Prosinec 2013

Tyrannosaurus Rex

31. prosince 2013 v 23:59 | Martinoraptor |  Druhohorní tvorové

Tyrannosaurus Rex "Tyranský ještěří král" je určitě neznámější dinosaurus ze všech. Byl jeden z největších masožravých dinosaurů a i když přišel o metu největšího dinosauřího predátora stále ještě to byl jeden z největších suchozemských predátorů co na světě kdy žili. Největší dosud objevený exemplář Tyrannosaura - pojmenován podle objevitelky SueHendricksonové "Sue"- měřil 12,8 metrů a zaživa vážil 6,5 tuny. Některé samostatné kosti však svědčí o ještě větších
jedincích. Odhaduje se, že největší Tyrannosauři byli dlouzí 14 metrů a vážili 8 tun. Tyrannosaurus žil ke konci éry dinosaurů, asi před 68 - 65 miliony lety. Byl to vrcholový predátor svého místa a času. Podle výzkumu mozkové dutiny to vypadá, že inteligenčně na tom nebyl nejlépe , přesto však měl IQ 2,5krát vyšší než dnešní krokodýli. T - Rex měl skvělý zrak a čich a tak dokázal skvěle vyhledat kořist což byli pravděpodobně rohatí a kachnozobí dinosauři. Trannosaurus pravděpodobně dokázal běžet 29 km/h což je na 6 tunové zvíře docela rychlost. Síla Tyrannosauřího skusu mohla dosáhnout 50 až 80 kN. Předpokládá se, že Tyrannosaurus dospíval ve věku 18ti let a dožíval se zhruba 30ti let. Tyrannosauři se s velkou pravděpodobností - stejně jako jejich starší příbuzní Albertosauři - sdružovali do skupin ve kterých lovili a chránili svá mláďata. Paleontolog Jack Horner je toho názoru, že TyrannosaurusRex vůbec nebyl predátor, ale jenom

odporný mrchožrout. "Když se Tryannosaurus našel, řeklo se: Tohle je predátor a vůbec se to neprobádalo" řekl Horner. Jako své argumenty používá jeho skvělý čich kterým dokáže najít mršinu a anatomii Tyrannosaura podle které prý nedokázal příliš utíkat. I kdyby se ovšem ukázalo, že měl pravdu, T - Rex bude navždy znám a milován jako vrcholový predátor svého času, jako nelítostný zabiják, jako opravdový tyranský král dinosaurů.

Tak je tady první přírůstek do nové rubriky. Tohoto krále dinosaurů ani nemusím představovat, ale když už dělám rubriku o druhohorních živočiších nesmí tam chybět. Snad se vám popis bude líbit a šťastný nový rok!!!


Nigel Marven a invaze obřích hadů

31. prosince 2013 v 8:53 | Martinoraptor |  Dokumenty

Nigel Marven a invaze obřích hadů (Giant Snake Invasion,Invasion Of The Giant Pythons: Florida a Giant Pythons). Tento dokument je z roku 2009. Zachycuje Nigela na Floridě kde sleduje především krajty tmavé které pocházejí z Asie. Na Floridu se dostávají jako zvířata na chov. Uprchlá nebo vypuštěná zvířata se na Floridě zabydlela a teď tam žijí ve velkých populacích a ovlivňují původní přírodu (ne moc negativně). NigelMarven nám demonstruje útok krajty s pomocí balónků napuštěných vodou, ukáže nám několik druhů ještěrů, potká papoušky a sám si zaplave s krajtou a uvidíme aligátora lovícího krajtu a obráceně. Potká ovšem i další zvířata jako třeba kolpíci růžoví (to jsou ptáci připomínající pelikána - podle mě) . Nigel se později přidá k odchytovému týmu kde hledají a chytají krajty. Jako milovníka plazů se mi tenhle dokument hrozně líbil a i když je trochu starší tak jej určitě doporučuju.

Bratři Velociraptoři

30. prosince 2013 v 8:31 | Martinoraptor |  Moje obrázky

Po delší době je tu konečně další můj obrázek. Tentokrát zachycuje dva Velociraptory. Jsou zrovna uprostřed pouště a vypadají jako, že cítí nějakého Protoceratopse. Snad se jim lov vydaří.

Liopleurodon

28. prosince 2013 v 12:57 | Martinoraptor |  Mořští tvorové
Jméno: Liopleurodon
Výskyt: Jura (160 - 150 mil. let)
Potrava: Žraloci, mořští plazi nebo obří ryby

Liopleurodon byl velký, dravý a nebezpečný pliosaurus žijící před asi 160 - 150 miliony lety. Velikost Liopleurodona není zcela známá. Pro největší známý exemplář je dána délka asi 7 metrů, ale někteří vědci se domnívají, že mohl měřit něco 10 metrů. Tento pliosaurus měl zřejmě velmi dobrý čich a tak jeho oči nebyly takřka potřebné. Stejně jako ostatní mořští plazi i Liopleurodon musel dýchat vzduch a tak musel čas od času k hladině, ale stačilo mu ovšem aby se pořádně nadechl a dokázal zadržet dech na něco déle než na 3 hodiny. Stejně jako ostatní pliosauři měl iLiopleurodon čtyři silné ploutve které využíval zvláštním způsobem.
Svými ploutvemi pohyboval střídavě nahoru a dolů jako křídly. (Když byly přední dole byly zadní nahoře a opačně). V dlouhé tlamě která tvořila většinu hlavy tohoto dravce měl plno ostrých zubů které byly větší než zuby T - Rexe a které byly vzájemně překřížené takže když jimi něco chytil už to nepustil. Liopleurodon byl rozšířený od Anglie a Franci až k Jižní Americe. Když se ovšem geologické podmínky začaly měnit, Liopleurodon ze světa vymizel. Liopleurodon byl zobrazen například v Putování s dinosaury nebo Putování s dinosaury speciál kde ovšem jejo velikost trochu přehnali.

Tohle neuvěřitelné zvíře jsem poprvé viděl právě v Putování s dinosaury speciál a dlouho už jsem se těšil až o něm napíšu. Je to docela známé zvíře a článek se píše sám tak snad nebudu mít žádné chyby ( co se faktů týče).

Astrapotherium

27. prosince 2013 v 9:38 | Martinoraptor |  Třetihorní tvorové

Jméno: Astrapotherium
Potrava: Vegetace
Výskyt: Paleocén - Miocén
Astrapotherium("velké bleskové zvíře") připomínal bizardního křížence mezi slonem a tapírem. Dosahoval délky 2,5 metru a vážil asi 1000kg. Na výšku měřil asi jako nosorožec. Tento savec byl pravděpodobně vodní živočich nebo alespoň obojživelník. Obýval pravděpodobně bažiny a mokřady. Měl protáhlé špičáky které tvořily malé kly. Nosní dutiny mělo Astrapotherium nahoře na hlavě což ukazuje na přítomnost chobotu.Tento velký savec obýval oblasti Jižní Ameriky a Antarktidy. Astrapotherium se vyvinulo před 59 miliony lety a vyhynulo teprve před 12 miliony lety takže šlo bezpochyby o velice úspěšné zvíře.


Vědci našli kostru neznámého dinosaura

26. prosince 2013 v 14:04 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti

Američtí paleontologové učinili ve státě Utahu nález kostry nového druhu dinosaurů. Nové zvíře dostalo jméno Lythronaxargestes a jeho trojrozměrný model je už k vidění v muzeu v Salt Lake City. Lythoranax byl nalezen v roce 2009 a vykopávky vědcům trvaly další dva roky. Lythoranax byl příbuzným známého TyrannosauraRexe. Vědci věří, že toto zvíře obývalo naši planetu před 80 miliony lety . Byl masožravý, ale živil se prý vším, co našel. Předpokládá se, že ve své době patřil mezi hlavní predátory. Nový druh byl jen o něco málo menší než tyranosaurus, byl dlouhý přes sedm metrů, vysoký 2,4 metru a vážil 2,5 tuny. Objev tohoto tvora také posouvá zpět v čase evoluci skupiny Tyrannosaurů. Lokalita ve které byl dinosaurus nalezen nebyla zcela prozkoumaná a vědci doufají v další neuvěřitelné objevy.
Dneska nemám moc co dělat tak dávám samé nové články, ale pro dnešek už končím. Doufám, že vás tento objev alespoň trochu zaujal.

Dokumenty o přírodě

26. prosince 2013 v 13:33 | Martinoraptor |  Dokumenty
Tahle rubrika nebyla plánovaná, ale budu sem vkládat dokumenty, obrázky z nich a případné odkazy k těmto videím. Vytvořil jsem ji na základě toho, že můj návrh na informování o zajímavých dokumentech byl dobře přijat. Každopádně určitě tam budou přiývat velice zajímavé dokumenty. Rubriku jsem vytvořil protože novinky a zajímavosti jsou původně určeny pro nové objevy a poznatky.

Stethacanthus

26. prosince 2013 v 9:06 | Martinoraptor |  Mořští tvorové
Jméno: Stethacanthus
Výskyt: Devon - Trias
Potrava: Ryby

Stethacanthus je nevelký pravěký žralok. Dosahoval jenom 70cm, maximálně jednoho metru. Vyvinul se v období Devonu a byl to také jeden z prvních žraloků vůbec. Žil pravděpodobně v lagunách kde byl v relativním bezpečí před většími a nebezpečnějšími predátory jako byl Dunkleosteus nebo Hyneria a zároveň mohl pohodlně lovit ryby.
Stethacanthus měl taky velice zvláštně tvarovanou hřbetní ploutev která trochu připomínala kovadlinu. Žralok ploutev mohl využívat pravděpodobně v době páření aby se s ploutví přitisknul partnerovi na břicho nebo s ní zastrašovali protivníky. Je také možné, že ploutev využíval k zastrašování případných predátorů. Stethacanthus byl zobrazen v Putování s pravěkými Monstry, Putování s dinosaury speciál nebo v knize Ztracený svět. Ke konci Karbonu tenhle žralok ze světa vymizel.

Stethacanthus je opravdu pozoruhodný žralok a podle mě jeden z nejpozoruhodějších žraloků v historii.

Euparkeria

25. prosince 2013 v 11:40 | Martinoraptor |  Prvohorní tvorové
Jméno: Euparkeria
Výskyt: Trias
Potrava: Hmyz

Euparkeria je malý ještěr z období Triasu který žil v jehličnatých lesech doby Triasu. V nich lovil malé brouky, larvy nebo létající hmyz. Přesto, že Euparkeria měřil na délku měřil půl metru, maximálně tak metr. Vědci podle uzpůsobení jeho kostí předpokládají, že Euparkeria se dokázal postavit na zadní nohy a chvíli tak běžet. Byl tak rychlejší, mrštnější a lépe mohl lovit hmyz. Z tvorů jako je Euparkeria se později vyvinuly zvířata která ovládla všechny kontinenty na delších 170 milionů let. Euparkeria je tedy předchůdce obrovských kolosů jako je třeba Allosaurus. Fosilie tohoto malého ještěra byly nalezeny pouze na území dnešní Afriky. Euparkeria byl viděn v "Putování s pravěkými monstry".

Doufám, že tam nikde nemám žádnou chybu a, že se vám tenhle tvor zalíbí. Mě připadá zajímavý až až.

Za dob dinosaurů

24. prosince 2013 v 9:36 | Martinoraptor |  Druhohorní tvorové
Otevírám novou rubriku která se bude zaměřovat především na dinosary, malé ptáky a savce žijící v mezozoiku nebo jiná zvěř žijící vedle dinosaurů. První článek do téhle rubriky ovšem napíšu asi až na silvestra tak doufám, že se budete těšit.