Listopad 2013

Lystrosaurus

26. listopadu 2013 v 18:52 | Martinoraptor |  Prvohorní tvorové
Jméno: Lystrosaurus
Výskyt: Trias(250)
Potrava: Vegetace

Lystrosaurusje vyhynulý plaz podobný savci žijící v období Triasu možní i ke konci Permu na území Indie, Afriky, Číny, Ruska a Antarktidy. Dorůstal délky asi 1,5 metru. Tento živočich žil ve stádech přesto, že neznal sociální vazby.
Jejich stáda byla tak velká, že spásala hodně potravy a tak neustále migrovala, aby se vůbec mohla uživit. Byl to taky dobrý plavec a na plaza měl poměrně velký mozek. Lystrosaurus byl jeden z nejvíce prospívajících druhů co na zemi kdy žil a stáda toho druhu tvoří jednu polovinu všeho živého co na Zemi v té době žilo. Když však přibylo vegetace, přibylo i konkurence a Lystrosaurus nedokázal přežít.

Omlouvám se za menší pauzičku, měl jsem toho teď moc.Puentemys

16. listopadu 2013 v 21:59 | Martinoraptor |  Třetihorní tvorové
Jméno: Puentemys
Potrava: Ryby a malí obojživelníci
Výskyt: Paleocén

Želva zvaná Puentemys měla krunýř téměř dokonale kulatý a plochý čímž se bránila před různými predátory jako byli krokodýlové nebo Titanoboa. Dokonce ani had takových rozměrů tuhle kulatou želvu nespolkne. Největší naměřená délka krunýře je 151 cm. Další možností pro využití krunýře je termoregulace - krunýř zvětšoval plochu těla a želva se tak snadněji zahřála což pro ní byla výhoda. Další zajímavost želvy byla, že společně s obřími hady a krokodýly to byl další nebezpečný predátor tehdejší doby a Puentemys nebyla jediná masožravá, želva. Další želva s podobným jídelníčkem je třeba Carbonemys. Žila přibližně před 60 miliony lety v období Paleocénu. Pokud se obří želvy dožily dospělosti prožili zbytek života nejspíš klidně a bezstarostně protože nic je nemohlo ohrozit - nebo k tomu alespoň nemělo pádný důvod.

V tomhle světě bych určitě nechtěl být něčím menším než alespoň šestimetrovým monstrem nebo by byl zázrak kdybych se dožil třínácti - v lidském měřítku.

Ambulocetus

15. listopadu 2013 v 16:36 | Martinoraptor |  Třetihorní tvorové
Jméno: Ambulocetus
Potrava: Především malí savci co se přišli napít
Výskyt: Eocén

Ambulocetus byl třímetrový dravý savec žijící v období Eocénu. Nejvíc připomíná krokodýla. Doopravdy je to ovšem přímý předchůdce největších zvířat co na naší zemi žijí a jedni z největších co na zemi vůbec žili, velryb. Také styl plavání nepřipomínal krokodýla. Nejlépe se styl plavání dá přirovnat k vydře. Přední nohy přitiskne k tělu a pohybuje zadní částí nahoru a dolů. Podobně jako krokodýl ovšem lovil. Jeho specialitou bylo schovat se pod hladinu a čekat než se nějaké přiměřeně velké zvíře - jako například Propalaeotherium-které by mohl ulovit dostane do jeho blízkosti. Pak se prudce vynoří, zvíře popadne a stáhne pod vodu. Ambulocetus usmrcuje tím, že zvíře drží pod vodou a čeká než se utopí. Pak začne požírat. Ambulocetus vyhynul před asi 50 miliony lety, podobně jako jeho spolu-žijící se nedokázal přizpůsobit změně klimatu.

Coelurosauravus

14. listopadu 2013 v 15:29 | Martinoraptor |  Prvohorní tvorové
Jméno: Coelurosauravus
Výskyt: Perm
Potrava: Býložravec

Coelurosauravus je malá ještěrka, jejíž domovskou érou je perm. Tento ještěr dorůstal délky 40 cm. Možná nejvíc připomínal Létajícího dráčka z Asie. Byl opatřen dlouhými blanitými křídly, která byla podepřena kostěnými pruty vycházejícími z boků: V živočišném světě je ta kostra unikátní. Je to první létající obratlovec na planetě i když s těmi křídly nebyl ještě schopen aktivního letu, ale jenom plachtění. Živil se pravděpodobně listím ze stromů a možná i nějakým hmyzem. Coelurosauravus se vyskytoval nejspíše v lesích a žil v hejnech.

Tak pokud tam nemám žádnou chybu tak je to zázrak. No snad se vám ten popis líbil.

Dunkleosteus

12. listopadu 2013 v 17:12 | Martinoraptor |  Mořští tvorové
Jméno: Dunkleosteus
Výskyt: Devon
Potrava: Žraloci,ryby, případně i jiní Dunkleosteové

Dunkleosteus byla obrovská ryba žijící v Devonu. Na délku má 10 metrů a vážil 3,6 tuny. Měla velice silné ploutve aby se dokázala vůbec vyrovnat svojí vlastní váhu. Zatím byla nalezena jen přední třetina rybího pancíře takže se neví jestli byl pancířem pokrytý nebo ne. Ryba byla dost pomalá, alevelice silná ryba. Místo zubů , Dunkleosteus vlastnil dva párů ostrých kostěných desek, které tvořily tvar který trochu připomínal zobák.Byly uzpůsobeny k zabití jediným úderem - naprosto dokonalá sklapovací past. Dunkleosteus žil skoro všude po celém světě. Nic živého proti ní nemělo šanci. Na konci Devonu ovšem ze světa zmizel, nevím ovšem proč.

O tomhle tvoru jsem jen horko, těžko něco sháněl tak doufám, že to mám v pořádku a všechno.

Titanoboa

10. listopadu 2013 v 18:08 | Martinoraptor |  Třetihorní tvorové
Jméno: Titanoboa
Potrava: Krokodýli
Výskyt: Paleocén(60 až 55 mil. let)

Titanoboa byl obrovský had žijící v období Paleocénu. Byl nalezen v areálu cerrejónského dolu. Jeho délku vědci odhadují na 12 až 15 metrů a váhu na 1 tunu čímž zesměšní naše současné hady a předčí i do roku 2009 kdy Titanobou našli největšího známého hada z Eocénu. Je tedy největší dosud objevený had co kdy na světě žil a byl. Usuzuje se, že se choval podobně jako anakonda takže mnoho času trávil ve vodě. Díky jeho velikosti (a možnosti výběru) se předpokládá, že požíral tří a dvou metrové krokodýly a je vcelku jisté, že to byl škrtič. Ve své krajině určitě nebyl jediný nebezpečný živočich. Ve stejném dole bylo nalezeno několik druhů metrových masožravých želv a krokodýlů což znamená, že vody a deštné pralesy v té době byly nebezpečným místem. Titanobou však mohl hrozit snad jen jeden tvor co tam žil( krom jiného jedince , samozřejmě) Acherontisuchus - 6 metrový krokodýl. Je pravděpodobné, že spolu bojovali o potravu a výsledku těchto bojů nebyly jednoznačné. Vědci si myslí, že za velikost jaké tito živočichové dorůstali mohlo klima takže se jednou Titanoboa možná opět vrátí. Titanoboa byl také k vidění v dokumentu: Titanoboa - Megahad minulosti(1) a (2).

Řeknu vám z toho hada mám vážně respekt, ale jako milovník hadů bych ho strašně rád někdy viděl. Třeba se mi to ještě splní. (Co? Snít můžu ne? Smějící se)

Gorgonops

9. listopadu 2013 v 16:54 | Martinoraptor |  Prvohorní tvorové
Jméno: Gorgonops(id)
Výskyt: Pozdní Perm (280 - 250)
Potrava: Skoro všechno co se dá ulovit

Gorgonops je obří a ve své době dominantní predátor. Na délku mohl mít něco přes 3 metry a vážit až 2 tuny. Patřil do skupiny živočichů které označujeme jako savcům podobní plazi. Víc než plazům byl, ale Gorgonops příbuzný savcům. Neměl srst ale vyvinuly se mu na kůži pachové žlázy. Byl to vytrvalý a nebezpečný predátor se skvělým čichem. Snadno skolil Scutosaura, Bunostegase, Diictodona (pokud ho teda chytil) a další. Měl pár zahnutých, šavlovitých zubů jako později v historii Smilodon. Měl čtyři nohy umístěné pod sebe jako pes a ne z boku jako plazi což mu dávalo rychlost a výdrž. Gorgonops přežil asi 30 milionů let pak ovšem v důsledku obří katastrofy na konci Permu vyhynul.

Tak tady je popis Gorgonopse. Doufám, že se vám bude líbit a, že tam nikde nemám žádnou blbost. Brzo přibudou i další články.

Nová rubrika

9. listopadu 2013 v 16:49 | Martinoraptor |  Prvohorní tvorové
Tak, je tady nová rubrika s názvem Země před dinosaury na kterou se už dlouho sám těším. Jak už napovídá název bude se zaměřovat na zvířata žijící před vznikem dinosaurů. Mám už připravený jeden článek tak ho tam za chvíli dám. Doufám, že se vám popisky těch zvířat budou líbit.

Triceratops

8. listopadu 2013 v 13:32 | Martinoraptor |  Moje obrázky
Nakreslil jsem dalšího dinosaura, tentokrát býložravého. Je to rod Triceratops tak doufám, že se bude líbit.

Dinosauři žili zároveň s lidmi a nejpřesnější historii světa popisuje bible(než mě odsoudíte přečtěte si ten článek)

8. listopadu 2013 v 8:21 | Martinoraptor |  Novinky a zajímavosti
Ne nezbláznil jsem se. Na Internetu jsem našel zprávu která mě velice zaujala. Trochu pobavil a pořádně naštvala. na některých amerických základních školách se tohle učí. Já nejsem žádný antikřesťan, ale i tak, to co je v americe učí je děs. Tady je příklad jedné z jejich písemek.
Je země stará miliardy let?
..správná odpověď NE

Žili dinosauři před miliony let?
... správná odpověď NE

Žili dinosauři ve stejné době jako lidé?
... správná odpověď ANO

Čím se na začátku světa živila všechna zvířata a lidé?
... výhradně rostlinou stravou

Co je nejpřesnější kniha popisující historii vesmíru?
... bible

Jaká byla průměrná velikost všech dinosaurů?
... jako ovce

Jak reagovat, když vám někdo tvrdí že je Země stará miliardy let?
... zeptat se ho: 'A ty jsi u toho snad byl?'

Jestli se alespoň trochu zajímáte o pravěk tak jste v tomhle testů propadli.
Podobných škol v USA vyučujících jediný a správný kreacionismus místo té kacířské a bibli odporující evoluci bude pravděpodobně víc, ale jen v případě školy Blue Ridge se tento test díky šokovanému rodiči dostal ven mezi ostatní lidi. Co si o tom myslíte?