalendář: Veselé Vánoce

24. prosince 2015 v 9:50 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Jelikož nám uplynul další rok a máme zase 24. prosince, nejkouzelnější den v roce, na který jsme se všichni tak těšili, chtěl bych vám všem jenom popřát hodně štěstí, zábavy, zdraví, jídla a taky ať se dočkáte mnoha úspěchu po celý příští rok a aby jste si Vánoce celkově užili(třeba napadne i nějaký ten sníh).
Taky připomínám, dneska k večeru dám poslední článek adventního kalendáře - vyhodnocení. Pokud někdo zná odpověď na mojí poslední soutěž "Jak prosté drahy Watsone" klidně ať píše, může si tak ještě nahnat nějaké body. Ještě jednou šťastné a veselé Vánoce.

22.Adventní kalendář - Evoluce

24. prosince 2015 v 9:39 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Pátral jsem ještě po nečem co pobaví a našel jsem "pokračování"přechozího vtipu s bohem a vyhynutím dinosaurů a byla by škoda ho sem nedát.

21:Adventní kalendář: Největší velemlok čínský na světě

22. prosince 2015 v 21:53 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Dneska opět krátký článeček, potěší hlavně milovníky přírody a ty jenž žijí poblíž nebo přímo v Praze. Do pražské zoo nedávno dorazil největší známý obojživelník, velemlok čínský, zapůjčený z Staatliches Museum für Naturkunde v Karlsruhe na dobu jednoho roku. Když dorazil měřil tento kus 155cm a vážil 26kg. Pobyt v Praze mu však zřejmě svědčí a tak trochu vyrostl. Karlo nyní měří 158cm a váží 35kg. Tím o celých 20cm překonává i velemloka nedávno objeveného poblíž čínského Čchung-čchingu (Chongqingu), o kterém jako o ohromné senzaci informovala zahraniční média. Vzhledem k této skutečnosti a vstřicnosti německých kolegů se Karlův pobyt poněkud prodlužuje na... no, pravděpodobně na zbytek jeho života. "Je to uznání našim chovatelům a současně ten nejhezčí dárek k letošním Vánocům," říká ředitel Miroslav Bobek. Karlo tedy pozvedá úroveň už tak jedné z nejlepších zoo a spolu s dalšími dospělými, pražskými velemloky, Natalia Šmíca, bude k vidění pravděpodobně až do své smrti - což by mohlo být ještě alespoň dalších čtyřicet let a pokud poroste stále stejně "dobře" mohl by překonat i historický rekord 180cm. No a Karlo je zatím spokojen u sebe a vychutnává si popularitu, a večeři.


20.Adventní kalendář: Jak prosté drahý Watsone

21. prosince 2015 v 19:31 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Dneska si trochu zahrajeme na detektivy a když říkám "my" myslím "vy". Pod textem je šest obrázků s indíciemi. Pokud uhádnete co je na na první pohled spolu nějak nesouvisejících obrázcích a správně si to složíte dohromady, dokážete poznát jakého pravěkého tvora to tady vlastně popisuji (co je na jednotlivých obrázcích mi psát nemusíte). Jsem zvědav jak vám to půjde a hodně štěstí.19.Adventní kalendář: Nový dinosaurus ze Španělska

20. prosince 2015 v 17:38 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Tyhle Vánoce opravdu nemají chybu. Už po třetí během prosince píšu o "novém" nálezu ornitopodního dinosaura. Dinosaurus - nalezen už v roce 2013 poblíž Španělského města Morella - dostal jméno Morelladon beltrani. Žil zhruba v době před 125 miliony lety, byl asi 6 metrů dlouhý a vážil asi 2 tuny. Stejně jako jeho příbuzný Iguanodon se pohyboval buď po čtyřech nebo po dvou končetinách. Jeho zvláštností byl jakýsi vějíř či hrb na zádech. Ten mohl sloužit buď jako regulátor teploty, dorozumívací prostředek - třeba v době říje - nebo jako zásobník potravy na horší časy. Ostatky Morelladona byly nalezeny ve známé dinosauří lokalitě v lomu, kde se těží suroviny na výrobu tradičních španělských dlaždiček a keramiky. "Fosilie jsme objevili v květnu 2013 a jakmile jsem našli kyčelní kost, věděl jsem, že jde o nový druh," řekl paleontolog José Miguel Gasulla z Madridské autonomní univerzity. "Nevíme, jakého byl pohlaví, protože to je těžké ověřit, když máme jen jeden exemplář. Ale zřejmě to byl dospělý jedinec," vysvětlil další z vědeckého týmu paleontolog FernandoEscaso. Jsme jistě zvědaví co dalšího přinese výzkum tohoto živočicha.

18.Adventní kalendář: Vánoční asteroid

19. prosince 2015 v 16:46 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Tento rok asteroidy dodržují "sváteční frekvenci". Naposled kolem nás proletěla kometa 31. října, na svátek Halloweenu. Na Štědrý den proletí kolem naší planety dvoukilometrový asteroid (vzpomenu-li si na svůj vánoční obrázek jsem asi věštec http://martinoraptor.blog.cz/1512/11-adventni-kalendar-jedne-svatecni-noci ). Podle astronomických měřítek nás asteroid mine jen "těsně", ale ve skutečnosti bude 28krát dál než je od nás Měsíc. Vánoční asteroid dostal název 2003 SD220, protože byl objeven už v roce 2003. "Nepatří na náš seznam nebezpečných těles," řekla astronomka z pařížské observatoře Maria-AntoniettaBarucciová. Asteroid nejspíš asi nebude vidět, ale je to dost ironické vzhledem k načasování.

17. Adventní kalendář: Vyhodnocení kvízu

18. prosince 2015 v 21:42 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Je tady vyhodnocení, opdovědi jsou:
1) Koprolit označuje:
a)Zkamenělý trus
2) Země je stará přibližně:
b)3,5 miliardy let(tady ještě o nějakou tu jednu a půl miliardu víc, ale tohle je nejblíže z možností)
3) Mezi nejstarší organismy na planetě patří:
c)Řasy, sinice, bakterie (samozřejmě)
4) Čím se v Čechách zabýval Joachim Barrande:
a)Faunou prvohor
5) Které z následujícíh nástrojů používají paleontologové (může být více možností)
a)Pinzeta
c)Zubní vrtačka
e)Pneumatické kladivo (hodně opatrně a někdy)
Na prvním místě je tedy opět HAAS. Odpověděl na všechny otázky správně až do páté. Dynamit by se sice použít dál, ale přiznejme si, že nejvhodnější metoda to není a pokud vím tak jí většina paleontologů fakt neprovozuje a pak ještě neuvedl pneumatické kladivo, ale i kdybych tuto odpověď pominul nic by to nezměnilo. Má tedy 5 BODŮ a další zlatou madaili
Stejně se však umístil i Ankylosaurus. Ten na tom byl prakticky úplně stejně jako HAAS až na to, že ten dynamit neuvedl. Body nestrhávám takže jsou tedy na stejno a i on tak získává 5 BODŮ a zlatou medaili.
No a druhý je Kryptoraptor. Ten nevěděl tuším čtvrtou otázku a pátá byla rovněž kamenem úrazů. Co se týče buldozéru, myslel jsem spíš co se používá při odkrývání. I tak, ale získal jen o nějaký ten bodík (je to trochu chaos) méně než ostatní a má tak 4 BODY a stříbrnou medaili.

No doufám, že jsem se nidke nespletl. Místa by měla být správně jen možná některé odpovědi trochu jinak. Počet bodů by však měl sedět.

16.Adventní kalendář: Mosasaurus fosforový

17. prosince 2015 v 18:38 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Nedávno byl objeven nový druh mosasaurida, konkrétně teda Phosphorosaurus ponpetelegans. žijící v době před 72 - 66 miliony lety. Phosporosaurus je řazen mezi halisaury a je to zároveň nejmenší zástupce této podčeledi, za živa měřil na délku asi 3 metry. Měl dlouhou lebku, která byly vybavena ostrými zuby s vroubky, skvěle se hodily k porcování ryb nebo hlavonožců, dost možná fosforeskujících. Měl rovněž velmi vyvinuté oči. Byly binokulárně posazené a měl tedy mnohem lepší vyměřování prostoru a hloubky. Mohlo se tak jednat buď o nočního nebo hloubkového lovce. Hlavní zajímavostí tohoto živočicha je však fakt, že je to teprve druhý mosasaurid nalezen v Japonsku (první byl rod Taniwhasaurus mikasaensis). Zajímavé je rovněž i to, že Phosporosaurus je znám už dost dlouho - první nález byl učiněn někdy kolem roku 1890 - ale jen v Severní Americe a tento rod byl tedy zdá se poměrně rozšířen. Ačkoliv se asi nejedná o nějaký zásadní průlom v paleontologii je to rozhodně velmi vydařený nález a jsme jistě zvědaví co se ještě se o mosasaurech zjistí.