Leden 2014

Brontoscorpio

31. ledna 2014 v 13:29 | Martinoraptor |  Mořští tvorové
Jméno: Brontoscorpio
Výskyt: Silur
Potrava: Masožravec

Brontoscorpio - ("hromový škorpion - metr dlouhý štír opatřen žábrami a velkým ostnem na zádech. Pravděpodobně žral všechno co dokázal ulovit, červy, ryby nebo jiné druhy mořských členovců. Brontoscorpiovi se vyvinuly velice silné čelisti na rozdrcení kořisti a dlouhá klepeta kterými kořist dokáže chytit. Brontoscorpio také mohl vylézt na souš a krmil se vším co moře vyvrhlo. Země v té době byla jako výheň a nebyl tam skoro žádný kyslík. Brontoscorpiovi to ovšem nevadilo. Chráněn pancířem před sluncem mohl na krátkou chvíli vydržet a mohl i dýchat. Nenadechoval se a nevydechoval jako pozdější formy života , pouze vstřebával kyslík do krve. Poprvé byl Brontoscorpio popsán roku 1972 a je známá jen jedna část těla. Velikost štíru vědcům vyšla v porovnání s jinými druhy štírů. Brontoscorpio byl zobrazen např. v: Putování s pravěkými monstry. Na anglické Wikipedii naleznete jeho - ne moc dlouhý - popis.

Chalicotherium

30. ledna 2014 v 16:16 | Martinoraptor |  Třetihorní tvorové
Jméno:Chalicotherium
Potrava: Listy ze stromů
Výskyt: Oligocén (před 25 miliony lety)

Chalicotherium byl skoro 3 metry veliký savec žijící před 25 miliony lety na území dnešní Asiie (především Mongolska) Evropy a Afriky. Neznám žádné zvíře ke kterému bych jen trochu mohl přirovnat vzhled tohoto zvířete. Je to ovšem dávno vyhynulý rod sudokopytníků takže má možná několik rysů koně (např. hlava). Na předních tlapách mělo Chalicotherium dlouhé drápy jako nějaký lenochod. Pravděpodobně z důvodů zachování těchto drápů chodilo Chalicotherium stejně jako některé druhy dnešních opic. Jeho obrovité drápy mohly poskytovat účinnou obranu proti případným útočníkům, ale také si jimi mohlo přitahovat ty nejchutnější větve a požírat je. Nejbližší příbuzní Chalicotheriajsou koně, nosorožci a tapýři. S příchodem pozdějšího období Miocénu Chalicotheriumvymřelo, nejspíš s důvodů klimatických změn kterým se nedokázaly přizpůsobit i mnozí jiní živočichové.

Snad se vám můj popis tohoto zvláštního savce líbil, brzy přibudou další články.

Vláda dinosaurů

28. ledna 2014 v 19:29 | Martinoraptor |  Dokumenty
Vláda dinosaurů nebo doslovně Dinosauří revoluce ("Dinosaur Revolution nebotéž Reign Of The Dinosaurs") je dokument o pravěku. Pochází z roku 2011 a má celkem čtyři části: Evoluční vítězové, U napajedla, Taktika přežití a Poslední dějství. Všechny jsou extrémně zajímavé a celý dokument vypráví o světě pravěku podle nejnovějších vědeckých poznátků které ukázuje dinosaury mnohem víc inteligentnější, zajímavější a celkově složitější než si je kdysi lidé představovali. První díl popisuje, život řady druhů dinosaurů od Eoraptora a Gigantoraptora, ale bylo tam několik zvířat žijící souběžně s dinosaury. Druhý díl se zaměřuje na Allosaura se zlomenou čelistí který je králem svého údolí ale pak mu jeho pohodu naruší Torvosaurus. Allosaurus ovšem najde nečekaného spojence v "boji" proti Torvosaurovi ( nepřítel mého nepřítele je můj přítel). Třetí díl je udělán v podstatě stejným způsobem jako první, ale vypráví se zde o jiných druzích. Čtvrtý díl pojednává o Tyrannosaurovi a Troodonovi který přežívá následky dopadu meteoritu které se blíží následkům nukleární války. Já dokument doporučuji. Krom výborně graficky vytvořených dinosaurů a vědeckých faktů obsahují dokumenty i trošku vtipnější části ( jako je sjednávání si ticha v noci ). Na stažení je například na Ulož.to.Mám tu první dokument co se pravěku týče. Doufám, že se vám bude můj popis dokumentu líbit a jestli jste jej ještě neviděli, doufám, že se vám bude líbit i samotný dokument.

Kalendář 2014 leden

27. ledna 2014 v 14:43 | Martinoraptor
O tohle už jsem se pokoušel dřív, ale nešlo to protože se vždycky posunula tabulka. Konečně jsem vymyslel řešení jak vyřešit tento nevyřešitelný problém a dal jsem tam prostě obrázek. Jestli chcete můžu v tom pokračovat. Normálně bude kalendář přibývat na začátku měsíce, ale tentokrát se to moc nepovedlo.


LEDEN

Prehistorické zvíře měsíce: Leallynasaura. Tento malý býložravý dinosaurus byl schopen přečkat teploty pod bodem mrazu což bylo nutné protože žil v Austrálii a ta nebyla až tak teplá jako zbytek světa. Měl dobrý zrak i zuby které dokázaly otrhat a zpracovat i tu nejtužší stravu. Leallynasaura dorůstala délky jednoho metru a výšky zhruba 80cm.

Velociraptor

26. ledna 2014 v 14:35 | Martinoraptor |  Druhohorní tvorové
Velociraptor ("dravý pták nebo plenitel") byl malý, rychlý a inteligentní zabiják. I když byl ve skutečnosti zcela jiný než v Jurském parku ( tam hrál doopravdy Utahraptor) nebyl o nic méně smrtící a nebezpečný. Dosahoval délky 2 metrů a výšky asi 1 metr. Žil v Mongolských pouštích před 80 - 71 miliony lety v období Křídy. Jeho oblíbenou kořistí byl Protoceratops.
Byla také nalezena jedna fosílie kde jsou Velociraptor a Protoceratops pohřbeni ve smrtícím sevření při boji. Hlavní bojovou zbraní byl Velociraptorův zlověstný dráp. Nejprve se myslelo, že ho používal aby oběti rozpáral, ale ukázalo se, že s ním spíš podal do krku kde s trochou štěstí probodl nějakou krční tepnu a oběť během několika minut nebo vteřin zahynula. Případně dráp použil jako hák kterým se zasekl do kůže a na zranitelná místa útočil zuby. Skupinové fosílie dokazují, že Velociraptoři žili a lovili ve smečkách. Velociraptor byl nejspíš opeřený druh, ale peří nepoužíval k letu. Většinu ho používal k termoregulaci, ale prodloužená brka na předních končetinách užíval jako pštros, k
manévrování mezi kameny a porostem při pronásledování kořisti i když Velociraptor nejspíš vypadal poněkud elegantněji. Velociraptor byl zobrazen například v dokumentu: Pravda o dinosaurech zabijácích nebo v dokumentu: Vláda dinosaurů. Velociraptor byl úžasný predátor a je to snad můj nejoblíbenější dinosaurus ze všech ( taky jsem jeho příbuzný Smějící se ).

Snad se vám popis Velociraptora bude líbit. Je to jeden z nejdelších článeků jaký tady mám tak si ho užíjte.

Pterygotus

25. ledna 2014 v 12:36 | Martinoraptor |  Mořští tvorové
Jméno: Pterygotus
Výskyt: Silur - Devon
Potrava: Masožravec

Tentokrát zabruslíme trochu víc do minulosti a podíváme se na jednoho z mořských štírů. Tentokrát druh Pterygotus což byl druhý největší mořský škorpion co kdy žil. Dosahoval délky asi 2,5 metrů (plus mínus, názory na jeho maximální velikost se pohybují od zhruba 2 do 3 metrů). Stejně jako ostatní mořští štíři neměl ani Pterygotus
na ocase bodec nebo dokonce jed, ale byla to spíš jakási ozdoba případně kormidlo. Kořist drtil svými mocnými klepety. Pterygotus měl čtyři složené oči. Přední byli ve předu hlavy a menší zadní na temenu hlavy. Bylo nalezeno mnoho druhů Pterygotů mezi něž patří například Pterygotusarcuatus, P. barrandei, P. bolivianus, P. carmani, P. cobbi a další. Jeho fosílie se objevily především na Britských ostrovech, ale i v Severní Americe. Pterygotus byl velký a nepružný takže nemohl moc rychle plout a tak většinou chodil po dně a když zrovna plaval nejspíš to dělal jako velryby, svým obrovským ocasem. Pterygotus přežil až do Devonu a pozdější druhy už byly jenom menší a hbitější než Pterygotus.

Acrocanthosaurus

19. ledna 2014 v 11:17 | Martinoraptor |  Druhohorní tvorové
Acrocanthosaurus ("ještěr s velkými trny") byl obrovský predátor žijící před asi 116 až 110 miliony let v období spodní křídy na území dnešního Texasu, Oklahomy, Arkansasu nebo Marylandu. Dosahoval délky asi 12 metrů a vážil 3 - 6 tun. Patřil do čeledi Carcharodontů. Krk měl pravděpodobně vodorovnější než většina ostatních teropodů.Acrocanthosaurusměl protáhlé páteřní obratle z čehož nejdelší byly nad bedry. Vědci dlouhou dobu diskutovali o tom k čemu sloužily ostny na zádech a ještě teď to s určitostí neví. Někteří říkali, že ostny držely velkou plachtu sloužící k termoregulaci, lákání samic nebo komunikaci mezi druhy jako u mnoha dalších druhů dinosaurů. Jiná teorie tvrdí, že ostny držely jakýsi hrb ve kterém dinosaurus skladoval tuk podobně jako dnešní velbloudi. Dříve se myslelo, že Acrocanthosaurus je striktní predátor, ale je vypadá to, že žral hojně i mršiny a dokázal v honbě za nimi ujít velké vzdálenosti.

Nigel Marven

18. ledna 2014 v 12:27 | Martinoraptor |  Moje obrázky
Je tady další obrázek. Tentokrát jsem ho namaloval na papír trochu jiným stylem. V podstatě stíny jsem vybarvil modře a světlo žlutě a myslím, že to vypadá docela hezky. Napiště co si o tom myslíte, jestli se vám to líbí nebo ne.Apidium

16. ledna 2014 v 17:32 | Martinoraptor |  Třetihorní tvorové
Jméno:Apidium
Potrava: Býložravec
Výskyt:Eocén (36 - 32 miliony lety)

Apidium byl malý primát jehož jméno je poněkud zvláštní. Znamená to totiž "malý býk". To jméno pochází z dob kdy si ještě lidé mysleli, že kosti Apidia žilo v Eocénském Egyptě ve stromech. Apidia byla velice společenská zvířata a samci byli mnohem větší než samice. Na rozdíl od svých nočních předchůdců byla Apidia uzpůsobená pro život a se svým bystrým zrakem vyhledávala plody ovocných stromů a sem tam nějaký hmyz. Apidia měla také velice silné a chápavé nohy kterými se dokázal udržet skoro na všech větvích čímž si zaručoval, že nesletí přímo do tlamy nějakého predátora a dokázal udělat obrovské skoky což bylo v tu dobu v Egyptě nutné pokud se chtěli dostat z jednoho stromu na druhý a neskončit ve vodě a opět v tlamě nějakého predátora. Apidium bylo velké asi 30 centimetrů i bez ocasu a docela hlasité. Tyto malé opičky byly zobrazeny v dokumentu Putování s pravěkými zvířaty - Zabijácká velryba kdy jednu z nich dostal žralok.

Odhalení příšery jezera Loch Ness

13. ledna 2014 v 17:07 | Martinoraptor |  Dokumenty

Nedávno jsem viděl dokument který mě docela zaujal. Je z roku 2008 takže už jste ho určitě mnozí viděli. Jak už napovídá název točí se kolem odhalení slavné Lochneské příšery. Tým vědců zkoumá pravděpodobné možnosti. Vědci nám odhalí podvrh jedné z nejznámějších fotografií Nessie a vyloučí a navrhnou několik zajímavých teorií od přežívajícího plesiosaura přes nedorozumění až k podivně vyvinuté želvě. Dokument se dá v SK sehnat na Ulož.to ( kde jsem to taky sehnal já) a určitě stojí za shlédnutí. Nebudu vám už prozrazovat jak to s Nessie vlastně dopadne, ale co Nessie vlastně je nemůžeme říct najisto ani po tomto pátrání.