Duben 2015

Další senzační objev v Číně, spousta dinosauřích vajec

24. dubna 2015 v 13:36 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Pokud si vzpomenete nedávno jsem psal článek o novém druhu sauropoda jenž byl nalezen v Číně skupinkou farmářů, kteří chtěli vykopat nový rybník. Nalezen čínský drak. Teď - v městě Che-jüan jenž už je nějakou dobu pokládáno za velmi hojné naleziště - byl, tentokrát při opravě silnice, učiněn nečekaný objev. Jedná se o 43 dinosauřích vajec což je dost i na proslavený "domov dinosaurů". Duchapřítomní dělníci okamžitě přerušili práci na stavbě a zavolali nejprve policii a pak odborníky. Vejce jsou dosti zachovalá a 19 z nich je zcela nepoškozených a přesně ve stejném stavu jak byla kdysi zakonzervována. Vejce už jsou teď na cestě do laboratoře kde budou podrobena pečlivějšímu zkoumání. Především se doufá, že se zjistí stáří nálezu a druh kam vejce patří. Nález upoutal jednak díky početnosti zkamenělin, ale zároveň i fakt, že byly odkryty v městském centru. Původní článek naleznete zde.

Nejnebezpečnější hadi světa 2. část

22. dubna 2015 v 19:00 | Martinoraptor |  Projekty
7. Křovinář aksamitový (je znám také jakoFer-de-lance či Terciopelo), had jenž se na sedmém místě mé tabulky umístil hned z několika důvodů. Jednak je vysoce toxický a jeho jed způsobuje bolest a progresivní edém. Křovinář je rozšířen po střední a Jižní Americe a způsobuje tedy mnoho uštknutí. Tento had je dlouhý téměř 2 metry (konkrétně 1,8m) a váží tak 6 kg. Jinak, ale loví hlodavce, ptáky a obojživelníky.
6. Zmije útočná je nejrozšířenějším, africkým, jedovatým hadem. Je agresivní povahy a pravidelně má za následek mnoho uštknutí. Obvykle je asi metr dlouhý a váží 6kg. Jejím oblíbeným prostředím jsou travnaté oblasti na savanách s dostatkem kamenů, křovin a řídkým lesním porostem. Je to úskočný had útočící ze zálohy - její kořist tvoří obvykle ptáci, obojživelníci, malí savci případně jiní plazi (takže prakticky všechno co je k mání). Její jedové zuby jsou dost dlouhé a do oběti vstřikují spoustu jedu což je vlastně jeho největší přednost, protože není až tak silný.Po kousnutí dochází obvykle k silnému vnitřnímu krvácení, tvoří se otoky, následuje rozklad tkání. U lidí selhává srdce a tím i oběhový systém. Postižení trpí vysokou horečkou av okolí rány občas dojde ke gangréně (takže odumření) a končetinu je nutné amputovat. Ani po podání protijedu nemusí dojít k uzdravení. Úmrtnost dosahuje zhruba 20 %.
5. Kobra indická je asi jeden z nejznámějších hadů a zároveň jeden z nejnebezpečnějších z celé Asie. Běžně dorůstá asi jednoho metru délky (vzácně pak dvou). Jak víme kobra má na zadní straně krku svou kápi při jehož roztažení vynikne výstražná kresba ve tvaru brýlí. K takovému roztažení dochází v příadě, že se had cítí ohrožen. Z toho je patrné, že nerad útočí na to co nepatří na jeho jídelníček a potenciálnímu nebezpečí dává raději vědět (což ještě podtrhne vztyčením se a výstražným syčením), že je tedy a nebojí se použít svůj jed. Ten je zatraceně nepříjemný. Útočí totiž na nervy takže dochází k paralýze svalů a následně k zástavě dýchací a srdeční soustavy. Nepříjemné. Symptomy kousnutí se projevují v rozmezí 15 minut až 2 hodin, ale fatální následky mohou nastat do necelé hodiny.Jelikož kobra indická často loví ptáky, ještěrky, jiné hady, obojživelníky a drobné hlodavce, jenž často žijí poblíž lidí vyskytuje se často v jejich okolí. To má za následek, že každoročně její uštknutí zabije asi 10 000 lidí v Indii.

Meganeuropsis

16. dubna 2015 v 18:56 | Martinoraptor |  Prvohorní tvorové
Na oslavu nového záhlaví - za to vděčím blogerovi Jurský svět - jsem rychle napsal další článek z karbonu. Doufám, že se vám bude líbit.

Všichni asi známe obří pravážku z Karbonu Meganeuru. Ta, ale nebyla jedinou obří vážkou v dějinách Země. Dalším - prakticky stejně velkým - rodem je pravážka Meganeuropsis. Ta byla objevena ve 30. letech 20, století a dnes jsou známy dva druhy: M.permiana a M. americana. První jmenovaná byla nalezená kolem roku 1937 v Kansasu paleontologem Frankem M. Carpenterem. Odhadované rozpětí křídel bylo asi 70cm a celková délka těla asi 50cm. Krom velikosti měla Meganeuropsis i další zvláštnost, která je ze jména tohoto druhu dobře patrná. Rod Meganeuropsistotiž, na rozdíl od karbonské Meganeury, žil v období pozdního Permu. Nález tohoto rodu dokazoval, že obří vážky žily nejen v Karbonu, ale celkem úspěšně si vedly i v následujícím období. Druha vážka, Meganeuropsis americana, byla nalezena v Oklahomě o tři roky později. Jedná se o trochu menší druh (asi 30 cm dlouhé tělo a 69 cm rozpětí křídel) a někteří paleontologové se domnívají, že jedná o malého jedince druhu permiana. Vzhledem k velkému velikostnímu rozdílu v poměrech křídel a těla si, ale osobně myslím, že ne - do dospělosti by musela hodně výrůst, zatímco křídla by se prakticky nezměnila. Co se týče života Meganeuropsis není toho příliš známo, nejspíš se, ale stejně jako dnešní vážky zdržovala v okolí vody a lovila jiný, menší hmyz. Ačkoliv se obří vážky dokázaly úspěšně přizpůsobit drastickým změnám na konci karbonu, konec permu na ně ale byl vážně moc a dnes už na Zemi žádná takhle velká vážka nežije (ačkoliv těm dnes žijícím to na kráse rozhodně neubírá).

Nejnebezpečnější hadi světa 1. část

9. dubna 2015 v 18:02 | Martinoraptor |  Projekty
10. Chřestýš diamantový je jedovatý had žijící na území Severní Ameriky. Na délku dosahuje většinou asi dvou metrů. Největší známý exemplář však měřil asi 2,5 metru a vážil asi 20 kg a je tak největším jedovatým hadem v Severní Americe a zároveň i nejjedovatější had kontinentu. Jeho zbarvení je většinou šedé, případně pak písečné. Jed je poměrně účinná a dost nepříjemná zbraň. Přesto však chřestýš není nějak zvlášť agresivní povahy, loví většinou malé savce, žáby a ptáky a před nebezpečím se raději stáhne. V případě, že však had přece jen uštkne je bez podání séra smrt pravděpodobná, ačkoliv tedy ne zcela nevyhnutelná.
9. Bungar modravý je zajímavý had pocházející z Asie. Celé jeho tělo má modročernou až černou barvu, případně s mírným náznakem hnědé. Má na těle také kresbu, nic zvláštního, jednoduché příčné pruhy, které se, ale na břiše nespojují a tak netvoří úplně kruhy. Had většinou dorůstá délky okolo 100 až 120cm (ačkoliv rekordní délka je tuším 175cm). Na rozdíl od chřestýše diamantového není bungar nějak mohutný. Je to noční druh, ale to mu nezabrání aby se do nějakého toho člověka nezakousnul. Jed jímž disponuje je velice účinný a pokud se vám nedostane rychlého ošetření pravděpodobně (asi na 75%) do 6 až 8 hodin zemřete. Bungar modravý taky patří mezi velkou čtyřku nejnebezpečnějších hadů Asie takže si s ním raději nezahrávejte.
8. Zmije řetízková je působivý had z jižní a jihovýchodní Asie. Co se vzhledu týče nevypadá nějak zvláštně, má mohutné tělo o délce asi 120 cm - vzácní jedinci jsou pak dlouzí 160cm. Zbarvení je šedé, hnědé nebo pískově žluté a celý had je tedy dobře skrytý. To však trochu kazí výrazné, za sebou uspořádané černé skvrny, ty jsou často lemovány ještě bílým okrajem (díky těm taky dostala své české jméno). Tento druh zmije se vyskytuje prakticky všude (od hor až k nížinám, přes pralesy po horské lesy) a je jí jedno co sežere, savce, hmyz, ptáky, jiné hady a ještěry i malé obojživelníky. Pro její velmi silný jed a schopnost přizpůsobit se mnoha prostředím je zmije řetízková zatraceně nebezpečný had. Riziko úmrtí ještě zvyšuje, ne zcela vyvinuté lékařství v Indii kde na kousnutí tímto převážně nočním hadem ročně umírá několik tisíc lidí - rozhodně se vyhnout!!!
Je tady první část mého žebříčku nejnebezpečnějších hadů. Jsem opravdu zvědav kolik lidí se mnou bude na konci souhlasit a rovnou upozorňuji, že komentáře typu "Máš to úplně špatně" nebo "Nehraj si na odborníka" rovnou mažu, není v lidských silách udělat to tak aby byli spokojeni všichni. Rozumnou kritiku a návrhy nicméně přímám.