Listopad 2015

Adventní kalendář - nápad

23. listopadu 2015 v 19:07 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Uvažuji, že bych svůj blog dočasně předělal spíše na zábavný. Nezadržitelně se totiž blíží Vánoce, zbývá jen asi týden do konce listopadu a už začíná advent. To mi vnuklo nápad na "projekt". Po celý prosinec bych sem přidával krátké soutěže, vtipy, videa, hlavolamy a článečky. Mohli bychom to pojmout stylem soutěže, mohl bych to dávat jen tak nebo by to nemuselo být vůbec. Co mám připravené můžu použít kdykoliv když nebudu mít článek - je to na vás. Taky mějte prosím na paměti, že to bude 24 článků a zase tolik aktivit na blog a s pravěkem není takže je pravděpodobné, že se tu objeví i věci podobné nebo skoro stejné jako na jiných blozích a já se jimi inspiroval. V takovém případě dám vždy odkaz (kdybych náhodou zapomněl tak se připomeňte). Jinak mi držte palce abych vymyslel ještě čtrnáct věcí a stihl realizovat ty co už mám. :)

Nový postrach prvohorních moří

13. listopadu 2015 v 20:37 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Podzim roku 2015 je očividně veden v duchu nově objevených živočichů a tento konkrétní objev se bude líbit především milovníkům prvohorních moří. Začátkem září byl totiž zveřejněn objev ze Severoamerického státu Iowy. Jde o velmi starého kyjonožce (mořské štíra), žijícího asi před 467 miliony lety, tedy období Ordoviku. Tím se nově pojmenovaný Pentecopterus decorahensis - podle antické řecké lodi - stává nejstarším známým kyjonožcem a zároveň i jedním z prvních opravdu nebezpečných predátorů. Pentecopterus měl na délku asi 1,7 metrů. Stejně jako ostatní zástupci jeho třídy měl i on dlouhé elegantní tělo, tvrdý krunýř a velká klepeta. Poslední pár nohou se vyvinul v jakási pádla, která mohla sloužit buď k plavání nebo i hrabání. Na rozdíl od dnešních škorpiónů neměl na dlouhém ocase bodec a už vůbec ne jed a šlo tedy čistě jen o plovací pomůcku. Co se týče samotného nálezu bylo objeveno celkem 150 skvěle zachovaných fragmentů od 30 různých kusů živočicha, z nichž byla jeho podoba celkem spolehlivě potvrzena. "Toto je první opravdový predátor na Zemi. Určitě bych s ním nechtěl plavat" prohlásil James Lamsdell z univerzity v Yale, hlavní autor studie. Jelikož je nález už trochu starší dá se toho o něm sehnat z více zdrojů, já čerpal hlavně z Wikipedie a Novinky.cz .

Plenitel z Dakoty

7. listopadu 2015 v 20:30 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Kdo by neznal Hell Creek. Krom toho, že i dnes je to na pohled naprosto uchvacující místo jedná se zároveň o jedno z nejznámějších paleontologických nalezišť a to z doby několika posledních milionů let vlády dinosaurů. V rokli bylo nalezeno ohromující množství kostí dinosaurů z nichž mnozí patří mezi ty nejznámější. Byli tam predátoři (nejspíš) jako T-rex. V jeho stínu žil třeba mnohem menší, před dvěma lety objevený, Acheroraptor jenž nejspíš ohrožoval spíš mláďata a živil se mršinami, i zástupci všech možných skupin býložravců od ceratopsidů, přes ankylosauridů až po všechny možné druhy ornitopodů. Tohle místo a čas - nebo alespoň jeho ekologie a trofické vztahy dinosaurů - je zkrátka prozkoumáno jak to jde. Ovšem ve světě starém 66 milionů let nikdy není vše, jak se zdá a na scéně se objevuje nový, a vlastně dost dobře zachovaný dravec. Patří do skupiny dromeosaurů, jeho celé jméno je "Dakotaraptor steini" což je pocta státu, ve kterém byl nalezen. Kosti nalezl vlastně už v roce 2005 paleontolog Robert DePalma , ale na veřejnost se Dakotaraptor dostal teprve nedávno. Snadný popis Dakotaraptora by asi zněl: "Vlastně Deinonychus nebo Dromeosaurus, ale podstatně větší." Délka tohoto dravce je odhadována asi na 5-6 metrů a výška na 2 metry. V tehdejším ekosystému tedy zastával pozici středního predátora, jenž nejspíš nemohl přímo konkurovat zcela dospělému T-Rexovi, ale mohl soupeřit s těmi mladými. Zároveň tak i útočí na rekord doposud největšího známého srpodrápého dinosaura, Utahraptora. V současné době vlastně není zcela jasné, kdo z těchto dvou byl větší, ale Utahraptor měl určitě poněkud jinou stavbu těla a mohl tedy být jaksi "bytelnější" a skoro určitě mnohem těžší. Dakotaraptor byl totiž hodně odlehčený jako třeba pterosauři a tak - i přes svou velikost - nemusel vážit o mnoho víc než dospělý muž. Zajímavý je rovněž fakt, že Dakotaraptor se stal už 44. dinosaurus u něž se přímo či nepřímo prokázalo peří. To bylo plně vyvinuté a vědci se dohadují o jeho funkci. K letu určeno nebylo, tak k čemu? Snad jako způsob termoregulace, zastrašování, signalizace nebo i k něčemu jinému. Autoři popisu vyslovili v souvislosti s tím hypotézu, že se Dakatoraptor vyvinul z menších létavých předků. Každopádně je jenom smůla, že ať už je jeho původ jakýkoliv, vyvinul se až na úplném konci té slavné éry a tak si jeho druh života příliš neužil.