Jurský park v reálu???

6. června 2015 v 16:58 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Lidé jsou velice zvláštní druh. Za celou historii naší planety se tady nikdy předtím neobjevilo nic jako my. Máme vyvinutější mozek než zvířata (ačkoliv ve škole o tom občas trochu pochybuji), zasahujeme a utváříme si svět kolem nás tak aby se nám lépe žilo. Některé naše zásahy jsou pro současnou přírodu negativní (odlesňování, lov zvěře ve velkém, obrovské množství vytěžených surovin - polovina z toho jsou pak navíc odpady, stavby obrovských měst a budov, vypouštění jedovatých zplodin do ovzduší atd.) jiné zase, alespoň trochu pomáhají a spousta lidí se stará í o svět kolem sebe. Pomáhá nejen rostlinám a zvířatům pomocí léků a poznatků, ale dozvídáme se rovněž o historii planety. Teď se nejspíš chystá další velký zásah do světa a těžko říct zda dobrý nebo špatný. Možná (skoro určitě) už jste slyšeli o americkému paleontologovi Jacku Hornerovi. Ten totiž již počátkem tohoto století prohlásil, že brzy budeme schopni vytvořit nový druh živočicha, zástupce obrovské skupiny tvorů jenž vyhynula před 66 -65 miliony lety, mluvím samozřejmě o dinosaurech. Jen pár let po oblíbeném thrilleru "Jurský park" ve, kterém Spielberg (a ještě před ním Michael Crichton v knižní předloze) nechal oživnout dávno ztracené tvory díky genetickému inženýrství a v komárech zachované dinosauří DNA. Takový scénář je velmi zajímavý nicméně poměrně nereálný. Zdá se však, že Horner (mimochodem jeden z odborných poradců Spielberga) s týmem inženýrů ve výzkumu pokračuje a zatím postupují raketovým tempem a to i navzdory mnohým komplikacím. Jako základ si vzali přímé potomky dinosaurů - ptáky. Právě během tohoto května udělali vědci významný skok kupředu když se jím prý povedlo geneticky modifikovat embryo kuřete tak aby se mu
místo zobáku vyvinulo rostrum plné ostrých zubů, čímž by kuře mohlo alespoň připomínat své "miniraptorní" předky. Jinými slovy vědci vytvoří hybrida u něhož aktivují některé, dávno spící geny a doufají, že dostanou nového theropoda jenž bude připomínat Jurské a Křídové vládce. Horner se k tomu vyjádřil jako k : přistání na Měsíci. "Vím, že to dokážeme, ale není jisté zda k tomu kvůli materiálním i finančním nákladům dostaneme příležitost. Hlavně nesmíme ztratit chuť překonávat různé překážky". Pokud se něco zásadním způsobem nezvrtne je příchod "dino-kuřete" jistotou. Horner dále uvedl, že stanovil čtyři hlavní body na, které by se měli zaměřit. Nejprve zobák musí být ozubený,samozřejmě musí být provedeny změny na ocase a pak na předních končetinách, které plánuje "otočit" dopředu a nechat narůst funkční dlaně. Je mu také jasné, že i když se jim podaří změny provést není jisté, že živočich bude končetiny umět správně využívat a chtěl bych vidět slepičí mámu, která by si jej vzala pod svá křídla. I kdyby však vědci ve svém snažení uspěli jenom změna v zobáku jim trvala 7 let a je tedy jisté, že mají před sebou ještě spoustu

práce. Co se mě týče nevím co si mám o celém projektu myslet. Celkově je to sice velice zajímavé téma, ale (a teď budu citovat Alana Granta) neptačí dinosauři vyhynuli před 65 miliony let a všechno co nám po nich zbylo jsou kosti a ptáci a to co se Horner snaží vytvořit je jen genetický zmutované monstrum. Na druhou stranu mě to naplňuje zvláštním pocitem. Pocitem, že dinosauři vládli Zemi asi po 160 milionu let a něž vyhynuli rozhodla se evoluce vytvořit něco nového, ptáky. Skoro jako by tušila co má přijít. Když pak do planety narazil meteorit a dinosauři, kteří byli příliš velcí a adaptování na své nadřazené postavení vyhynuli, jejich potomci přežili až do dnešních dob. Kdy chceme dinosaury opět vytvořit právě z ptáků. Mohl by to snad dokonce být způsob jak lidstvo dospěje ke svému zániku? Nechá se sežrat vlastním výtvorem? V budoucnu to snad možné je, ale zatím je to stále pouze sci-fi. Stejně si, ale neodpustím ještě jednu citaci z Jurského parku: "Život si najde cestu".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 7. června 2015 v 8:38 | Reagovat

Parádní článek, opravdu se Ti povedl. Osobně však tomuto vůbec nefandím, podobné pokusy o oživení prehistorických zvířat považuji za pseudovědecké. Příroda si přece sama nachází cestu, vyhynutí je součástí existence každého druhu nebo skupiny zvířat, včetně dinosaurů. Crichtonův román nás měl varovat, tak nevím, proč se Jack Horner chce stát oným chybujícím Johnem Hammondem. ;-) Ale ať se stane cokoliv, stejně to podle mě nevyjde, protože jak jsi již zmínil v článku slova Alana Granta z Jurského parku, z dinosaurů zbyly jen kosti a Hornerův výtvor by mohl být pouhým genetickým monstrem.

2 HAAS HAAS | Web | 7. června 2015 v 8:40 | Reagovat

[1]: Pokud by už šlo o navracení pravěkých zvířat do současnosti, lepší by bylo přivážet je z minulosti jako v Prehistorickém parku, ale to je ještě stále nemožná záležitost.

3 HAAS HAAS | Web | 7. června 2015 v 10:36 | Reagovat

Možná bych s tebou mohl trochu zasouhlasit, napsal jsem sice v článku, že mne to téma zajímá, ale také není úplně mé nejoblíbenější. V nějakých kontroverzích se zrovna moc nevyžívám... :-D Ale je zajímavé vědět, jak to vlastně bylo, proto byl velice zajímavý i tvůj projekt Evoluce paleontologie. ;-)

4 dinosaurss dinosaurss | Web | 8. června 2015 v 17:34 | Reagovat

Opravdu skvělý článek, hodně mě to celé zaujalo, třeba i to, jak to kuře mělo ty zuby.. To stanovení čtyřech hlavních bodů je hodně dobré!.. A stejně jako Horner si myslím, že je tento projekt hodně o financích, pokud ztratí své sponsory bude po všem, ale jestli budou mít sponsory stálé, je zřejmé, že to opravdu dokážou, protože vědci z celého světa jsou tak inteligentní, že mě to někdy i děsí :-D ..Člověk prostě neví, co od nich má čekat, dokázali už všelijaké nepředstavitelné věci, tohle si myslím, že by také zvládli, kdyby měli možnost a především tu podporu ze strany sponsorů.. Třeba by se tak už dávno stalo, ale možná se jenom bojí, aby náš druh vážně nebyl vyhlazen tímto výtvorem.. Přeci jenom, kdyby zase "dinosauři" ožili, tak by byli hrozně moc nevypočitatelní, kdo ví, co by se všechno stalo.. Neříkám, že by nebylo skvělé, setkat se s dinosaury třeba v nějakém parku (tak jako v Jurském třeba) :-D ..Myslím, že každý, nejenom, paleontolog, by byl nadšený a nesmírně potěšený, že se může s těmito živočichy shledat či je přímo zkoumat, což by mohlo vést i k novým objevům.. Ale celkově nevím, co si o tom mám myslet, přeci jenom, to co se jednou stalo vymřelým, by tak mělo asi zůstat, příroda to tak chtěla a tak to tak i zařídila, i když mnoho živočichů je pryč z planety jenom kvůli lidem.. Je to velmi zajímavé, hodně jsem nad tím uvažoval, prostě mě to přijde opravdu hodně zajímavé téma!!.. :-)

5 HAAS HAAS | Web | 8. června 2015 v 18:58 | Reagovat

[4]: Já bych zasouhlasil s tím, že každý, nejen paleontolog, by byl nadšený ze setkání s tak úžasnými tvory, jakými byli dinosauři. Nicméně bylo by dobré být v takovém případě tak trochu Alanem Grantem a uvědomovat si, že to není přirozené, jak píšeš, to co se stalo vymřelým, by mělo vymřelým také zůstat.

6 HAAS HAAS | Web | 12. června 2015 v 17:48 | Reagovat

Martinoraptore, půjdeš na ten Jurský svět?

7 jursky-svet jursky-svet | Web | 12. června 2015 v 20:52 | Reagovat

Hezky si všechny svoje myšlenky a vědomosti na jedno zajímavé téma sepsal do jednoho článku. Né káždý má na to schopnosti, ale zase, od tebe se to očekává. Takže skvělý.

8 HAAS HAAS | Web | 12. června 2015 v 21:13 | Reagovat

Já tedy osobně na hodnocení filmů vůbec nedávám, protože to často nesedí, nicméně také mě překvapilo, že je Jurský svět uváděn jako letní hit. Tak si říkám... Možná, že bych si na to zašel...

9 jursky-svet jursky-svet | Web | 14. června 2015 v 16:53 | Reagovat

Jen tak jsem zase přišel a říkám si: Ta slepice se zubama. Ta se jim fakt povedla. A to není jako že se jim povedla fotka. Ona fakt někde je slepice, kterou dokázali upravit tak že jí dali zuby! Dobrý.

10 jursky-svet jursky-svet | Web | 18. června 2015 v 18:08 | Reagovat

Z jakého pořadu a dílu je obrázek který máš jako svůj avatar? http://bd.jxs.cz/ma/martinoraptor/profile.jpg?96738436

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama