Stegosaurus

3. dubna 2014 v 9:35 | Martinoraptor |  Druhohorní tvorové
Stegosaurus ("střechovitý ještěr") byl velký plaz z období Jury před 155 až 150 miliony lety na území Severní Ameriky a Evropy. Díky svému poněkud nezvyklému vzhledu patří Stegosaurus mezi nejznámější dinosaury. Objevil ho paleontolog Charles Marsh v roce 1877. Stegosaurus byl největší zástupce čeledi Stegosauridů. Stegosaurus je taky státním dinosaurem Colorada. Tento dinosaurus měřil obvykle 8 až 9 metrů, ale dosahovat mohl délky až 12
metrů, výšky asi 4 metrů a váhy přes 2 tuny. Své jméno získal díky velkým plátům na zádech které používal k termoregulaci. Podle toho do jaké polohy a kterým směrem pláty natočí může regulovat svou tělesnou teplotu. Dřív se myslelo, že je mohl používat k obraně, ale jistilo se, že je má silně prokrvené (což mu pomáhalo k té termoregulaci) a to by mu moc neprospělo kdyby mu do něj něco kouslo. Krom plátů měl ještě jednu zajímavost která už ovšem sloužila jako zbraň. Na ocase měl dva páry dlouhých trnů. V případě možného ohrožení života začal ocasem divoce mávat ze strany na stranu a v tom případě se i Allosaurus musel mít na pozoru. Stegosaurus byl i přes svůj podivný vzhled a poněkud nebezpečný ocas mírumilovný býložravec. Měl malou hlavu a jeho mozek byl velký asi jako mandarinka (dřív se myslelo, že jako vlašský ořech, takže mu od dřívějších předpokladů trochu přidali), ale i tak neměl moc složité uvažování. Žrát a když se něco přiblíží mávat ocasem. Stegosaurus byl ukázán v Putování s dinosaury, Jurském parku, ve filmu i v knize (ve filmu ho v prvním díle nahradil Triceratops) a Planeta dinosaurů.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 3. dubna 2014 v 14:51 | Reagovat

Pěkné, možná bych akorát napsal "v Jurském parku, ve filmech i v knize", protože se objevil ve druhém i třetím díle a v jedničce je stejnak v laboratoři jeho jméno napsáno, jinak ale skvělý popis!

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 3. dubna 2014 v 15:28 | Reagovat

Nádherné, ostatně, jako vždy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama