Říjen 2013

Haikouichthys

30. října 2013 v 11:47 | Martinoraptor |  Mořští tvorové
Jméno:Haikouichthys
Výskyt:Kambrium
Potrava: masožravec(nic přesnějšího)

Haikouichthys byl jedna z prvních ryb na světě. Žil v období Kambria zhruba před 518 miliony lety. Je jedinečný protože má páteř a je to základem pro každého dalšího živočicha s páteří co kdy na světě žil. Od obřích savcům podobné plazy, přes dinosaury až k nám. Bez brnění, (které měla většina ostatních forem tehdejšího života) byli dostatečně hbití a dokázali v Kambrieském moři přežít i a později se vyvinuli v další úspěšnější druh. Haikouchithys dosahoval délky puhých 2,5 centimetru délky a zřejmě žil v obrovských hejnech. Je ukázán především v dokumentu Putování s pravěkými monstry - Život před dinosaury.

Tak doufám, že se vám druhý článek o tvorech z pravěkého moře líbil. Snad tam nemám nikde chybu, o tomhle tvorovi je těžké něco zjistit. Možná teď někdy založím novou rubriku.

Anomalocaris

29. října 2013 v 13:01 | Martinoraptor |  Mořští tvorové
Jméno: Anomalocaris
Potrava: drobní členovci(trilobiti)
Výskyt: Kambrium

Anomalocaris ("podivný garnát) byl první super-predátor na Zemi. Byl dlouhý skoro skoro metr, přesne 60 - 90cm, to sice není moc, ale ve své době to byl jeden z největších a nejnebezpečnějších obrů. Měl dvě dlouhá chapadla(ty byla původně považovány za ocas jakéhosi, vyhynulého korýše), kterými chytal a následně si i podával kořist k ústům. Ta byla kulatá a podobně jako u chobotnic byla vyzbrojena ostrým zubem, který byl pro kořist dosti nepříjemnou věcí. Právě kořistí se pravděpodobně často stávali nic netušící trilobiti. Měl také složené oči kterým vděčí za svůj úspěch. Mnoho predátorů i kořistí měly v té době už oči.Stejně jako skoro všichni živočichové v moří měl na sobě pevný krunýř který mu měl pomoct být pevnější a nebýt tolik vidět. Anomalocaris byl jedním z nejúspěšnějších rodů Kambria, měl celosvětovou distribuci a přežil více než 20 milionů let. Potom ho ovšem nahradili lepší predátoři. Popis Anomalocarise je například v dokumentu Putování s pravěkými monstry nebo Země - vznik planety.
Tak já doufám, že se vám můj popis Anomalocarise líbil a brzy příjdou i další mořská monstra.

Uvítání

28. října 2013 v 21:25 | Martinoraptor
Vítám vás na mém novém blogu, tentokrát bude zaměřen hlavně na pravěkou faunu. Nečekejte nic pravidelného, budu psát co zrovna budu chtít nebo moci. Napíšu sem různé zajímavosti a novinky o pravěkých stvořeních a vše co mě napadne. Těšte se na první článek.