Evoluce paleontologie 5.část: Válka o kosti

6. října 2014 v 18:10 | Martinoraptor |  Projekty
Minule jsme si přiblížili jak vypadal první náhled na dinosaury a zjistili, že nebyl příliš přesný (abychom to přesně vystihli alespoň my - byli vedle jak ta jedle, ale všichni musí někde začít, že?) Po prvních několika nepřesných nálezech však zájem o dinosaury zásadně vzrostl a objevili se noví paleontologové. Mezi giganty své doby (ta doba se označuje jako devatenácté století) patřili především Othniel Charles Marsh a Edward Drinker Cope. Cope se narodil v Philadelphii, byl kvaker a později se stal profesorem na Pennsylvanské univerzitě. Zájem o zkamenělině se u něj poprvé projevil někdy v šesti letech když v muzeu viděl 30ti metrovou, zkamenělou kostru mořské plaza. Ačkoliv se ukázalo, že zkamenělina byla ve skutečnosti podvrh probudilo to v něm touhu stát se nejslavnějším a nejúspěšnějším paleontologem všech dob. Přesně tohle si, ale usmyslel také Othniel Marsh, který naproti tomu pocházel z bohaté rodiny a prvním profesorem paleontologie na univerzitě Yale se stal právě díky penězům. Byl to trochu hajzlík, který přesvědčil svého bohatého strýčka aby věnoval univerzitě Muzeum přírodní historie a on se pak stal jeho ředitelem. Ironii je, že ti dva jsou jedni z nejslavnějších paleontologů právě díky "válce" jenž započala někdy v roce 1868. Edward tehdy nalezl kostru Elasmosaura. Jeho popis však obsahoval několik závažných chyb (jako třeba hlava na opačném konci těla) na což Marsh nezapomenul poukázat.

obrázek pochází z: Děsní dinosauři Cope uznal, že se dopustil chyby, ale kdyby se to dostalo na veřejnost ohrozilo by to jeho cíl a tak se rozhodl, že získá zpátky všechny výtisky popisu. Podařilo se mu je získat všechny až na dva - ty totiž vlastnil bohatý Othniel Marsh, který se tím divadlem celkem slušně bavil (nedivím se mu). Cope to Marshovi nikdy neodpustil a oba paleontologové se začali předhánět kdo najde a popíše víc druhů. Tehdy se totiž paleontologové soustředili hlavně na samostatné druhy než na pravěk jako celek. Tito dva blázni našli dohromady během svého dlouholetého soupeření pře 130 druhů dinosaurů jako Allosaurus, Diplodocus, Stegosaurus atd. Často se však stávalo, že některý dinosaurus měl najednou šest jmen protože soupeři se vůbec neobtěžovali zjišťovat co našel ten druhý nebo jestli už ho náhodou nepopsali předtím. Pro paleontologii měli tito dva velký přínos, ale často jí i uškodili. Copea totiž Marsh tak otravoval, že po tom co dokončil vykopávky, vyhodil do vzduchu oblast dynamitem aby tam Marsh už nic nenašel což je jen hloupé mrhání zkamenělinami. (ačkoliv jsem si právě představil déšť fosílií).


Toto strašlivé soupeření trvalo do roku 1897 kdy Cope zemřel. I tak měl, ale poslední slovo: pojmenoval jednu fosílii Anisconchus cophater, což v překladu znamená "Křivozubý Copeův nepřítel". Othniel Marsh zemřel o dva roky později. Tihle dva, ale určitě nebyli jedinými zajímavými paleontology a v příští části se na některé z nich podíváme.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 dinosaurss dinosaurss | Web | 6. října 2014 v 18:30 | Reagovat

Pěkně zpracovaná část, opravdu velmi povedené a zajímavé!!

2 blogplateosaurus blogplateosaurus | Web | 6. října 2014 v 19:06 | Reagovat

Krásně sepsané.

3 Antroz T6 Antroz T6 | Web | 8. října 2014 v 7:07 | Reagovat

Velmi zajímavé, a možná i trochu zábavné. Dobrá práce! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama