Únor 2014

Cryolophosaurus

27. února 2014 v 16:38 | Martinoraptor |  Druhohorní tvorové
Cryolophosaurus ("zmrzlý ještěr s korunkou") byl úžasný predátor žijící před 194 - 188 miliony lety. Cryolophosaurus byl dobře stavěný teropod. I když není známo příliš druhů kteří žili na Antarktidě byl na svou dobu jeden z největších ( a ne jen na Antarktidě). Dosahoval délky 6 - 8 metrů, 3 metrů na výšku a 460kg váhy. Měl na hlavě zvláštní hřebínek který trochu připomíná účes Elvise Presleyho a vysloužilsi tak přezdívku: "Elvisaurus". Hřebínek byl křehký a na
nevhodném místě aby mohl být použit k boji. Cryolophosaurus jej tedy určitě používal v období páření. Buď při lákání samic nebo k zastrašování soupeřů. Byl to první masožravý dinosaurus objevený v Antarktidě a taky jeden vůbec z prvních co tam byli objeveni. Dnešní Antarktida je bezútěšná pláň ledu a moře, ale tehdy to tak nebylo. Bylo tam chladněji než jinde, ale i tak bylo území pokryto hustými lesy ve kterých se Cryolophosaurus skryl a lovil. Byl to rychlý a silný lovec. Kvůli přítomnosti primitivních i pokročilých znaků je jeho systematické zařazení pro vědce tak trochu záhadou. Cryolophosaurus byl popsán během let 1990 - 1991. Byli to rychlí a silní predátoři a plně vzrostlému jedinci se na jeho území nic nemohlo postavit - samozřejmě krom jiného Cryolophosaura. Tento predátor je znám z lebky, stehenní kosti a několika dalších kostí. Není příliš známo jaká další zvířata vedle Cryolophosauražila. Je znám druh Glacialisaurus, několik savců podobný plazům, jeden pták a nejspíš i další druhy které zůstávají neznámé. Cryolophosaurus není tak známý druh, ale byl skvěle zobrazen v dokumentu: Vláda dinosaurů.

Je tady další článek do rubriky: Z dob dinosaurů. Tentokrát o Cryolophosaurovi což je můj druhý nejoblíbenější dinosaurus vůbec tak doufám, že se vám popis líbí.

Carbonemys

26. února 2014 v 16:40 | Martinoraptor |  Třetihorní tvorové
Jméno: Carbonemys
Potrava: Predátor
Výskyt: Paleocén

Před 60 miliony lety byly bažiny nebezpečným místem. Účinná obrana před hady a krokodoýly byla velikost. Carbonemys ("úhelná želva") je druh pravěkého predátora žijícího před asi 60 miliony lety v třetihorách. Tehdy se na zemi vyskytovalo mnoho dravých plazů i když éra dinosaurů už skončila. Carbonemys byla jen jedna z velkých dravých želv které v té době obývaly deštné lesy a bažiny. Dosahovala velikosti 1,72 metrů což z ní činí jednu z největších želv vůbec. Pokud se dožila dospělosti stejně jako ostatní želvy co v tu dobu žily v pravděpodobně i Carbonemys žila spokojeným životem protože krokodýli si na ní netroufli a Titanoboa by jí celou nepozřela. Navíc se mohla bránit kousnutím čelisti kteé mohlo ošklivě bolet. Carbonemys lovila plazy a ryby, ale její čelisti byly dost masivní a silné na to aby lovila krokodýly i když dospělého krokodýla by asi zabít nedokázala. První fosílie této želvy byly nelezeny roku 2005 na území Severní Carolíny. Je znám pouze jeden druh této želvy - Carbonemyscofrinii. Carbonemys byla obávaným predátorem tehdejších časů. Tato želva byla spolu s hadem Titanoboa a želvou Puentemys nalezena v dole Cerrejónu.


Mosasaurus

25. února 2014 v 15:52 | Martinoraptor |  Mořští tvorové
Jméno: Mosasaurus
Výskyt: Křída před 70 - 65 miliony let
Potrava: Cokoliv co dokázal ulovit
Mosasaurus ("ještěr od řeky Mázy") je ještěr křídového mořského plaza z čeledi Mosasauridů. Rod Mosasaurus dnes zahrnuje až 19 druhů. Nejmenší dosahovali 3 metrů a ti největší dorůstali až 18 metrů takže to byli jedni z největších mořských plazů své doby a také jedni z největších mořských plazů vůbec. Poněkud připomínali hada a taky byli jeho blízcí příbuzní. Ti malí Mosasauři žili hlavně u pobřeží a lovili žraloky a velké ptáky i když tam byli vystaveni trochu nebezpečí ze strany 6 metrové dravé ryby. Obří Mosasauři žili dál na otevřeném moři, kde lovili žraloky, obří hlavonožce, obří želvy, jiné druhy dravých plazů, přerostlé ryby a dokonce i jiné Mosasaury. Měli velice silné čelisti se zuby které dokázaly drtit schránky nebo řezat a rvát maso přímo z kostí. Jeho silný ocas mu dával obrovskou rychlost a hbitost takže skoro nic proti němu nemělo šanci. Měli dokonale hydrodynamický tvar těla. Navíc se obří Mosasauři sdružovali do skupin, aby chránili svá mláďata a věřte, že když už na ně něco zaútočilo, byla to ztělesněná zuřivost. První Mosasauři byli nalezeni už roku 1764 na území Nizozemska. Před miliony lety ovšem žily na území celé Evropy, Afriky, Severní Ameriky, Nového Zélenadu a Austrálie. Stejně jako většina forem na naší planetě i Mosasauři vyhynuli spolu s dinosaury. Mosasaurus byl zobrazen například v Putování s dinosaury speciál: Mořská monstra, Vláda dinosaurů a další.

Pachycephalosaurus

23. února 2014 v 14:49 | Martinoraptor |  Druhohorní tvorové
Pachycephalosaurus ("tvrdohlavý ještěr") je známý, středně velký dinosaurus žijící na území dnešní Severní Ameriky v období Křídy před asi 70 - 65 miliony lety. Tento druh dal název celé skupině Pachycephalosaurů. Je znám svou výraznou lebkou na které měl velkou, tvrdou kost tvořící jakousi helmu a většina vědců zastává názor, že se jimi o sebe trkali při bojích o samice. Kdysi se myslelo, že

šlo o mozkovnu a tito plazi byli velice inteligentní. Později se ovšem prokázalo, že tito dinosauři nebyli vůbec tak inteligentní a tato helma sloužila jinak. Paleontolog Jack Horner zastává názor, že Pachycephalosauři se vůbec netrkali protože jejich hlavy byly moc křehké a sloužily pouze jako lákadlo nebo na odrazení. V tom má ovšem Horner tvrdou konkurencí od vědců kteří prokázali, že hlavy byly tvrdé a měřily až 23cm. Pachycephalosaurus sám byl dlouhý asi 5 metrů a jeho maximální váha se odhaduje na asi 2 tuny. Na výšku však dosahoval maximálně jen velikosti člověka. Byl to dvounohý dinosaurus živící se tuhou rostlinnou stravou. Vsoučasnosti je jako platný druh uznáván pouze Pachycephalosaurus wyomingensis. Je znám je z jedné lebky a několika kostí. První ostatky byly nalezeny už v 50 letech 19 století. Jeho fosílie byly nalezeny v Montaně, Wyomingu a Jižní Dakotě. Pachycephalosaurus je poměrně známý a byl ukázán například v dokumentu Nejpodivnější dinosauři, ale třeba i ve filmu (nejsem si jistý jestli i v knížce) Jurský park: Ztracený svět.

Ichthyostega

22. února 2014 v 15:31 | Martinoraptor |  Prvohorní tvorové
Jméno: Ichthyostega
Výskyt: Devon
Potrava: Predátor
Ichthyostega byl bazální tetrapod žijící v období Devonu před asi 360 miliony lety na území dnešního Grónska. Ichthyostega dosahoval zhruba 1,5 metru. Tohoto ohromného obojživelníka objevil kolem roku 1932 GunnarSave-Soderbergh a pojmenoval ho Ichtyhostega ( "ichthyos" ryba a "stegos" plát což je termín často používaný pro prehistorické obojživelníky). Vědci se domnívali, že našli přechodný článek mezi rybou a obojživelníkem. Ichthyostega měl plíce a končetiny takže mohl vylézt na souš, ale on pravděpodobně mnohem raději trávil svůj život ve vodě a bažinatých jezírcích než na souši. Měl plochou lebku s mnoha ostrými Labyrynthodontími zuby takže to byl pravděpodobně predátor který se živil především rybami. Jsou známy čtyři druhy tohoto tvora:

Ichthyostega stensioei
Ichthyostega watsoni
Ichthyostegaeigili
Ichthyostegakochi

Nikdo přesně nevěděl jak mohly rybě vyrůst končetiny a jak mohla evoluce stvořit takového hybrida. Spolu s Acanthostegou to byl asi nejstarší obojživelník co kdy žil a když se dostal na veřejnost těšil se velké oblibě (dokonce se její jméno učili ve školách).Cladoselache

20. února 2014 v 13:16 | Martinoraptor |  Mořští tvorové
Jméno: Cladoselache
Výskyt: Devon
Potrava: Ryby
Cladoselache je druh dávno vyhynulého žraloka žijícího v období Devonu. Je to jeden z nejznámějších, prvních žraloků co žil a od dnešních žraloků se výrazně liší. Měl anatomické rysy odkazující do rodu Lamnidae. Dosahoval délky asi 1,8 metrů a díky aerodynamického tvaru a rozeklaného ocasu byl Cladoselache rychlý a hbitý lovec což se mu hodila nejen při lovu, ale když chtěl utéct například Dunkleosteovi. Měl dvě hřbetní ploutve z čehož ta první byla větší než zadní. Křižoval moře Severní Ameriky a lovil především ryby. Kromě fosílií byly nalezeny a poměrně dobře zachovány i orgány, svalová vlákna a vzorky kůže. Bylo nalezeno víc jak 100 fosílií které byly pozoruhodně zachovalé. Většina jich pochází z Cleveland Shale. Nikdo ovšem přesně neví jak se rozmnožovali protože orgán který moderní žraloci používají k rozmnožování těmto žralokům chybí. Je možné, že používali vnitřní oplodnění Jsou známy jedenáct druhů tohoto rodu.

Argentavis

19. února 2014 v 12:34 | Martinoraptor |  Třetihorní tvorové
Jméno:Argentavis magnificens
Potrava: Především mršiny
Výskyt: Pozdní Miocén
Argentavis magnificens ( "velkolepý argentinský pták") byl jedním z největších létajících ptáků co kdy na světě žili. Jak už napovídá jméno byly jeho fosílie nalezeny v Argentině v období Miocénu před asi 6 miliony lety. Někdy se mu také říká "obří teratorn". Neuvěřitelné rozpětí tohoto ptáka činilo 7,5 metru, sám měřil 1,26 metrů a vážil cca. 72 kg. Řeší se jak se takhle těžký tvor vůbec dokázal zvednout ze země protože nejtěžší dnešní pták co umí létat váží jenom 21 kg. Nakonec se odvodilo, že Argntavis používal svá křídla hodně jako pterosauři: Mával s nimi jen opravdu občas, ale spíše klouzal po teplých vzdušných proudech. Klima andských podhůří v Argentíněbylo tehdy velice teplé a tak ptákovi nedělalo prakticky žádný problém zůstat ve vzduchu. Argentavis byl hodně aerodynamický a smrtící takže je možné, že sám lovil, ale spíš jenom létal a čekal až se predátoři jako Thylacosmilus nažerou a pak se přiživil na jejich kořisti. Vyhynul pravděpodobně proto, že se nedokázal přizpůsobit změnám na začátku Pliocénu.

Allosaurus

18. února 2014 v 9:29 | Martinoraptor |  Druhohorní tvorové
Allosaurus ("neznámý nebo divný" ještěr) je známý teropod z období Jury. Často se mu přezdívá "lev jury". Dosahoval délky zhruba 10 metrů, a váhy 1,5 tuny, ale odhaduje se, že odrostlejší jedinci měřili dokonce až 12 metrů a vážili zhruba 3 tuny, pokud ano byli to největší predátoři své doby. Stejně jako

ostatní dinosauři, tak i tito teropodi snášeli vejce. Je možné, že tito predátoři byli často sledováni Ceratosaury kteří se přiživovali ně jejich úlovcích a bylo možné, že se s Allosaury i utkávali, ale pravděpodobně to většinou dopadlo tak, že Allosaurus s přehledem vyhrál, pokud neměl Ceratosaurus posilu. Lovili především menší kořist jako byl Camptosaurus případně Stegosaurus ovšem ve větším počtu byl schopen zabít i sauropoda jako byl Diplodocus. Allosaurus byl nepochybně predátorem, ale někteří vědci tvrdí, že měl moc slabý zkus na zabití jakékoli kořisti. Používal ovšem zajímavou taktiku. Používal hlavu jako sekyru. Zatloukal svou horní čelist do krku oběti a ta úmírala v šoku a na ztrátu krve. V roce 1991 byla objevena fosílie Allosaura která dostala název "Big Al". Jde o 8 metrů dlouhého - ne zcela dospělého - jedince který nese stopu 19 vážných zranění či chorob které za svůj život utrpěl. Je zázrak, že s tolika zraněními přežil tak dlouho. Jeho fosílie jsou také velice zachovalé a těší se nesmírné slávě jak u vědců i u veřejnosti. Allosaurus byl zobrazen v dokumentech:
Planeta dinosaurů, Putování s dinosaury, Putování s dinosaury speciál: Balada o Allosaurovi, Vláda dinosaurů a dalších. Já řeknu jedno: Je to naprosto úžasný plaz.

Diictodon

17. února 2014 v 15:30 | Martinoraptor |  Prvohorní tvorové
Jméno: Diictodon
Výskyt: Perm
Potrava: Býložravec
Diictodon byl malý synapsid žijící před 260 miliony lety v období Permu. Dosahoval pouhých 45 centimetrů. Pravděpodobně jako jeho příbuzní měl i on dlouhé, hlodavé zuby. Hloubil hluboké nory dosahující délky 1,5 metru ve kterých žily páry. Sdružovali se, ale do skupin což bylo prospěšné, protože ve větším množství měli větší šanci odhalit blížící se nebezpečí. Diictodon byl býložravec a živil se kořínky, hlízami a pouštními rostlinami které našel. Mohl žít v okolí oáz a vodních toků u kterých různé rostliny rostly. Diictodon se mohl stávat kořistí různých predátorů jako byl rod Gorgonops ovšem to by ho ovšem musel nejdřív chytit. Fosílie Diictodona byly nalezeny v Jižní Americe a Asii ale mohl žít i jinde. Diictodoni byli jedním slovem roztomilí a taky dost hbití. Známe sedm druhů Diictodonů. Tenhle malý plaz podobný savci je velice známý a byl zobrazen například v Putování s pravěkými monstry a myslím, že se jím i docela povedl v Pravěk útočí.

Metriorhynchus

16. února 2014 v 12:58 | Martinoraptor |  Mořští tvorové
Jméno: Metriorhynchus
Výskyt: Jura
Potrava: Ryby a amoniti

Metriorhynchus byl blízkým příbuzným dnešních aligátorů a krokodýlů, ale přizpůsobil se pro život v moři. Žil poblíž pevniny. Není ovšem příliš známo jestli vylézal na souš a kladl vajíčka jako želvy a nebo rodil přímo živá mláďata. Metriorhnychus také neměl tvrdou kůži jako dnešní krokodýlové, jeho kůže byla velice hladká a on sám měl proudnicový tvar těla a ve vodě byl tedy velice mrštný a hbitý lovec. Chytal rychle se pohybující ryby a amonity zřídka dokázal také ulovit létající plazy co letěli nad hladinou a chytali ryby. Dosahoval délky asi 3 metrů. Přesto, že Metrirhynchus byl predátor mohl být také loven mnohem většími predátory a je pravda, že jeho jedinou možností bylo utéct. Jeho nohy vypadaly více jako ploutve než jako nohy nejspíš z důvodů vyšší rychlosti, lepší manévrovatelnosti a celkově delšího žití. Jeho fosílie se nalezly v Anglii, Francii, Německu, Argentíně a Chile. Metriorhynchus byl zobrazen v Putování s dinosaury speciál: Mořská monstra a byl vyobrazen ve filmu: Doba ledová: Obleva, kde hrál úlohu masožravého ještěřího monstra.