Červen 2015

Prázdninová soutěž 2015

28. června 2015 v 12:18 | Martinoraptor |  Soutěže
Na ukončení dalšího školního roku jsem se po dlouhé době rozhodl udělat soutěž. Není opět nějak zvláště zaměřená a samozřejmě doufám, že těm co se přihlásí se bude dařit. Dole si zase vyberte co chcete na diplom a z jaké adresy mi to příjde. Odpovědi mi zase posílejte na: marty.m293@gmail.com. Hodně štěstí a mnoho zábavy.


1)Pojmenuj zvíře na obrázku (1)
2) V roce 2014 byl učiněn nález pterosauří kolonie. Na nalezišti bylo nalezeno nejen několik desítek zachovalých, pterosauřích vajec, ale i zcela nový druh pterosaura, je to pravda? (1)

3) Jak se jmenuje největší nalezený exemplář tyranosaura a kolik měří metrů (čím přesněji tím líp)? (1)

4) Kvůli, které příhody dostal Irritator své jméno? (1)

5) Teď jedna lehká: Jak se nazývá první nalezený dinosaurus? (1)

6) Čím byl výjimečný ostrov Hateg ve svrchní Křídě? (1)

7) Jedná se o žraloka z období Křídy asi před 100 až 82 miliony lety. Dosahoval délky asi 7 metrů a byl velmi dravý. V roce 1843 byl pojmenován Louisem Agassizem. Má taky zajímavou přezdívku podle značky nožů. (1)

8)Napište alespoň čtyři druhy dinosaurů nebo některých dalších obyvatel druhohor, u kterých se zná jejich zbarvení a napište ho (10)

9) Lovili jedovatí hadi mláďata dinosaurů? (1)

10) Kdy se na Zemi asi objevili první hadi a které rody patří mezi nejstarší? (2)

Nejnebezpečnější hadi světa - anketa

20. června 2015 v 10:56 | Martinoraptor |  Projekty
Je tady slibovaná anketa. Můžete hlasovat dokud nebude mít jeden z hadů patnáct hlasů. Potom dodělám poslední díl. Než něco odkliknete zvažte ještě předtím jeho jedovatost, jeho rozšířenost, agresivitu, způsob života, jak snadno se jeho jed léčí, jak snadno se uštknutý může dostat k pomoci atd. Jsem zvědav jak to dopadne a doufám, že se na poslední část těšíte.

Jurský park v reálu???

6. června 2015 v 16:58 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Lidé jsou velice zvláštní druh. Za celou historii naší planety se tady nikdy předtím neobjevilo nic jako my. Máme vyvinutější mozek než zvířata (ačkoliv ve škole o tom občas trochu pochybuji), zasahujeme a utváříme si svět kolem nás tak aby se nám lépe žilo. Některé naše zásahy jsou pro současnou přírodu negativní (odlesňování, lov zvěře ve velkém, obrovské množství vytěžených surovin - polovina z toho jsou pak navíc odpady, stavby obrovských měst a budov, vypouštění jedovatých zplodin do ovzduší atd.) jiné zase, alespoň trochu pomáhají a spousta lidí se stará í o svět kolem sebe. Pomáhá nejen rostlinám a zvířatům pomocí léků a poznatků, ale dozvídáme se rovněž o historii planety. Teď se nejspíš chystá další velký zásah do světa a těžko říct zda dobrý nebo špatný. Možná (skoro určitě) už jste slyšeli o americkému paleontologovi Jacku Hornerovi. Ten totiž již počátkem tohoto století prohlásil, že brzy budeme schopni vytvořit nový druh živočicha, zástupce obrovské skupiny tvorů jenž vyhynula před 66 -65 miliony lety, mluvím samozřejmě o dinosaurech. Jen pár let po oblíbeném thrilleru "Jurský park" ve, kterém Spielberg (a ještě před ním Michael Crichton v knižní předloze) nechal oživnout dávno ztracené tvory díky genetickému inženýrství a v komárech zachované dinosauří DNA. Takový scénář je velmi zajímavý nicméně poměrně nereálný. Zdá se však, že Horner (mimochodem jeden z odborných poradců Spielberga) s týmem inženýrů ve výzkumu pokračuje a zatím postupují raketovým tempem a to i navzdory mnohým komplikacím. Jako základ si vzali přímé potomky dinosaurů - ptáky. Právě během tohoto května udělali vědci významný skok kupředu když se jím prý povedlo geneticky modifikovat embryo kuřete tak aby se mu
místo zobáku vyvinulo rostrum plné ostrých zubů, čímž by kuře mohlo alespoň připomínat své "miniraptorní" předky. Jinými slovy vědci vytvoří hybrida u něhož aktivují některé, dávno spící geny a doufají, že dostanou nového theropoda jenž bude připomínat Jurské a Křídové vládce. Horner se k tomu vyjádřil jako k : přistání na Měsíci. "Vím, že to dokážeme, ale není jisté zda k tomu kvůli materiálním i finančním nákladům dostaneme příležitost. Hlavně nesmíme ztratit chuť překonávat různé překážky". Pokud se něco zásadním způsobem nezvrtne je příchod "dino-kuřete" jistotou. Horner dále uvedl, že stanovil čtyři hlavní body na, které by se měli zaměřit. Nejprve zobák musí být ozubený,samozřejmě musí být provedeny změny na ocase a pak na předních končetinách, které plánuje "otočit" dopředu a nechat narůst funkční dlaně. Je mu také jasné, že i když se jim podaří změny provést není jisté, že živočich bude končetiny umět správně využívat a chtěl bych vidět slepičí mámu, která by si jej vzala pod svá křídla. I kdyby však vědci ve svém snažení uspěli jenom změna v zobáku jim trvala 7 let a je tedy jisté, že mají před sebou ještě spoustu

práce. Co se mě týče nevím co si mám o celém projektu myslet. Celkově je to sice velice zajímavé téma, ale (a teď budu citovat Alana Granta) neptačí dinosauři vyhynuli před 65 miliony let a všechno co nám po nich zbylo jsou kosti a ptáci a to co se Horner snaží vytvořit je jen genetický zmutované monstrum. Na druhou stranu mě to naplňuje zvláštním pocitem. Pocitem, že dinosauři vládli Zemi asi po 160 milionu let a něž vyhynuli rozhodla se evoluce vytvořit něco nového, ptáky. Skoro jako by tušila co má přijít. Když pak do planety narazil meteorit a dinosauři, kteří byli příliš velcí a adaptování na své nadřazené postavení vyhynuli, jejich potomci přežili až do dnešních dob. Kdy chceme dinosaury opět vytvořit právě z ptáků. Mohl by to snad dokonce být způsob jak lidstvo dospěje ke svému zániku? Nechá se sežrat vlastním výtvorem? V budoucnu to snad možné je, ale zatím je to stále pouze sci-fi. Stejně si, ale neodpustím ještě jednu citaci z Jurského parku: "Život si najde cestu".