Masová vymírání (4/7+1)

9. července 2014 v 15:14 | Martinoraptor |  Projekty
Po Devonském vymírání byl chvíli klid. Další masové vymírání se událo před 250 miliony lety a většinou se o něm mluví jako o "Velkém permském vymírání" či "Vymírání na rozhraní Perm - Trias". Nikdo neví s jistotou jak se to stalo, ale tehdy vyhynulo 97% všeho živého na zemi. Tehdy byl na světe jediný kontinent, Pangea, který na konci Permu vzkvétal. Žili tam nebezpeční predátoři jako Gorgonops, krajinou putovala stáda obřích býložravsců jako byli Scutosauři a nic nenasvědčovalo tomu, že blíží největší masové vymírání v dějinách naší planety.
Nejpravděpodobnější teorií jsou takzvané Sibiřské trapy. Sopky obvykle vybuchnou, chvíli soptí a pak se uklidní, ale tehdy to bylo jiné. Před 250 miliony lety vybuchl v oblasti Sibiře gigantický super-vulkán, který chrlil obrovské moře lávy. Ty okamžitě usmažily všechno co bylo v té době na Sibiři. Nejhorší problém byly však plyny. Když se láva desítky let valila ze sopky roky, spolu s ní utíkaly i oxid uhličitý a siřičitý. Tyhle dva plyny vytvářely nad planetou neproniknutelnou vrstvu nad celou planetou. Počasí se náhle začalo úplně měnit. Podnebí se oteplovalo a zvířata měla problém se přizpůsobit. Kromě toho: čím víc bylo jedových plynů, tím míň bylo kyslíku. Zvířata s méně vyvinutými plícemi pomalu dusil. Sopka stále chrlila jedovaté plyny včetně metanu. Jedovaté plyny a strašné vedro ničily rostliny a nedovolovaly jim vyprodukovat nový kyslík a zneškodnit dostatek jedu. Čím míň bylo navíc rostlin, tím míň bylo i býložravců a masožravci se z toho mála co ještě neumřelo nedokázali uživit a umírali taky. Tam kde větší zvířata nedokázali přežít, tam se malí savcovití - plazi jako Thrinaxodon a zastaralí Archosauři dokázali adaptovat a žít jen z toho mála co měli. Lépe se však neměli ani živočichové v mořích. Planeta se ohřála tak, že oceány začaly ztrácet kyslík a nic tam tedy nedokázalo přežít, krom bakterií. V důsledku toho začaly bakterie produkovat sirovodík, který se postupně dostal po celém světě a to málo co ještě žilo
zemřelo. Krom Archosaurů. Ti byli čistě studenokrevní a dokázali tak přežít i vysokou koncentraci sirovodíku v atmosféře. Archosauři, kteří tehdy měli jasnou výhodu ničili poslední velké predátory a nebo býložravce.Všechno umírá již 20 000 let. Lesy, vodní toky, zvířata, to všechno je pryč. I Archosauři mají velká problém. Z obrovských stád se stala jen malá stáda zvířat jen poloviční velikosti. Vypadalo to, že Země válku s vymíráním úplně prohrála. Jenomže některá zvířata se dokázala adaptovat a jen tak tak přežívali. Zvířata se však postupně stále lépe adaptovala a pomalu se rozrůstali. Ačkoliv Gorgonops, Scutosaurusa další to sice nepřežili, tak jiní ano. Když sopka utichla a přestala chrlit další plyny, přestaly se podmínky zhoršovat. Thrinaxodon dal postupně vzniknout prvním savcům a Archosauři dali vzniknout jiné skupině - krokodýlům a dinosaurům.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 blogplateosaurus blogplateosaurus | Web | 9. července 2014 v 18:01 | Reagovat

Krásné

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 10. července 2014 v 12:57 | Reagovat

Nádherně napsané, moc se Ti to povedlo!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama