Pachycephalosaurus

23. února 2014 v 14:49 | Martinoraptor |  Druhohorní tvorové
Pachycephalosaurus ("tvrdohlavý ještěr") je známý, středně velký dinosaurus žijící na území dnešní Severní Ameriky v období Křídy před asi 70 - 65 miliony lety. Tento druh dal název celé skupině Pachycephalosaurů. Je znám svou výraznou lebkou na které měl velkou, tvrdou kost tvořící jakousi helmu a většina vědců zastává názor, že se jimi o sebe trkali při bojích o samice. Kdysi se myslelo, že

šlo o mozkovnu a tito plazi byli velice inteligentní. Později se ovšem prokázalo, že tito dinosauři nebyli vůbec tak inteligentní a tato helma sloužila jinak. Paleontolog Jack Horner zastává názor, že Pachycephalosauři se vůbec netrkali protože jejich hlavy byly moc křehké a sloužily pouze jako lákadlo nebo na odrazení. V tom má ovšem Horner tvrdou konkurencí od vědců kteří prokázali, že hlavy byly tvrdé a měřily až 23cm. Pachycephalosaurus sám byl dlouhý asi 5 metrů a jeho maximální váha se odhaduje na asi 2 tuny. Na výšku však dosahoval maximálně jen velikosti člověka. Byl to dvounohý dinosaurus živící se tuhou rostlinnou stravou. Vsoučasnosti je jako platný druh uznáván pouze Pachycephalosaurus wyomingensis. Je znám je z jedné lebky a několika kostí. První ostatky byly nalezeny už v 50 letech 19 století. Jeho fosílie byly nalezeny v Montaně, Wyomingu a Jižní Dakotě. Pachycephalosaurus je poměrně známý a byl ukázán například v dokumentu Nejpodivnější dinosauři, ale třeba i ve filmu (nejsem si jistý jestli i v knížce) Jurský park: Ztracený svět.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 23. února 2014 v 15:00 | Reagovat

Náádherný obrázek, jestli Ti to nebude vadit, tak si ho někdy dám taky na blog. Článek je také krásný. Doma mám figurku Pachycephalosaura zbarveného právě jako ve JP2.

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 23. února 2014 v 15:04 | Reagovat

Opravdu pěkný popis i obrázek!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama