Phlegethontia

7. října 2015 v 20:53 | Martinoraptor |  Prvohorní tvorové
No, po dlouhé době je tady další článek. Omlouvám se, že to tak trvalo, ale teď jak začala škola je velmi málo času, zvlášť zrovna v tento rok, který je pro mě dost důležitý.

Phlegethontia, zástupce skupiny lepospondylů, žijící zhruba na rozhraní doby Karbonské a Permské, asi před 300 až 295 miliony lety vyskytující se na území USA České republiky. Fosílie byly nalezeny okolo roku 1870, Edwardem Copem a v ČR pak Antonímen Fričem. Dnes jsou známy dva druhy: P. linearis, P. longissima. Stejně jako její blízký příbuzný Ophiderpeton měla i Plegethontia zcela hadí tvar těla a je tedy dost pravděpodobné, že se podobně jako hadi pohybovala. Dosahovala délky asi jednoho metru a nejspíš to byl velmi rychlý, zdatný a jaksi "kluzký" plavec, který se skvěle proplétal pravěkými bažinami karbonu a unikal větším, ale zavalitějším predátorům. Lebka - především zuby- jasně ukazují, že byla masožravá a lovila tedy nejspíš hmyz, drobné obojživelníky, ryby a možné nějaké ty malé plazy. Něco bližšího ohledně jejího života, obraně či rozmnožování je prakticky nemožné sehnat, ale osobně jsem jí během tvoření tohoto článku začal brát jako takový obojživelný model pro dnešní užovku obojkovou a když jí porovnáme s ní jsou si dost podobné (ani jedna se například nerada vzdaluje od vody, obě jsou zhruba stejně dlouhé, obě jsou nejspíš dost rychlé a mrštné, lebka Plegethontie se velice podobaly té hadí, prakticky úplně stejná kořist a možná i další podobnosti). Je tedy možné, že se chovaly dost podobně. Ačkoliv by Phlegethontia asi k zimnímu spánku neulehala, je možné, že se zavrtávala nebo hledala doupata v zemi kam se vracela na noc nebo třeba během živelných pohrom (časté požáry a bouře). Asi vás nepřekvapí, že se neobjevil v žádné knize nebo dokumentu, který jsem viděl, ale na Wikipedii by se dal najít jeho krátký popis a pak Ophiderpeton se objevil v knize Země před dinosaury a stejně jako on a mnoho dalších obojživelníků se ani Phlegethontia nedokázal přizpůsobit brutálním změnám na začátku Permu a vyhynul.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 7. října 2015 v 22:22 | Reagovat

Skvělý článek :). Všiml jsem si však několika překlepů - "Stejně jako jejÉ blízký příbuzný Ophiderpeton(chybí mezera)měla i Plegethontia zcela hadí tvar těla a je tedy dost pravděpodobné, že se podobně jako hadi pohybovala." dále, pak - "Stejně jako jejé blízký příbuzný Ophiderpetonměla i PlegenthoNtia (to N tam nepatří, píšeš to tu ve článku víckrát) zcela hadí tvar těla a je tedy dost pravděpodobné, že se podobně jako hadi pohybovala." nebo - "Lebka - především zuby- jasně ukazují, že byla masožravÝ a lovila tedy nejspíš hmyz, drobné obojživelníky, ryby a možné nějaké ty malé plazy."

Jinak, mě osobně všichni lepospondyli spíš připomínají červory (tím nechci říct, že Tvé přirovnání k užovce obojkové je chybné, naopak), což jsou beznozí obojživelníci a diskutuje se o tom, zda nebyli lepospondyli jejich předci - chystám se o tom v nejbližší době psát, tedy konkrétně o evoluci všech obojživelníků a jejich nejbližších příbuzných.

2 HAAS HAAS | Web | 9. října 2015 v 15:09 | Reagovat

Moc pěkný článek, tohle je jeden z mých oblíbených vyhynulých obojživelníků!

[1]: Ano, dali by se přirovnat k červorům. Podle mě však přirovnání k vodním užovkám (natricinům) není špatné, právě naopak. Navíc červoři jsou poměrně pomalí a žijí převážně pod zemí, kdežto užovky z podčeledi Natricinae jsou mrštní, rychlí predátoři. A právě takoví mi přijdou i vyhynulí lepospondylové, včetně Phlegethontie.

3 Magicmax Magicmax | Web | 9. října 2015 v 17:27 | Reagovat

Článek přeskočím (Překlad: odkopnu) fandím ti v tom zvládnout své vlastní cíle! Někdo by dokonce řekl že ti budu příkladem a na tu už stejně chcíplou ještěrku se vykašlu. (Super výmluva!!!) Hele fandím ti na tvé cestě životem - to jo. Ale tento blog sis dokázal vybudovat a to přece jen tak nezahodíš. Takže když najdeš něco zajímavýho tak se stav. Ale nezapomen že tvá cesta životem může být stejně významná jako raketopránu na cestě na měsíc. No ta raketa už je asi někde mezi starým železem. Možná ježtě hůůř! Ale mi všichni taky budem pod kytkama. Hlavní je: že to železo teď na té skládce může ležet s tím že něco opravdu dokázala!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama