Iguanodon

16. dubna 2014 v 16:07 | Martinoraptor |  Druhohorní tvorové
Iguanodon (" leguání zuby") byl rozsáhlý rod ornitopodního dinosaura. Vědci pojmenovali mnoho druhů Iguanodona, které pocházely jak z Jury tak z Křídy a to v Evrope, Asii a Severní Americe. Jedna z fosílií nalezených v České republice roku 2003 bývá označován jako Iguanodon a jde tak o prvního českého dinosaura. První fosílie tohoto rodu nalezl amatérský paleontolog a lékař, Gideon Mantell, a to v Tilgatském lese poblíž vesnice Cuckfield v anglickém hrabství Sussex. Iguanodon byl také jeden z těch co původně definovali dinosaury. Iguanodon je dobře známý dinosaurus i těm, kteří se v oblasti dinosaurů příliš nevyznají, od doby učiněny mnohé další objevy - včetně dvou téměř kompletních koster - o tomto živočichovi a vědcům se podařilo zjistit Toho o něm poměrně hodně. Iguanodon byl mohutný býložravec. Jeho největší a také nejznámější druh - Iguanodon bernissartensis - ten mohl dosáhnout délky 10 metrů - největší jedinci dokonce 13 metrů - a váhy 3 tun.


Ostatní druhy nebyly tak velké a dosahovaly délky jen něco kolem 8 metrů. Iguanodon měl úzkou lebku zakončenou rohovinovým zobákem ve kterém měl plno zubů, které - jak už napovídá jeho jméno - připomínají zuby leguána, jen jsou víc u sebe. Stejně jako ostatní kachnozobí dinosauři, i Iguanodon potravu před polknutím rozžvýkal. Žádný zobák se sice nezachoval, ale jeho tvar se dá odhadnout z ostatních kostí. Iguanodon měl zvláštní palec, který trčel jako bodec od ostatních prstů. Paleontologové si nejprve mysleli, že tento bodec měl Iguanodon na nose. Až později se zjistilo, že to byl palec. Ten mohl sloužit jako obrana proti predátorům nebo s jeho pomocí získával potravu, o jejich opravdovém využití se stále ještě diskutuje. Iguanodon se také dokázal postavit na zadní nohy a dosáhnul tak na vyšší větve, ale mohl po nich i běžet. Čím větší, těžší a starší Iguanodon byl, tím méně oblíbený u něj běh po zadních byl. Je vcelku pravděpodobné, že Iguanodoni žili ve stádech ovšem dokázané to není. K jeho popularitě přispěly i dva modely Iguanodona v životní velikosti stojící v Crystal Palace v Lodnýně. Ty se ovšem realitě moc nepodobají. Jsou podle prvních popisů a vypadají tam jako velcí,slonům podobní, čtyřnozí tvorové ( kteří mají navíc na nose ten roh). Iguanodon byl zobrazen opravdu v mnoha filmech a knihách. Hrál hlavního hrdinu v pohádce: Dinosaurus, je to jeden ze tří dinosaurů, kteří inspirovali godzzilu ( další byli Tyrannosaurus a Stegosaurus). Byl zobrazen v Putování s dinosaury. Jeho krátký popis naleznete v knize Galerie dinosaurů a v knize Velká kniha o pravěku a dalších. Iguanodon byl celkově velice úspěšný druh, ale bohužel ani on se neubránil osudu ostatních dinosaurů a na konci Křídového období vyhynul.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 16. dubna 2014 v 16:44 | Reagovat

Překrásné (akorát je to Iguanodon bernissartensis). Jinak ale víš, že v Putování s dinosaury: Země obrů to nebyl Iguanodon, ale Macrogryphosaurus?

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 16. dubna 2014 v 17:26 | Reagovat

Vskutku úžasný popis!! Byl to mimořádný živočich, nádherné obrázky!! Je štěstí, že se našel i u nás..

3 Antroz T6 Antroz T6 | Web | 16. dubna 2014 v 20:33 | Reagovat

Skvělý popis, velmi zajímavé a nádherné zvíře. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama