Gigantické anakondy

1. listopadu 2014 v 20:22 | Martinoraptor |  Kryptozoologie
Předmět: Gigantická anakonda
Kontinent: Jižní Amerika

Případy: "Lehce jsme proplouvali po klidném toku poblíž ústí Rio Negra" líčí svůj zážitek anglický cestovatel Percy. H. Fawcett "když se téměř u členu objevila nezaměnitelná, trojúhelníková hlava a vlnící se tělo. Okamžitě mě zarazila její velikost, byla určitě mnohem větší než ostatní známé anakondy. Skočil jsme po pušce ve chvíli kdy již začala vylézat z vody na pevnou zem. Ani jsem se moc nezdržoval mířením a prostě jsem vystřelil. Trefil jsem se anakondě přímo do páteře, asi 3 metry za hlavou. Anakonda se zmítala a zbytek jejího těla zřejmě několikrát narazil ze spodu do lodi, která si silně otřásla. Když jsem konečně přemluvil svou indiánskou posádku aby připluli blíž ke břehu a mohli jsme vylézt na souš. Obří plaz už se - až na svalovou křeč - nehýbal. Tak jak to bylo možné změřit, vyčníval z vody asi na 13,5 metru a v řece mohlo být ještě tak 5 metrů a celková délka tedy tvořila 18,5 metrů. Plaz, ale nebyl příliš tlustý - neměl víc než 30 centimetrů v průměru, ale bylo zřejmé, že už had už dlouho nic nejedl. Pak se ukázalo, že zvíře ještě není úplně mrtvé a začínalo sebou mrskat. Fawcet později při jedné ze svých cest záhadně zmizel i se svými společníky, ale po vylíčení lovu pokračoval: "Tak velké exempláře určitě nejsou časté, ale podle stop, které jsme nalezli a tvrzení domorodců byla ta co jsem zastřelil jen neškodným trpaslíkem. Na brazilském velitelství ochrany hranic mi vyprávěli o anakondě zabité v Rio Paraguay, která měla prý přes 24 metrů. Rovněž jsem slýchal o černé variantě jenž je známá jako "spíš" kvůli zvuku připomínajícímu chrápání. Ačkoliv se tvrdí, že dosahují mohutných rozměrů sám jsem zatím žádného jedince neviděl." Některým by se historka kurážného Angličana mohla zdát přitažená za vlasy je faktem, že zprávy o takto obrovských hadech přicházejí vlastně z celé Amazonie a Indiáni je rozlišují i názvem. Normálně vzrostlý had je pro ně sucuri a abnormálně giboia. Ačkoliv anakonda přesahující deset metrů nebyla nikdy změřena podávají očitá svědectví i velmi hodnověrní cestovatelé u , kterých je jen malá pravděpodobnost, že by se tak fatálně zmílili. Největší údaj o velikosti byl až 45 metrů což se zdá být naprosto nemožné i zastáncům existence obrovitých anakond - plejtvák obrovský má asi 30 metrů. I přes tolik hlášení však stále nebylo jisté zda něco takového opravdu žije až do toho osudného dne roku 1954. Na velitelství jednotek brazilské armády dostali v tom roce hlášení, že jedenz vojáků byl napaden obřím hadem, kterého se v následujícím souboji podařilo zabít. Vojáci pak co nejpřesněji změřili jeho délku a vyšlo jim neuvěřitelné číslo - 39 metrů. K hlášení byla přidána i fotografie a celý zápis podepsán celou četou je v archívech brazilské armády. Neuvěřitelné je, že z hlediska zoologie jsou obří anakondy stále velkou neznámou. Amazonská džungle stále skrývá svá tajemství jako by byla zakletá.
Možnosti: Příkladů jsme již viděli dost, ale jaký druh anakondy by mohl dosáhnou takových rozměrů. První možnost je pro paleontology jistě vzrušující. Pravěk byl plný obřích hadů - největší z nich, Titanoboa cerrejonensis, mohl dosáhnout něco kolem 15 metrů délky a váhy jedné tuny - a přežití některého druhu, by bylo určitě skvělé. Jenže strašně nepravděpodobné a téměř až bláhové. Zbývají nám dvě teorie. Nový druh anakondy nepopsán vědou. Ačkoliv tuto teorii nemohu vyloučit osobně se přikláním k té poslední. Abychom jí pochopili musíme se vrátit jednak o 60 milionů let zpátky - kde bylo velké horko - do Jižní Ameriky a musíme se podívat na dokument Putování s dinosaury Kruté moře (konkrétně nás zajímá zmínka o Lipleurodonovi). Plazi zkrátka rostou a za předpokladu, velkého horka a velkého stáří známých jedinců je možné, že to byly obyčejné, dnes žijící , ale prostě velké a staré anakondy. A co si myslíte vy? Máte nějakou teorii?

Pardon, že je to tak pozdě, celý den jsem pryč.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 1. listopadu 2014 v 21:00 | Reagovat

Super článek! Zrovna jsem se dokoukal na Divokou Kolumbii s Nigelem Marvenem, kde anakondy byly, a teď tento článek... :-D Já si ale myslím, že ty obrovské anakondy asi neexistují. Nechci říct, že třeba desetimetrové by žít nemohly, ale 39 metrů je už přehnaná velikost. Navíc by pro hada byla taková délka dost nepraktická při lovu a musel by vlastně trávit celý svůj život ve vodním prostředí. Titanoboa to podle mě určitě není a nový druh anakondy taky ne, protě jde podle mě jen o případně nadměrně velké jedince anakondy velké. Asi půjde o výmysl. :-)

2 HAAS HAAS | Web | 1. listopadu 2014 v 21:01 | Reagovat

Jinak na blogu mám pokračování svého příběhu, můžeš se podívat. ;-)

3 HAAS HAAS | Web | 2. listopadu 2014 v 10:07 | Reagovat

Neboj, během příštích několika týdnů se všechno dozvíš. ;-)

4 dinosaurss dinosaurss | Web | 2. listopadu 2014 v 14:31 | Reagovat

No páni, tohle je ale velmi výborný článek.. Gigantické anakondy jsou hrozně moc zajímavé, pořád se o nich mluví, ale ví se o nich docela málo. Zkrátka nad tím stále visí velký otazník, co my víme, třeba nám věda v budoucnu přinese nějaký důkaz, do té doby se ale budu přiklánět k tomu: "že to byly obyčejné, dnes žijící , ale prostě velké a staré anakondy".. Těším se, co dalšího přinese tato pozoruhodná rubrika :-)

5 Antroz T6 Antroz T6 | Web | 3. listopadu 2014 v 20:13 | Reagovat

Opravdu zajímavé, osobně bych byl opravdu rád, kdyby takto velké anakondy žily, ale to je jen má fantazie. Těch 39 metrů je až opravdu moc. Souhlasím s Haasem, ta délka by byla nepraktická. Ale ten útok na brazilskou armádu, je velmi zajímavý. Opravdu by mě zajímalo, jaké by to bylo vidět takového hada.. I když.. Asi by to bylo to poslední, co bych v životě viděl.. :D
Mimochodem, co ten obrázek s tím kamionem? Takhle velkou anakondu si opravdu nedokážu představit, pokud jsem to správně odměřil, i Sauropodi by měli co dělat, aby se s délkou této stočené anakondy vyrovnali, natož pak s celou délkou. O_O
Ale myslím, že toto je podvrh, tři-čtyři metry na výšku? Kolik, padesát metrů na délku? Myslím, že toto je opravdu až moc extrém. Ale přecejen, matka příroda si může dělat co chce, a myslím, že v Amazonii určitě žijí delší hadi, než pouhopouhých 10 metrů. :-)

6 Šulina Šulina | 27. listopadu 2015 v 14:55 | Reagovat

ahoj :-!

7 saab saab | E-mail | 8. listopadu 2016 v 11:48 | Reagovat

Já si myslím že takovýto hadi jsou a né jen anakondy. Když hada máte v zajetí, prý roste jen do takové délky kterou umožnuje jeho terárko. Nevím jestli je to pravda ale pokud jo, hadi ve volné přírodě můžou mít opravdu zajímavou délku. Když vememe v potaz že prý rostou dokavať žijou, pokavat nejsou v omezeném prostředí. Jen ta potrava by mohla být problémová, co oni by museli jíst aby dokázali přežít takovou délku?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama